W Polsce mamy w roku średnio tylko 4,5 godziny słonecznej pogody. Warto łapać każdy promień. Słońce ma dobroczynny wpływ na nasz organizm: poprawia nastrój, wspomaga odchudzanie, leczy depresję i choroby skóry i inne dolegliwości.
Helioterapię, czyli leczenie przy wykorzystaniu naturalnego światła, możemy przeprowadzać samodzielnie. Zarówno latem, gdy opalamy całe ciało, jak i w pozostałych porach roku - w czasie spaceru lub kierując twarz w kierunku dziennej gwiazdy. Najlepiej kilkanaście minut każdego dnia. Wydaje się, że to niewiele, ale należy pamiętać, że w Polsce słońce świeci średnio 1600 godzin na rok. Oznacza to, że na jeden dzień przypada niecałe 4,5 godziny słonecznej pogody. Na południu Europy, np. w Hiszpanii i Grecji, utrzymuje się ona prawie dwa razy dłużej. Między innymi z tego powodu specjaliści zalecają korzystanie z dogodnej aury i wzmacnianie naszej odporności.
W czasie przebywania na słońcu - na drodze w biofotosyntezy - w naszej skórze wytwarzana jest witamina D. Odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu z pożywienia. Dzięki temu zapobiega krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych ogranicza ryzyko wystąpienia osteoporozy. Oprócz wzmacniania naszych kości, witamina D wspomaga układ nerwowy i regenerację skóry.
Promienie słoneczne pomogą nam w łagodzeniu niektórych chorób skórnych, jak łuszczyca, trądzik czy zapalenie atopowe. Efekty są tylko przejściowe, ale warte starania. Promieniowanie słoneczne skutecznie zwalcza też szkodliwe bakterie i grzyby na naszej skórze. Dodatkowo, ułatwia gojenie się ran oraz ropnych zmian skórnych.
Wykazano, że ekspozycja na słońce stymuluje metabolizm, dzięki czemu nasza przemiana materii jest wydajniejsza. Organizm dużo sprawniej spala kalorie, a przy tym skuteczniej oczyszcza się z toksyn i metabolitów. Jednocześnie poprawia się wydolność serca i stabilizuje ciśnienie krwi. Promieniowanie słoneczne nagrzewa ciało, co może osłabiać bóle mięśni i stawów.
Badacze podkreślają, że sprawniejszy mechanizm wydalania toksyn oraz zwiększona podaż witaminy D zwiększają naszą płodność. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w porze letniej rośnie nasze libido. Badania wykazały, że pary które od dłuższego czasu starają się o dziecko, często odnoszą sukces podczas słonecznych dni.
Słoneczna pogoda to także doskonałe remedium na depresję, szczególnie sezonową. W naszym ustroju dochodzi do zwiększonego wyrzutu serotoniny i endorfin, czyli hormonów szczęścia odpowiedzialnych za nasz nastrój, a także apetyt i sen.
Na kąpiele słoneczne powinniśmy szczególnie uważać podczas zażywania leków, a zwłaszcza antybiotyków, środków uspokajających, leków na nadciśnienie i cukrzycę, jak również niektórych ziół oraz pigułek antykoncepcyjnych. Jasna skóra, duża ilość znamion, opryszczka a także żylaki mogą być przeciwskazaniem do wystawiania się na działanie słońca. Podobnie jest w przypadku ciąży, z uwagi na pobudzenie wydzielania hormonów przysadki, jajników, trzustki i tarczycy.
(WA)
Inne tematy w dziale Rozmaitości