Adam Glapiński i Maciej Łopiński prezentują projekt tzw. ustawy frankowej, fot. PAP/Rafał Guz
Adam Glapiński i Maciej Łopiński prezentują projekt tzw. ustawy frankowej, fot. PAP/Rafał Guz

Nowy projekt prezydenckiej ustawy frankowej

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 45

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński i prezes NBP Adam Glapiński przedstawili projekt nowej ustawy frankowej autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. - To rozwiązania korzystne dla kredytobiorców, nie tylko dla frankowiczów - przekonywali. Mogą oni liczyć na zwrot tzw. spreadów walutowych oraz otwartą formułę przewalutowania kredytów mieszkaniowych.

Zwroty z tytułu tzw. spreadów

- Pierwszym elementem proponowanego pakietu działań (...) jest rekompensata dla kredytobiorców z tytułu tzw. spreadów walutowych stosowanych przez banki. Wychodzi to naprzeciwko kredytobiorcom spłacającym kredyty walutowe, obniża kapitał pozostały do spłaty kredytu, a więc zauważalnie służy kredytobiorcom - zapowiedział prezes NBP i przewodniczący Komitetu Stabilności Finansowej Adam Glapiński.

- Banki będą miały czas, żeby na drodze ugodowej doprowadzić do przewalutowania - dodał Maciej Łopiński.

Jak zapewniał, zaproponowany projekt ustawy nie spowoduje krachu na rynku finansowym. - Uwzględniliśmy sytuację, z którą mamy do czynienia po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, uwzględniliśmy sytuację jaka jest na rynku finansowym we Włoszech i innych krajach - mówił prezydencki minister.

Inna formuła przewalutowania kredytów mieszkaniowych

Glapiński uważa, że dotychczasowa koncepcja przewalutowania kredytów mieszkaniowych jest niekorzystna dla stabilności systemu finansowego, polskiej waluty i gospodarki. Czyli nie będzie pierwotnej koncepcji jednorazowego przewalutowania kredytów na złotówki. - Przewalutowanie kredytów walutowych powinno jednak nastąpić w rozsądnym czasie i będzie miało miejsce - zapewnia Glapiński.

Mają temu służyć działania podejmowane wraz z Komitetem Stabilności Finansowej. Szef NBP nie podał konkretów, ale jego zdaniem mają zachęcić banki do indywidualnych negocjacji z kredytobiorcami. - Zostaną wprowadzone dodatkowe wymogi regulacyjne dla banków, które spowodują, że dalsze utrzymywanie kredytów walutowych będzie dla nich całkowicie nieopłacalne - twierdzi Glapiński. 

Taka otwarta formuła przewalutowania spowoduje, że klienci otrzymają od banku korzystne warunki, a sam proces będzie kontrolowany i stopniowy, i nie będzie w ten sposób zagrażał stabilności systemu finansowego - podkreślił szef NBP.

Sprawa kredytów frankowych budzi emocje od "czarnego czwartku" 15 stycznia 2015 r., gdy szwajcarski bank centralny podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego. Spowodowało to, że wielu posiadaczy frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji.

źródło PAP

Zobacz 

Eksperci prezydenta Dudy proponują pomoc frankowiczom

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka