Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5511 notek 12942836 odsłon
Salon24 news, 25 października 2016 r.

Bloger Salon24.pl Tomek Laskus laureatem nagrody Złotej Ryby

Tomasz Laskus
Tomasz Laskus

26-letni Tomek Laskus otrzymał nagrodę Złotej Ryby dla młodych felietonistów.

Nagroda jest przyznawana na cześć zmarłego przed 7 laty dziennikarza i felietonisty Macieja Rybińskiego, który równiez prowadził blog w Salon24.pl. W kapitule nagrody zasiadają m.in. bliscy patrona - żona Krystyna Grzybowska i córka Aleksandra Rybińska, a także publicyści i ludzie mediów: Mirosław Kowalski, Andrzej Krauze, Krzysztof Masłoń, Józef Orzeł, Jan Pietrzak, Tomasz Sakiewicz, Marcin Wolski i Rafał Ziemkiewicz.

Zlota Ryba dla Tomasza Laskusa

Tomek Laskus nagrodzony został za felieton zatytułowany "Michał Rachoń i Prezes Magister, czyli brak partnerstwa w dyskusji" - poświęcony sporowi pomiędzy dziennikarzem TVP a b. prezesem TK Jerzym Stępniem - oraz za całokształt dotychczasowej twórczości.

- Pan Laskus jest naprawdę utalentowanym młodym człowiekiem i ja mu życzę wielkiej kariery w tej dziedzinie, a niech dla niego drogowskazem będzie Maciej Rybiński - mówiła, wręczając nagrodę, szefowa kapituły Krystyna Grzybowska.  Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Laskus: Będę unikał chałturzenia

Dziękując za wyróżnienie, Laskus  powiedział, że "każdy, kto pisze, (...) wie, jak ważne jest dla dziennikarza, blogera, publicysty, kiedy jest doceniony". - A ja jestem w tej wyjątkowej sytuacji, że jestem doceniony przez ludzi, którzy w dużej mierze kształtowali moje poglądy i formowali moje widzenie spraw społeczno-politycznych, więc dla mnie to jest zaszczyt podwójny - dodał.

Laureat zaznaczył też, że nagroda jest dla niego "nie tylko zaszczytem", ale też "wielkim zobowiązaniem". - Do tej pory ja sobie pisałem jako Tomasz Laskus i czasami napisałem lepiej, czasami gorzej, komuś się spodobało bardziej, komuś mniej. Natomiast teraz będę już pisał jako Tomasz Laskus, laureat nagrody Złotej Ryby im. Macieja Rybińskiego, a takie uzupełnienie przy nazwisku powoduje - czy tego chcę, czy nie - że szczególnie nie wypada mi chałturzyć i będę starać się, żeby tego chałturzenia unikać - powiedział.

Laureaci Zlotej Ryby

Wyróżnienie i dyplom od kapituły otrzymał ponadto 22- letni bloger portalu wMeritum.pl Cezary Bronszkowski. - Nasi laureaci tegoroczni są blogerami i oni są bardzo młodzi, bo my wspieramy, popieramy młodość - podkreślała Grzybowska. Wśród laureatów poprzednich edycji "Złotej Ryby" znaleźli się m.in. Łukasz Warzecha, Robert Mazurek, Wiktor Świetlik oraz Krzysztof Feusette.

Kandydatów do nagrody mógł zgłosić każdy - osoby fizyczne (w tym sami autorzy), instytucje i organizacje, a w szczególności dziennikarze, redakcje i wydawcy prasy oraz innych mediów, krytycy literaccy oraz członkowie kapituły.

Maciej Rybiński

Maciej Rybiński był dziennikarzem i publicystą. Jego felietony ukazywały się m.in. w "Rzeczpospolitej", tygodniku "Wprost", "Fakcie" oraz "Gazecie Polskiej". Przed 1989 r. publikował zaś m.in. w pismach emigracyjnych: paryskiej "Kulturze", "Kontakcie", "Dzienniku Polskim", "Dzienniku Żołnierza" i "Podglądzie".

W zawodzie debiutował jako dziennikarz sportowy. Następnie został felietonistą tygodnika studenckiego "ITD". Był także scenarzystą serialu "Alternatywy 4" i współautorem kryminałów. Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany, a władze PRL obłożyły go zakazem wykonywania zawodu po tym jak nie przeszedł "pozytywnej weryfikacji". Od września 1982 roku przebywał na emigracji: w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

W 2002 roku został laureatem Nagrody Kisiela (nagrodę przyznano mu za to, że "pisze, bo myśli"), a w 2009 r. pośmiertnie odznaczony został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - za "wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury, a w szczególności za osiągnięcia w twórczości publicystycznej i pracy dziennikarskiej będącej przykładem niezależności myślenia i odwagi głoszenia własnych poglądów" oraz "za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce".

źródło: PAP

KJ

Zobacz:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale