Ludwika Wujec. Fot. PAP/Leszek Szymański
Ludwika Wujec. Fot. PAP/Leszek Szymański

Nie żyje Ludwika Wujec. Słynna działaczka opozycji w PRL

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
W niedzielę zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka okresu PRL, działaczka społeczna, asystentka Tadeusza Mazowieckiego w czasie obrad Okrągłego Stołu. Miała 83 lata - poinformował w mediach społecznościowych syn Ludwiki Wujec, Paweł.

Nie żyje Ludwika Wujec - działaczka opozycyjna w czasach PRL

"Dziś odeszła moja Mama, miała 83 lata (...) Kochała życie i ludzi" - napisał Paweł Wujec na FB. "O szczegółach dotyczących pogrzebu poinformujemy później. Potrzebujemy chwili ciszy" - podał.

W okresie PRL Ludwika i Henryk i Wujcowie angażowali się w niesioną przez KOR pomoc osobom represjonowanym po wydarzeniach w Radomiu i Ursusie, organizowali prasę podziemną, uczestniczyli w protestach, działali w Solidarności. Oboje byli internowani w stanie wojennym. Ludwika Wujec była asystentką Tadeusza Mazowieckiego w czasie obrad Okrągłego Stołu, a później działa m.in. w samorządzie warszawskim.


Ludwika Wujec nie żyje. Kim była

W czasie jednej z organizowanych przed laty debat dotyczących aktywności opozycjonistek Ludwika Wujec podkreślała, że w polskiej opozycji demokratycznej działało wiele kobiet. Po wprowadzeniu stanu wojennego, aresztowaniach i internowaniach, które w pierwszym rzędzie objęły mężczyzn, to one przyjęły na siebie główny ciężar pracy opozycyjnej - redagowania podziemnej prasy, zbierania informacji, pomocy dla rodzin internowanych i ukrywających się - opowiadała.

"Władze PRL-u nie doceniały roli kobiet i skupiały się przede wszystkim na działalności mężczyzn. To sprawiało, że właśnie panie miały zdecydowanie większe możliwości w działalności konspiracyjnej, gdyż nie były tak mocno narażone na ujawnienie. My miałyśmy większą swobodę, więc przejęłyśmy mnóstwo zadań" – wspominała Ludwika Wujec.

KW

Źródło zdjęcia: Ludwika Wujec. Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura