Nawrocki podpisał deklarację Mentzena. Było ostro

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 259
Karol Nawrocki podpisał ośmiopunktową deklarację Sławomira Mentzena ws. niezgody na obniżkę podatków, ustawy ws. mowy nienawiści, ograniczenie gotówki czy kwestię posiadania broni. - Bardzo panu dziękuję. To dla mnie ważne i dla moich wyborców - mówił Mentzen. Rozmowa była jednak też wielokrotnie na kontrze, bo lider Konfederacji wykorzystał ją do krytykowania PiS. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń dnia.

Mentzen rozmawia z Nawrockim. Seria konkretnych pytań i odpowiedzi

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen przeprowadził rozmowę z Karolem Nawrockim, który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich, zdobywając 14,8 proc. głosów. Spotkanie na samym początku miało formę szybkiej serii pytań "tak" lub "nie", z których wiele dotyczyło krytyki rządów PiS z lat 2019-2023. 

– Wprowadzenie Nowego Ładu przez Morawieckiego było błędem? – Tak – odpowiedział Nawrocki.

– Kaczyński pomylił się, twierdząc, że odrzucenie Zielonego Ładu oznacza marginalizację Polski? – Zielony Ład jest zły, trzeba go zdecydowanie odrzucić – powiedział prezes IPN. 

– Przyjęcie 366 tys. islamskich i afrykańskich imigrantów przez rząd PiS w latach 2018–2022 to dobra decyzja? – Przyjęcie islamskich imigrantów jest zawsze złe - uciekał od odpowiedzi tak lub nie Nawrocki. 

– Piątka dla zwierząt była błędem? – Nie dla piątki dla zwierząt – stwierdził Nawrocki.

– Czy Konfederacja miała rację, sprzeciwiając się lockdownom w czasie pandemii COVID-19? – Tutaj musielibyśmy dłużej porozmawiać – odpowiedział, dodając, że on tak jak i Konfederacja był obserwatorem działań rządu, podczas gdy to na nim ciążyła odpowiedzialność w okresie pandemii. Podkreślił jednak, że był przeciwny zamykaniu kościołów, cmentarzy czy lasów. 

W toku dyskusji Nawrocki ostatecznie podpisał ośmiopunktowy plan Sławomira Mentzena, dotyczący niezgody na podniesienie podatków, ograniczenia gotówki, procedur związanych z uzyskaniem pozwolenia na broń, sprzeciwu wobec ustawodawstwa w sprawie mowy nienawiści, wysłania wojsk Polski na Ukrainę czy federalizacji Unii Europejskiej. 

Na koniec Mentzen pytał Nawrockiego o słynną gdańską kawalerkę, zakupioną od Jerzego Ż. Lider Konfederacji przyznał, że kandydat PiS nie wyrzucił z mieszkania Jerzego Ż. po zawarciu transakcji w 2017 roku i tym się różni od "czyścicieli kamienic", za to zarzucił partii Jarosława Kaczyńskiemu i prezesowi IPN, że zmieniali jego zdaniem wersje wydarzeń i nie przekonali opinii publicznej do swoich argumnetów. 

W sobotę o 19 podobna rozmowa odbędzie się między Sławomirem Mentzenem a Rafałem Trzaskowskim.  



Donald Tusk: Marynarka Wojenna dostanie drony

Premier Donald Tusk ogłosił decyzję o natychmiastowym uruchomieniu zamówienia dronów dla Marynarki Wojennej, co ma poprawić kontrolę nad Bałtykiem – zarówno pod wodą, na wodzie, jak i w powietrzu. Decyzja zapadła po analizie incydentu z udziałem rosyjskiego statku, który wykonywał podejrzane manewry nad podmorskim kablem energetycznym między Polską a Szwecją.

- Nie ma żadnych uszkodzeń kabla, ale musimy sprawdzić, czy czegoś tam nie podłożono - oświadczył Tusk. - Zbyt wiele złych zdarzeń miało miejsce, żebyśmy mogli to lekceważyć - dodał.

Świrski odpowiada NIK, która składa doniesienie

Szef KRRiT Maciej Świrski odniósł się do wyników kontroli NIK, która zarzuciła Radzie zbyt długie procedowanie wniosków koncesyjnych. Świrski stwierdził, że zarzut "jest niezasadny i powinien być wykreślony z wystąpienia pokontrolnego".

W sprawie przekazania 337 mln zł do depozytu sądowego, zamiast mediom publicznym, wyjaśnił: "Robimy to do momentu ustalenia rzeczywistego stanu prawnego”. Świrski rozważa zawiadomienie do prokuratury na prezesa NIK, Mariana Banasia. Z kolei NIK zamierza donieść na Świrskiego ws. niewypłacenia środków przez KRRiT mediom publicznym po grudniu 2023 r. 

Unia Europejska zaostrza handel z Rosją i Białorusią

Parlament Europejski poparł podniesienie ceł na nawozy z Rosji i Białorusi. Za głosowało 411 europosłów, przeciw było 100. Nowe stawki mają być wdrażane stopniowo przez trzy lata, by zmniejszyć uzależnienie rynku UE od dostaw ze Wschodu.

Z kolei Komisja Europejska przyjęła akt wykonawczy wprowadzający tymczasowe rozwiązania w handlu z Ukrainą, które zaczną obowiązywać od 6 czerwca – dzień po wygaśnięciu poprzedniego rozporządzenia z 2022 r. Nowe przepisy będą obowiązywać do czasu wynegocjowania trwałego porozumienia w ramach umowy stowarzyszeniowej UE–Ukraina.

Paszyk: efektywność rządu poprawimy bez rekonstrukcji

Minister Krzysztof Paszyk z PSL ocenił, że poprawa działania rządu nie musi oznaczać rekonstrukcji personalnej. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi Donalda Tuska o rekonstrukcji rządu po wyborach prezydenckich.

- Można szukać sposobów na poprawę bez przechodzenia do personaliów - powiedział w Koninie. - Premier ma prawo rekonstrukcję proponować, a ja jestem gotów do rozmowy o poprawie efektywności - ocenił.  


Xi Jinping i Emmanuel Macron: równe reguły i wojna na Ukrainie

W rozmowie telefonicznej Xi Jinping i Emmanuel Macron rozmawiali o handlu, konkurencji i pokoju w Ukrainie. Chiński przywódca przyznał, że Chiny i Francja powinny razem chronić zasady handlu międzynarodowego, a Macron stwierdził, że "francuskie firmy muszą mieć równe warunki konkurencji w Chinach”.

Obaj przywódcy zgodzili się też co do potrzeby "trwałego i stabilnego pokoju w Ukrainie" oraz poparli organizację czerwcowej konferencji ONZ na temat rozwiązania dwupaństwowego dla Izraela i Palestyny.  


Fot. Karol Nawrocki live u Sławomira Mentzena/screen YouTube/Sławomir Mentzen

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj259 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (259)

Inne tematy w dziale Polityka