Tyle wyniosła inflacja w kwietniu. Jest lekki wzrost

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Inflacja w kwietniu 2024 r. wyniosła 2,4 proc. GUS poinformował, że ceny zdrożały w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1 proc. W marcu poziom inflacji rok do roku oscylował na poziomie 2 proc.

To podrożało 

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że inflacja CPI w kwietniu wyniosła 2,4 proc. rdr i 1,0 proc. mdm. A zatem w kwietniu mieliśmy do czynienia z końcem trendy spadkowego wskaźnika inflacji w ujęciu rok do roku. Co najmocniej podrożało względem marca? To odzież i obuwie - o 2,6 proc., żywność - o 2,2 proc., transport - o 1,6 proc. Odwrotnie łączność - tu nastąpił spadek o 0,8 proc. według danych GUS. 


Stawka VAT na żywność odbija się na inflacji

- Finalne dane o inflacji bez zaskoczenia: +2,4% r/r. Można już dokładniej policzyć inflację bazową i wyjdzie 4,1% r/r. Rozpęd tej miary inflacji widzimy nieco wyżej niż na podstawie danych flash, ale jakoś niespecjalnie inaczej niż w ostatnich miesiącach: +0,4% m/m - komentują eksperci mBanku. 

Z kolei zdaniem ekonomistów banku ING nie ma mowy o obniżce stóp procentowych, a inflacja wzrosła na skutek podwyżki VAT-u na żywność do 5 proc. - CPI w IV odbiła do 2,4 z 2,0%r/r, głównie przez powrót stawek VAT na żywność. Bardzo szybko rośnie inflacja bazowa (ok 0,5%m/m), m.in. z uwagi na silny wzrost płac. Na obniżki stóp w 2024 najprawdopodobniej nie ma miejsca, co potwierdzają wypowiedzi z RPP - zaznaczono. 

 


Fot. zdjęcie ilustracyjne

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka