Elon Musk ogłosił na platformie X odejście z administracji Donalda Trumpa. Miliarder był motorem napędowym kampanii republikanina w ub. roku. Zapraszamy na przegląd wydarzeń z 29 maja.
Elon Musk odchodzi z rządu USA
Elon Musk poinformował, że rezygnuje z funkcji szefa Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE) oraz roli doradcy Donalda Trumpa. Decyzję ogłosił na platformie X, która również należy do niego. Zaznaczył, że jego zaplanowana misja dobiegła końca, a działania DOGE będą kontynuowane.
Amerykański miliarder miał ambitny plan redukcji wydatków rządowych o 2 biliony dolarów, jednak ostatecznie udało mu się zredukować koszty jedynie o 150 miliardów. Musk natrafił na opór wewnątrz administracji Trumpa i coraz bardziej narzekał na biurokrację. W wywiadzie dla CBS skrytykował prezydencki projekt budżetu, nazywając go "olbrzymim i brzydkim", niegodnym miana "wielkiego, pięknego projektu".
Jego odejście zbiegło się z kontrowersjami wokół pakietu legislacyjnego Trumpa, który według wyliczeń zwiększy deficyt o 3,8 bln dolarów w ciągu dekady. Choć Republikanie twierdzą, że wzrost gospodarczy zneutralizuje ten efekt, Musk otwarcie w to wątpił.
Sondaże: prawica rośnie, różni liderzy
Dwa nowe sondaże – Instytutu Pollster dla „Super Expressu” i IBRiS dla Onetu – pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska toczą wyrównaną walkę o zwycięstwo, a Konfederacja systematycznie zwiększa swoje poparcie.
W badaniu Pollstera, PiS uzyskuje 33,61 proc., KO – 32,04 proc., Konfederacja – 16,43 proc., Trzecia Droga – 6,68 proc., Lewica – 6,01 proc. Razem znalazło się poniżej progu z wynikiem 4,43 proc.
W sondażu IBRiS z kolei liderem jest KO – 33,4 proc. PiS znalazło się na drugim miejscu z rezultatem 32,2 proc. Konfederacja to trzecia siła z poparciem 17,1 proc. badanych. Dalej uplasowały się: Trzecia Droga – 6 proc., Lewica – 5 proc., Razem – 2,5 proc.
Z rozkładu mandatów przygotowanego przez Onet Data wynika, że hipotetyczna koalicja PiS-Konfederacja miałaby aż 274 miejsca w Sejmie. To blisko progu 276 posłów potrzebnych do odrzucenia prezydenckiego weta – co miałoby olbrzyie znaczenie w kadencji 2027–2032, niezależnie od tego, czy prezydentem zostanie Rafał Trzaskowski, czy Karol Nawrocki.
Prezydent Duda chwali polityków spoza PiS
W wywiadzie dla Kanału Zero Andrzej Duda wskazał pięciu polityków spoza Zjednoczonej Prawicy, których darzy szacunkiem. Wśród nich znaleźli się: Adrian Zandberg (Razem), czyli "facet z zasadami, z którym można usiąść do stołu”, Marek Sawicki (PSL) – "poważny polityk”, Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) – "człowiek dialogu” oraz Tomasz Siemoniak (KO) – "rzetelny, solidny”. Zdaniem głowy państwa, Krzysztof Bosak (Konfederacja) to "człowiek dialogu, rosnący w siłę”.
Prezydent wskazał także młodych polityków PiS, których ceni – Marcina Horałę, Sylwestra Tułajewa i Pawła Szefernakera. W rozmowie pojawił się również temat powrotu Beaty Szydło do krajowej polityki. Duda podkreślił, że była premier mogłaby "sprawować każdą funkcję”.
KPO i wsparcie dla firm
Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) od 2026 roku ruszy fundusz gwarancyjny na zabezpieczenie kredytów inwestycyjnych dla polskich firm.
Fundusz o wartości 670 mln zł ma wygenerować nawet 10 mld zł kredytów na rozwój nowych technologii. Będzie on zarządzany we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i BGK.
– Polskie banki bardzo niechętnie udzielają kredytów na odważne inwestycje. My to zmieniamy – stwierdziła Pełczyńska-Nałęcz.
KE wstępnie zgodziła się też na przedłużenie rozliczania KPO o 3 miesiące – do listopada 2026 r., co może uratować setki inwestycji w infrastrukturę i transformację energetyczną.
Fot. Elon Musk, właściciel X i Tesli/PAP arch.
Red.
Inne tematy w dziale Polityka