Enea, jedna z największych polskich firm energetycznych, chce podjąć współpracę z Radomskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Radpec należącym do miasta. Pomysł podoba się miejscowemu PiS i prezydentowi z PO.
Prezes Enei złożył propozycję współpracy władzom Radomia, a prezydent Radomia Radosław Witkowski (PO) potwierdził, że miasto będzie szukać biznesowego partnera, gdyż miejska spółka ciepłownicza - aby dostosować się do wymogów unijnych - potrzebuje dużych nakładów finansowych (kilkuset milionów złotych). Dodał, że władze miasta są otwarte na rozmowy z każdym partnerem, w tym również Eneą, który zaoferuje miastu korzystne warunki.
O podjęcie współpracy zabiegają także lokalni posłowie PiS-u. Głównym argumentem przemawiającym właśnie za Eneą ma być niewielka odległość od Radomia Elektrowni Kozienice, drugiej co do wielkości w Polsce, należącej do Enei.
- Enea, jako firma dość mocno zakorzeniona w tym regionie wyszła z inicjatywą współpracy ze spółką Radpec, żeby wspólnie zastanowić się nad koncepcją modernizacji infrastruktury, ewentualnie nowych inwestycji w Radomiu – powiedział prezes Enei Mirosław Kowalik podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez parlamentarzystów PiS, pośredniczących w rozmowach koncernu z władzami Radomia.
Na razie nie są znane szczegóły propozycji złożonej w formie listu intencyjnego władzom miasta. Poza inwestycją bezpośrednio w radomską spółką w grę mogą wchodzić także umowy na zarządzanie infrastrukturą ciepłowniczą przez zewnętrznego partnera, czy też różne modele współpracy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego,
Zwolennikiem współpracy Radomia z Eneą jest Andrzej Kosztowniak, były prezydent miasta (pokonany w wyborach samorządowych w 2014 roku przez Radołsawa Witkowskiego), a obecnie poseł PiS. - To najstabilniejszy, najzamożniejszy partner, najbardziej przewidywalny i taki, który w perspektywie kilkudziesięciu lat gwarantuje nam to, że bardzo ważny element naszego życia - energia elektryczna i ciepło - będzie pozostawał w naszych rękach, co powinno być pewnego rodzaju racją stanu nie tylko dla państwa polskiego, ale także dla samorządów – powiedział były prezydent miasta.
Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec to spółka akcyjna posiadająca dwie ciepłownie o łącznej mocy 285,8 MWt oraz miejską sieć ciepłowniczą o łącznej długości blisko 170 km z czego 114, 6 km to magistrale i sieci rozdzielcze, a blisko 55 km stanowią przyłącza. Enea w marcu zadeklarowała, że rozważa inwestycje w aktywa ciepłownicze. Obecnie firma jest inwestorem w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej w Białymstoku, Obornikach i Pile.
źródło: PAP
AB
Inne tematy w dziale Gospodarka