Zdejmowanie krzyży nie popłaca. Rafał Trzaskowski w opałach

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Większość respondentów uważa, że zdejmowanie krzyży w warszawskich urzędach to zły pomysł. Decyzja Rafała Trzaskowskiego ma więcej przeciwników, niż zwolenników.

Ogółem 43,9 proc. respondentów w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" ma złe zdanie o rozporządzeniu prezydenta Warszawy ws. neutralności światopoglądowej w urzędach. Z kolei 12,1 proc. uznaje je za "raczej złe". O tym, że krzyże powinny zniknąć ze stołecznych urzędów, jest przekonanych 35,2 proc. badanych, z czego 22 proc. oceniło decyzję Rafała Trzaskowskiego "zdecydowanie dobrze".  


Więcej głosów przeciwko zdejmowaniu krzyży z urzędów

"Niemal połowa panów uważa ją za zdecydowanie złą, podczas gdy oburzonych nią pań było 39 proc. Również 43 proc. kobiet było z tego powodu zadowolonych, podczas gdy wśród mężczyzn dobrze oceniło tę decyzję 28 proc." - pisze "Rzeczpospolita", analizując sondaż IBRiS. 

Działania prezydenta Warszawy popierają osoby w średnim wieku oraz po 70. roku życia. "Ciekawie podchodzą do sprawy młodzi (18–29 lat), bo ich głosy zarówno "za", jak i "przeciw" rozłożyły się po równo. Widać także, że akceptacja dla tej decyzji rośnie wraz z wykształceniem, bo aż 66 proc. osób z wykształceniem podstawowym ocenia tę decyzję zdecydowanie źle, podczas gdy w grupie osób po studiach odsetek ten spada do 21 proc." - pisze dziennik. 

"Rzeczpospolita" podkreśliła, że opinie o działaniach Rafała Trzaskowskiego są spójne z poglądami politycznymi respondentów. "I tak, aż 98 proc. wyborców PiS i 95 proc. głosujących na Konfederację wyraża się o nich negatywnie. Takiego samego zdania jest także 38 proc. elektoratu Trzeciej Drogi. Ale już głosujący na Koalicję Obywatelską podchodzą do tego spokojniej – 70 proc. popiera usuwanie symboli religijnych z instytucji publicznych. Przeciwko jest co piąty ankietowany głosujący na KO. Mieszane uczucia mają wyborcy Nowej Lewicy. Co prawda nikt nie ocenił tego zdecydowanie źle, ale już jako „raczej źle” 22 proc., a kolejne 14 proc. nie miało w tej sprawie zdania" - wyliczyła gazeta. 


Sondaże niekorzystne dla Trzaskowskiego

Wcześniej publikowane sondaże również wskazywały na podział społeczeństwa ws. zdejmowanych krzyży w warszawskich urzędach. Przewagę w nich mieli przeciwnicy pomysłu Trzaskowskiego. 45 proc. ankietowanych wyraziło sprzeciw wobec decyzji prezydenta Warszawy. Decyzję poparło 39 proc. badanych, 17 proc. nie ma zdania na ten temat - podał niedawno Onet. Były kandydat PO na polskiego prezydenta wyraźnie stracił też w rankingu zaufania IBRiS. Trzaskowski uzyskał w nim zaufanie 35,7 proc. badanych (-7,7 pp.). „Tak duży spadek zaufania prawdopodobnie ma związek z kontrowersyjną decyzją prezydenta Warszawy o usuwaniu krzyży z miejskich urzędów. To jego najgorszy wynik od czerwca 2023 roku” - podał Onet. 


Fot. Prezydent Rafał Trzaskowski (w środku) z zarządem miasta/X

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka