Gross o Polakach: "Zabijali więcej Żydów, niż Niemców". Jest reakcja MSZ

Jan Tomasz Gross. Źródło: Polska Kronika Filmowa, Youtube
Jan Tomasz Gross. Źródło: Polska Kronika Filmowa, Youtube

Jan Tomasz Gross na łamach niemieckiego "Die Welt" stwierdził, że Polacy w czasie II Wojny Światowej zabili więcej Żydów niż Niemców.

Gross wykorzystał sprzeciw krajów Europy Środkowo-Wschodniej wobec przyjmowania z góry narzuconej liczby imigrantów do ataku na historię Polski. 

Gross o niechęci Polaków do uchodźców i Żydów

- Czy Polacy zapomnieli historię własnej emigracji i czy wschodni Europejczycy nie mają w ogóle wstydu? - pyta w głośnym tekście amerykańsko-polski socjolog. I krytykuje postawę polskich elit politycznych, które niechętne są masowej migracji uchodźców do Polski: - Od wieków ich przodkowie masowo emigrowali, uciekając przed materialną biedą i politycznymi prześladowaniami. Dziś ich bezlitosne zachowanie i bezczelna retoryka ich polityków są wodą na młyn populizmu - napisał.

Gross oskarżył Polaków, Węgrów, Rumunów i Słowaków o "morderczy antysemityzm": - Ohydne oblicze Polaków pochodzi z czasów nazistowskich. Nie tak dawno, w pierwszych latach po wojnie Żydzi, którzy przeżyli Holokaust, musieli uciekać przed morderczym antysemityzmem swoich polskich, węgierskich, słowackich i rumuńskich sąsiadów - właśnie do Niemiec, gdzie szukali schronienia w obozach dla uchodźców - stwierdził.

Gross: Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców

Kontrowersyjny badacz zbrodni Holocaustu zarzuca również Polakom, że w przeciwieństwie do Niemców, nigdy nie rozliczyli się z antysemickich wydarzeń z przeszłości. - Polscy katolicy podczas okupacji hitlerowskiej okrutnie cierpieli, mieli bardzo mało współczucia dla głównych ofiar hitleryzmu - uważa.

- Polacy słusznie byli dumni z oporu, jaki stawiali nazistowskim okupantom, ale faktycznie podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców - dodał autor "Sąsiadów".

Rzecznik MSZ, Marcin Wojciechowski, nie pozostawił tekstu Grossa bez odpowiedzi: "nieprawdziwy historycznie, szkodliwy i obrażający Polskę" - tak skomentował tezy, które zawarł w dzienniku "Die Welt". Ambasador RP w Niemczech Jerzy Margański przygotowuje list w tej sprawie - oświadczył Wojciechowski. Odpowiedź polskiej dyplomacji zostanie prawdopodobnie wręczona redakcji, która opublikowała tekst Grossa.

Kim jest Jan Tomasz Gross

Jan Tomasz Gross to profesor wydziału historii Uniwersytetu Princeton. Od lat zajmuje się historią zagłady Żydów. Opisał pogrom w Jedwabnem w książce "Sąsiedzi", ponadto "Strach. Antysemityzm w Polsce po Auschwitz".

Jego krytycy uważają, że niestarannie przeprowadza krytykę źródeł, które wykorzystuje w swoich publikacjach. Część historyków wypominała Grossowi generalizację w stawianych twierdzeniach. Dziennikarze "Rzeczpospolitej", którzy zajęli się pamiątkowym zdjęciem z rzekomych "żniw" Polaków na miejscu kaźni Żydów w Treblince, doszli do wniosku, że Gross się pomylił.

Źródło: wp.pl, dziennik.pl.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj237 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale