Fot. PAP
Fot. PAP

KO ma powody do radości, ale Trzecia Droga szoruje po dnie [SONDAŻ]

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Świetne wiadomości dla Koalicji Obywatelskiej. Partia premiera Donalda Tuska zdecydowanie prowadzi nad PiS w najnowszym sondażu pracowni Opinia 24. Duże problemy ma natomiast Trzecia Droga. Koalicja Polski 2050 i PSL nie przekroczyłaby progu wyborczego.

Pierwszy sondaż po eurowyborach. KO na prowadzeniu

Sondaż pracowni Opinia24 jest pierwszym badaniem preferencji partyjnych, które zostało przeprowadzone już po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Gdyby kolejne wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Koalicja Obywatelska z wynikiem 33,2 proc. Prawo i Sprawiedliwość miałoby 28,8 proc.

Trzecie miejsce zajęłaby Konfederacja, którą wskazało natomiast 11,5 proc. ankietowanych. Tuż poza podium znalazła się Lewica  z 8,1 proc. poparcia. Oznacza to, że blok Roberta Biedronia, Włodzimierza Czarzastego i Adriana Zandberga wyprzedziłaby Trzecią Drogę.


Fatalne wyniki Trzeciej Drogi

To właśnie wynik koalicji Polski 2050 i PSL jest negatywnym zaskoczeniem tego sondażu. Nie dość, że ugrupowanie to spadło by w wyborach na piąte miejsce w zestawieniu partii politycznych, to nie przekroczyłoby ono progu wyborczego.

Jako że jest to blok wyborczy, a nie pojedyncza partia, znalazłaby się poniżej progu wyborczego, wynoszącego w tym wypadku 8 proc. Oznaczałoby to kompletny brak mandatów dla ugrupowania Hołowni i Kosiniaka-Kamysza. Trzecia Droga z 7,6 proc. jako koalicja, a nie pojedyncza partia, znalazłaby się poniżej progu wyborczego, wynoszącego w tym wypadku 8 proc. Oznaczałoby to kompletny brak przedstawicieli w Sejmie.

Sondaż pracowni Opinia24 z 10-11 czerwca, próba losowa reprezentatywna, 1001 dorosłych Polaków, wywiady telefoniczne, wspomagane komputerowo (CATI).

MB

Fot. Liderzy Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Źródło: PAP/Paweł Supernak

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka