Uroczystości pogrzebowe sierż. Mateusza Sitka w miejscowości Nowy Lubiel, 12 bm. Żołnierz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zmarł po ugodzeniu nożem przez jednego z mężczyzn, którzy 28 maja br. w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Biał
Uroczystości pogrzebowe sierż. Mateusza Sitka w miejscowości Nowy Lubiel, 12 bm. Żołnierz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zmarł po ugodzeniu nożem przez jednego z mężczyzn, którzy 28 maja br. w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Biał

Mateusza Sitka żegnały tłumy. Święto służb w cieniu pogrzebu poległego żołnierza

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 93
W środę odbył się pogrzeb Mateusza Sitka - żołnierza, który zmarł na skutek ran odniesionych po ataku nożem na granicy polsko-białoruskiej. Na znak solidarności z wojskiem i rodziną obchody Święta Służb Ochrony Państwa zostały przeniesione na 19 czerwca.

Pogrzeb Mateusza Sitka, zmarłego tragicznie żołnierza

W środę w miejscowości Nowy Lubiel odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierza, który zmarł na skutek obrażeń doznanych na granicy polsko-białoruskiej. Wojsko w imieniu rodziny przekazało prośbę o uszanowanie niezwykle trudnego dla niej czasu, nienachodzenie rodziny w miejscu zamieszkania, nieobecność i niedokumentowanie czuwania oraz ceremonii pogrzebowej. Uroczystość rozpoczęła się o 11:00. 21-latka żegnały tłumy mieszkańców, przyjaciół i znajomych.

W uroczystościach pogrzebowych brali udział prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Podczas nabożeństwa odczytano komunikat o odznaczeniu 21-latka Krzyżem Zasługi za Dzielność. Później głos zdecydowała się zabrać matka Mateusza.

"Kochani, módlmy się za naszą ojczyznę. Niech rządzący naszym krajem zawsze podejmują mądre i odpowiedzialne decyzje, aby żadna matka nie musiała płakać nad trumną swojego dziecka, a synowie i córki mogli wracać bezpiecznie do swoich rodzin. Niech Mateusz jako żołnierz Wojska Polskiego będzie symbolem walki o nasze bezpieczeństwo. Mateusz pozostawił testament każdemu Polakowi: dbałość o niepodległą i bezpieczną ojczyznę, dbałość o Polskę. Czekaj na nas, nasz synu, kiedy Bóg wyznaczy czas, znów będziemy razem” – powiedziała cytowana przez opoka.org.pl Pani Emilia.

Żołnierz został raniony nożem 28 maja. Wojskowego zaatakował na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie) jeden z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Gdy żołnierz używając tarczy ochronnej blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca - po przełożeniu ręki przez płot - ugodził go nożem w klatkę piersiową. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.

21-latek najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, potem został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Żołnierz zmarł 6 czerwca. Został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony "Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju".

Po ataku premier Donald Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią.


Obchody święta SOP przełożone na znak solidarności z rodziną zmarłego i Wojskiem Polskim

O przypadającym 12 czerwca święcie przypomniało w środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, któremu SOP podlega. "Dziękujemy za codzienną służbę i profesjonalizm!" – przekazano na platformie X resortu.


SOP poinformowało, że w myśl hasła przyświecającego Służbie Ochrony Państwa "Zawsze gotowi, zawsze wierni, zawsze solidarni", w związku z pogrzebem Mateusza Sitka – żołnierza 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który zmarł na skutek obrażeń doznanych po ataku nożem na granicy polsko-białoruskiej, podjęto decyzji o przeniesieniu obchodów na 19 czerwca.

"Decyzja ta jest wyrazem solidarności funkcjonariuszy i pracowników formacji względem rodziny zmarłego oraz Wojska Polskiego" – przekazano.


Ustawa o Służbie Ochrony Państwa z 8 grudnia 2017 r. powołała SOP jako jednolitą, umundurowaną, uzbrojoną formację wykonującą zadania z zakresu ochrony osób i obiektów oraz rozpoznawania i zapobiegania skierowanym przeciw nim przestępstwom. Służba Ochrony Państwa 1 lutego 2018 r. zastąpiła Biuro Ochrony Rządu.

na zdjęciu: Uroczystości pogrzebowe sierż. Mateusza Sitka w miejscowości Nowy Lubiel, 12 bm. Żołnierz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zmarł po ugodzeniu nożem przez jednego z mężczyzn, którzy 28 maja br. w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią. Mateusz Sitek, zgodnie z decyzją szefa MON, został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony "Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju". (amb) PAP/Albert Zawada

SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj93 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo