LG Chem produkuje domowe baterie magazynujące energię. fot. lgchem.com
LG Chem produkuje domowe baterie magazynujące energię. fot. lgchem.com

Baterie dla domu - LG będzie rywalizować z Teslą

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Jeden z największych na świecie producentów baterii do samochodów elektrycznych, LG Chem, będzie rywalizować z Teslą na rynku domowych magazynów energii.

Koreańska firma LG Chem zawarła porozumienie z Sunrun, jedną z największych amerykańskich firm zajmujących się sprzedażą i instalacją domowych paneli solarnych. Wśród rozwiązań oferowanych przez Sunrun jest sprzedaż gospodarstwom energii elektrycznej paneli solarnych, pozostających własnością firmy, montowanych za darmo na dachach domów.

Obydwa przedsiębiorstwa będą wspólnie oferowały kompletne systemy łączące panele wytwarzające energię i magazynujące ją baterie, które będą mogły zapewnić gospodarstwom domowym energię przez całą dobę. Oferta Sunrun i LG Chem ma być konkurencyjna wobec podobnego rozwiązania sprzedawanego na rynku przez Teslę, produkującą domowe baterie Powerwall, i jej siostrzaną firmę SolarCity (dominującym akcjonariuszem obydwu jest Elon Musk), instalującą panele solarne.

Zobacz: LG Chem będzie produkować w Polsce baterie do samochodów elektrycznych

Ed Fenster, prezes spółki Sunrun przewiduje, że takie systemy mogą być konkurencyjne kosztowo wobec energii pobieranej z sieci energetycznej w Kalifornii, jednym z najbardziej nasłonecznionych stanów amerykańskich. Przeciętna liczba godzin słonecznych w kalifornijskich miastach przekracza 3 tys. w ciągu roku. W Warszawie średnia liczba godzin słonecznych w ciągu roku wynosi niespełna 1700, a za najbardziej nasłonecznione miasto w Europie jest uznawana stolica Malty Valetta z prawie 3 tys. godzin słonecznych w ciągu roku. Sunrun liczy na sprzedaż systemów oferowanych wspólnie z LG Chem nie tylko w Kalifornii, ale również w innych amerykańskich stanach.

Koszty takich instalacji w Stanach stale spadają, a dodatkowo są one wspierane ulgami w podatkach federalnych i stanowych, ale nadal w dominującej części Stanów Zjednoczonych  energia z sieci jest znacznie tańsza. Jej średnia cena wynosi niespełna 13 centów za kilowatogodzinę. Wyjątkiem pod tym względem są Hawaje, gdzie koszt energii z sieci wynosi 27,5 centa za kilowatogodzinę, a nasłonecznienie, podobnie jak w Kalifornii, przekracza 3 tys. godzin rocznie. W przypadku systemów oferowanych przez Sunrun koszt energii na Hawajach spada do 20 centów za kilowatogodzinę.

Wspólne plany firmy Sunrun i LG Chem zostały upublicznione na dwa dni przed planowaną prezentacją nowej wersji magazynu energii Tesli Powerwall 2.0, który według pogłosek z rynku ma mieć dwukrotnie większą pojemność od poprzednika. Obecnie oferowane przez Teslę baterie Powerwall mają pojemność 6,4 KWh, podczas gdy baterie LG Chem oferowane są w trzech wariantach o pojemności 3,3 KWh, 6,5 KWh i 9,8 KWh.

Zobacz też:

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Gospodarka