W 2024 roku - wysoka waloryzacja konta i subkonta w ZUS. Fot. PAP/Canva
W 2024 roku - wysoka waloryzacja konta i subkonta w ZUS. Fot. PAP/Canva

Świetna wiadomość od ZUS. Po wejściu na konto czeka cię miła niespodzianka

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Polscy emeryci mają powód do radości. Nadchodzi wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Jest to informacje ważna dla każdej osoby, która posiada środki na koncie lub na subkoncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Waloryzacja wpłynie na wysokość emerytury i innych świadczeń.

Emerytury w górę. Wysoka waloryzacja konta i subkonta w ZUS

W tym roku czeka nas wysoka waloryzacja konta i subkonta w ZUS. Wyższa niż ta dokonana w 2023 roku. „Waloryzacja jest istotna dla każdej osoby, która posiada środki na koncie lub subkoncie w ZUS” - przekazał ekspert emerytalny i rynku pracy Oskar Sobolewski.

Z tych właśnie środków wypłacana jest emerytura.

Waloryzacja kapitału emerytalnego w tym roku ma wynieść 14,9 procent, a subkonta - 9,9 procent.

Środki na kontach i subkontach w ZUS są podstawą do obliczenia wysokości emerytury 

Dlaczego to takie ważne dla kieszeni polskich emerytów? Zapisane na kontach i subkontach w ZUS środki są podstawą do obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych rozpoczyna się co roku 1 czerwca – informuje na swojej stronie internetowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Środki finansowe rosną wtedy o określony procent, a co za tym idzie - emerytury.


Od czego zależy wysokość waloryzacji konta ZUS

Wysokość waloryzacji konta zależy:

  • od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) 
  • oraz od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. 

Waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB za ostatnie 5 lat - tłumaczy ZUS.

Po zakończeniu waloryzacji ZUS przygotowuje co roku informacje o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Informacje o naszych środkach będzie można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.


Subkonto w ZUS - ważne informacje

ZUS prowadzi subkonto dla wszystkich ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. – jeżeli są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) oraz dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1968 r., bez względu na fakt, czy należą do OFE, czy nie.

Subkonto jest częścią indywidualnego konta każdego ubezpieczonego w ZUS, który choć raz dokonał zgłoszenia do ubezpieczeń, np. w przypadku podjęcia pierwszej pracy.

Warto pamiętać, że w odróżnieniu od środków finansowych zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, pieniądze znajdujące się na subkoncie (tak samo jak z OFE) podlegają podziałowi na przykład w razie śmierci osoby, do której należy subkonto.

KW

Źródło zdjęcia: W 2024 roku - wysoka waloryzacja konta i subkonta w ZUS. Fot. PAP/Canva

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka