fot. Canva
fot. Canva

Gdzie można kupić pigułkę "dzień po"? NFZ opublikował wykaz i mapę aptek

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Dzisiaj mało już kto pamięta, że w Polsce tabletka „dzień po" była dostępna bez recepty dla pacjentek od 15. roku życia przez dwa lata.

NFZ opublikował wykaz i mapę aptek, które będą sprzedawały pigułkę „dzień po"

Możliwość sprzedaży pigułki antykoncepcji awaryjnej zawierającej octan uliprystalu (o nazwie handlowej ellaOne) dopuściła w 2015 r. Komisja Europejska. Decyzję oparła o rekomendację Europejskiej Agencji Leków. Rozporządzenie, wprowadzające do obrotu bez recepty pigułkę, podpisał w kwietniu 2015 r. Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia w rządzie PO-PSL, kierowanym wtedy przez Ewę Kopacz. Po dwóch latach receptę przywrócił ówczesny minister zdrowia w rządzie PiS Konstanty Radziwiłł.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

NFZ poinformował, że w serwisie Ministerstwa Zdrowia i NFZ – pacjent.gov.pl – pojawiła się mapa aptek, z którymi Fundusz podpisał umowy na realizację programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej). Wskazał, że dotychczas do pilotażu zgłosiło się blisko 770 aptek (dane z piątku), które złożyły wnioski lub już podpisały umowy z Funduszem. Informacje o aptekach, które realizują pilotaż, są podane w podziale na województwa. Mapa zawiera także nazwę apteki i jej adres. Fundusz zapewnia, że w każdym regionie są apteki, które świadczą usługi farmaceuty w programie. Dlatego dostępność do antykoncepcji awaryjnej jest zapewniona w całej Polsce.

Wykaz jest aktualizowany codziennie - od poniedziałku do piątku. Link do mapy

Plan B Ministerstwa Zdrowia po wecie prezydenta

W komunikacie Fundusz podał także, że apteki przez cały czas mogą zgłosić się do programu pilotażowego - nabór prowadzą Oddziały Wojewódzkie NFZ. Wnioski są przyjmowane elektronicznie. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Przypomnijmy, że zniesienie recepty na tabletkę „dzień po" było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, zapisaną w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu". Program pilotażowy dla aptek to dla Ministerstwa Zdrowia realizacja planu B na zwiększenie dostępności do antykoncepcji awaryjnej. W ten sposób resort zdrowia obchodzi weto prezydenta Andrzeja Dudy, który pod koniec marca nie zgodził się na podpisanie ustawy znoszącej recepty na pigułkę „dzień po". W uzasadnieniu wskazał, że ustawa pozwalała na zakup osobom od 15. roku życia bez konieczności zgody opiekuna. Według Dudy w przypadku tak młodych osób rodzice powinni wyrazić zgodę na zastosowanie pigułki. Po ogłoszeniu programu pilotażowego również samorząd aptekarski zgłaszał wątpliwości dotyczące dolnej granicy wieku pacjentki, od którego farmaceuci mogą wystawić receptę na pigułkę „dzień po".

Opracowany przez resort zdrowia, a realizowany przez NFZ program dla aptek zakłada, że tabletkę "dzień po" farmaceuta z apteki biorącej udział w pilotażu może sprzedać pacjentce od 15. roku życia. Jest to tzw. usługa farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką i wystawia receptę. Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki (inaczej niż w przypadku, gdy receptę wystawia lekarz).

Tomasz Wypych

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości