Minister Sikorski w Brukseli Fot: EPA/ALESSANDRO DI MEO
Minister Sikorski w Brukseli Fot: EPA/ALESSANDRO DI MEO

Życie rosyjskich dyplomatów w Polsce już nie będzie takie samo

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 115
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek w Brukseli, że w związku z udziałem Rosji w wojnie hybrydowej przeciw UE, w tym Polsce, podjął decyzję o nałożeniu restrykcji na poruszanie się dyplomatów rosyjskich po kraju.

Rosyjska wojna hybrydowa

Szef MSZ zapowiedział, że ambasada rosyjska dostanie wkrótce notę w tej sprawie.-

-Będą to decyzje zarówno, jeśli chodzi o samą ambasadę, jak również personel konsularny Federacji Rosyjskiej w Polsce. - poinformował.

Dyplomaci rosyjscy będą mogli się poruszać wyłącznie w ramach Mazowsza, a konsulowie jedynie w województwach, w których urzędują. Będzie to dotyczyło dyplomatów z wyjątkiem ambasadora.

Inne państwa wprowadzą podobne ograniczenia?

Jak dodał Sikorski, Polska nie jest jedynym krajem UE, który wprowadził tego typu ograniczenia. Inne państwa UE już mają takie przepisy.

-Liczymy, że kolejne pójdą naszym śladem. – dodał Sikorski, podkreślając, że to decyzje, które leżą w gestii państw członkowskich.


Polska zmuszona była wprowadzić ograniczenia, zwłaszcza że ma dowody na to, że państwo rosyjskie bierze udział w autoryzowaniu dywersji także na terytorium naszego kraju. Podobną kampanię Rosja prowadzi w całej Unii Europejskiej.

-W Polsce już doszło do aresztowania człowieka, który o mało co nie przeprowadził ataku dywersyjnego, a są już kolejni podejrzani. Mamy nadzieję, że Federacja Rosyjska potraktuje to (restrykcje - PAP) jako bardzo poważny sygnał ostrzegawczy. – powiedział Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji wziął udział w posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

Fot: Minister Radosław Sikorski w Brukseli EPA/ALESSANDRO DI MEO

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj115 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka