Fot. PAP
Fot. PAP

Kandydat PiS wygra wybory prezydenckie? Polacy mówią jasno

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 165
Wciąż nie wiemy, kto będzie reprezentował PiS w wyborach prezydenckich. Media spekulują, że jednym z kandydatów jest m.in. były premier Mateusz Morawiecki. Tymczasem jedna z gazet postanowiła zapytać Polaków o to, czy jakikolwiek polityk tego ugrupowania ma szanse na zwycięstwo w wyścigu o prezydenturę. Nasi rodacy mają wiele wątpliwości.

Wybory prezydenckie 2025. Kto wystartuje z ramienia PiS?

Warto zauważyć, że nie wiadomo kto wystartuje z ramienia PiS w zbliżających się wyborach. Jarosław Kaczyński mówiąc o ewentualnym kandydacie tego ugrupowania na konwencji partii w Pułtusku stwierdził: "Musimy znaleźć kogoś takiego, kto będzie bardzo dobrze przyjęty przez społeczeństwo, kto będzie odpowiadał oczekiwaniom społeczeństwa i który jednocześnie nie ma w przeszłości niczego takiego, co można zaatakować, nawet niesprawiedliwie".

Nieoficjalnie mówiono, że PiS może postawić na Mateusza Morawieckiego lub Beatę Szydło. Niektórzy sugerują też, że Kaczyński zdecyduje się na "manewr z Dudą bis" czyli postawienie na mniej znanego, ale młodego i atrakcyjnego polityka np. Kacpra Płażyńskiego lub Tobiasza Bocheńskiego.

Czy kandydat PiS wygra wybory? Polacy są sceptyczni

Pozostaje pytanie, czy kandydat PIS wyłoniony późną jesienią, ma jakiekolwiek szanse na zwycięstwo? Okazuje się, że Polacy mają poważne wątpliwości w tej sprawie.

Pracownia SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytała Polaków, czy — ich zdaniem — kandydat, którego ostatecznie poprze PiS, będzie miał szansę wygrać wybory prezydenckie. „Tak” odpowiedziało 32,9 proc. badanych. Odpowiedzi „nie” udzieliło 47,9 proc. respondentów. Największy odsetek odpowiedzi negatywnych był w wielkich miastach, w których PiS cieszy się najmniejszym poparciem.19,2 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Polacy nie chcą Tuska na prezydenta

Okazuje się, że kłopoty z wyborami prezydenckimi może mieć też premier Donald Tusk. Niewykluczone, że najważniejszy polski polityk będzie chciał kandydować, ale jego szanse na sukces byłyby nikłe.

Gazeta zadała ankietowanym pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem Donald Tusk miałby szansę wygrać wybory prezydenckie?". 38 proc. badanych odpowiedziało "tak". Przeciwnego zdania było aż 46,1 proc. respondentów, a 15,9 proc. nie miało zdania.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


MB

Fot. PiS, Jarosław Kaczyński. Źródło: PAP/Paweł Supernak

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj165 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka