Różnice między największymi partiami są minimalne. Najnowszy sondaż

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Największym poparciem wśród respondentów cieszy się PiS - podaje pracownia IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Koalicja Obywatelska do lidera traci zaledwie 0,6 pkt proc.

PiS liderem w sondażu 

To zmiana pozycji numer jeden w notowaniach IBRiS dla Polsatu. Poprzednio triumfowała w pomiarze Koalicja Obywatelska. Teraz jest to PiS, które uzyskało 30,1 proc. wskazań. Na ugrupowanie Donalda Tuska chce oddać głos 29,5 proc. pytanych. PiS notuje minimalny wzrost o 0,1 pkt proc. w stosunku do notowania z połowy maja. Z kolei Koalicja Obywatelska traci 1,3 pkt proc. 

Na podium znalazła się Trzecia Droga. Na ugrupowanie Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni zamierza postawić 10,7 proc. ankietowanych. To wynik lepszy o 0,6 pkt proc. niż w poprzednim zestawieniu pracowni. Konfederacja cieszy się poparciem 9,5 proc. badanych, a Lewica - 8 proc. Dla formacji Sławomira Mentzena najnowszy wynik jest lepszy o 0,7 pkt proc. Poparcie dla Lewicy stoi w miejscu. 

10 proc. uczestników sondażu nie wie jeszcze, na kogo oddać głos. Prognozowana frekwencja według IBRiS wynosi 50,2 proc.  


Znajomość kandydatów do PE

Respondentów zapytano ponadto, "Czy zna Pan/Pani nazwiska kandydatów do Parlamentu Europejskiego, którzy startują z Pana/Pani okręgu?". Na tak postawione pytanie twierdząco odpowiedziało 45,8 proc. osób, zaś 51,4 proc. wybrało odpowiedź "nie". Z kolei 2,8 proc. badanych wybrało "nie wiem" i "trudno powiedzieć".  

Ochrona wschodniej granicy

Ankieterzy dowiedzieli się też, jak wyborcy oceniają politykę bezpieczeństwa w wydaniu rządu Donalda Tuska. 43,6 proc. wybrała odpowiedź, że "raczej dobrze". "Zdecydowanie dobrze" działania rządu recenzuje 10,3 proc. pytanych. 

Negatywnie decyzję o ochronie wschodniej granicy opiniuje 29,9 proc. ankietowanych - z czego odpowiedź "raczej źle" to 14,9 proc. osób, a "zdecydowanie źle" - 15 proc. Natomiast 16,1 proc. nie wie, jak odpowiedzieć na tę kwestię.   


Fot. Siedziba Parlamentu Europejskiego/Flickr 

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka