159 obserwujących
8503 notki
22363k odsłony
1237 odsłon

Zalewska przedstawiła założenia nowej reformy edukacji

Minister edukacji Anna Zalewska prezentuje projekt ustawy "Prawo oświatowe", fot. PAP/Paweł Supernak
Minister edukacji Anna Zalewska prezentuje projekt ustawy "Prawo oświatowe", fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj49

- Reforma jest przemyślana, odpowiedzialna i rozłożona na wiele lat, a także poparta badaniami i wielomiesięcznymi konsultacjami -  minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła projekt nowej reformy edukacji. Nowa ustawa Prawo oświatowe ma zastąpić obowiązującą, wielokrotnie zmienianą, ustawę o systemie oświaty.

Likwidacja gimnazjów, nowy podział szkół

Zalewska potwierdziła, że szkoły podstawowe będą 8-klasowe. Oprócz tego 4-letnie licea i 5-letnie technika, szkoły branżowe zamiast zawodowych. - Chcemy powrócić do liceum ogólnokształcącego zamiast kursu przygotowującego do matury – powiedziała szefowa MEN. 

W roku szkolnym 2017/2018 nie będzie już rekrutacji do gimnazjum. Wygaszanie gimnazjum może być realizowane w różnych wariantach, w zależności od decyzji organów prowadzących te placówki. Może to być przekształcenie gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową, włączenie go do podstawówki, przekształcenie w liceum ogólnokształcące, technikum lub branżową szkołę pierwszego stopnia. 

Konieczność wprowadzania zmian wynika z faktu, że badania pokazują, iż "częsta zmiana szkoły i grupy rówieśniczej, sześcioletnia szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum, trzyletnie liceum powoduje nie tylko obniżenie jakości kształcenia, ale przeszkadza w edukacji i ogranicza motywację ucznia" - argumentowała minister.

Od 1 września 2017 r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej będą w ośmioletniej szkole. 1 września 2017 roku rozpoczną naukę pierwsi uczniowie klasy siódmej. - Dotychczasowe 3-letne liceum od 1 września 2019 r. stanie się 4-letnim. Pierwsza rekrutacja do klasy pierwszej odbędzie się w roku 2019/2020 - powiedziała minister.

źródło TVN24/x-news

Egzamin na koniec 8 klasy, nowe podstawy programowe

Po ósmej klasie szkoły podstawowej uczniowie napiszą egzamin, który będzie obejmował cztery przedmioty - język polski, matematykę, język obcy i historię. Egzamin ma trwać dwa dni i być „w 50 proc. testowy, w 50 proc. problemowy”. - I to on będzie decydował o wstępie do liceum ogólnokształcącego – powiedziała. Według szefowej MEN język obcy wybrany na egzamin na koniec podstawówki, będzie musiał być kontynuowany do matury.

Pod koniec listopada mają być znane podstawy programowe dla trzech roczników - klasy pierwszej, czwartej i siódmej. Szefowa MEN podkreśliła, że nauczyciele mają od tego roku wolny wybór, w jakim tempie realizują podstawę programową. - Zalecenia MEN są takie: podstawa programowa w 80 proc. ma wypełniać to, co pojawi się, jako obowiązkowe; a w 20 proc. oddajemy wolność nauczycielom – powiedziała Zalewska. 

Ostatni tydzień szkoły ma być jej świętem; uczniowie i nauczyciele mają wówczas pokazywać projekty dot. tego, nad czym pracowali przez cały rok.

Propozycje dla nauczycieli, podwójne roczniki w szkołach

Od września 2017 r. nauczyciele zatrudnieni w obecnie funkcjonujących szkołach z urzędu staną się nauczycielami szkół utworzonych w ramach nowego systemu. Szefowa MEN przedstawiła też propozycję, że w okresie tzw. przejściowym, czyli do 31 sierpnia 2019 r., nauczyciel będzie za zgodą dyrektora mógł być zatrudniony w innej placówce, nawet jeśli pracuje w pełnym wymarze godzin. Dyrektorzy szkół, poszukujący nauczycieli do pracy, będą mieć obowiązek informowania o tym kuratora oświaty, a kuratorium zamieszczać oferty pracy na swojej stronie internetowej. 

W związku z projektowaną reformą w roku szkolnym 2019/2020 o przyjęcie do liceów, techników i szkół branżowych ubiegać się będą równocześnie uczniowie kończący trzecie klasy gimnazjów i ósme klasy szkół podstawowych, czyli dwa roczniki. Minister twierdzi, że dla nikogo miejsc nie zabraknie: - Nauczyciele są gotowi. Nie ma obawy, że będzie konkurencja negatywna pomiędzy rocznikiem, który będzie kończył trzecią klasę gimnazjum i ósmą klasę szkoły podstawowej. Oni będą w odrębnych klasach. W związku z tym nie widzimy powodu, aby martwić się, czy miejsc w szkołach wystarczy.

Zgodnie z planami MEN od września 2017 r. zespoły szkół, w skład których wchodzą dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i gimnazjum, staną się ośmioletnią szkołą podstawową. W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w szkole podstawowej będą funkcjonowały - jak mówiła minister edukacji - także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu ich wygaszania. Szkoła przyjmie wtedy nazwę szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi. Uczniowie otrzymają świadectwa ustalone dla dotychczasowych gimnazjów opatrzone pieczęcią gimnazjum.

Nowa ustawa: Prawo oświatowe, będą kolejne ustawy

Minister podkreśliła, że obowiązującej ustawy o systemie oświaty nie da się dalej nowelizować, dlatego zastąpiona zostanie nową: Prawo oświatowe. Towarzyszyć jej będzie ustawa wprowadzająca, bardzo obszerna, ponieważ - jak podkreśliła Zalewska - przewidziano w niej niemal wszystkie możliwe ewentualności, które mogą mieć miejsce po wprowadzeniu reformy.

Wykop Skomentuj49
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale