Sejm przegłosować nowelizację o statusie sędziów TK. Fot. PAP
Sejm przegłosować nowelizację o statusie sędziów TK. Fot. PAP

ONZ krytykuje Polskę za paraliż TK. PiS wprowadza kolejne zmiany

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 271

Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała polski rząd do opublikowania wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Wyraziła również zaniepokojenie stopniem przestrzegania prawa w Polsce. Sejm uchwalił kolejną nowelizację, dotycząca statusu sędziów TK.

ONZ krytycznie o Polsce

Komitet Praw Człowieka ONZ wystosował do rządu specjalne zalecenia. Od grudnia ub.r. organizacja bacznie obserwuje konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego. ONZ jest zaniepokojone kolejnymi reformami w wymiarze sprawiedliwości. Porusza również temat aborcji, zwracając uwagę na niedostępność zabiegu przerywania ciąży dla wielu Polek. Organizacja krytykuje również przejawy rasizmu i nietolerancji wobec imigrantów w naszym kraju.

Status sędziów TK

W piątek PiS przyjął kolejną nowelizację ustawy o TK, tym razem na temat statusu sędziów Trybunału. W myśl nowych zapisów, sędzia TK może stracić immunitet w wyniku zawiadomienia prezydenta i prokuratora generalnego. Decyzję będzie podejmować Zgromadzenie Ogólne sędziów TK. Kary dyscyplinarne, przewidziane dla członków Trybunału, oznaczają mniejsze uposażenia od 10 do nawet 20 proc.

Sędzia TK przechodziłby w stan spoczynku po ukończeniu 70 lat, o ile lekarz nie uzna, że jest w stanie pełnić swoją funkcję i po zakończonej kadencji. Nie może też łączyć funkcji z zasiadaniem w spółkach prawa handlowego i fundacjach gospodarczych. Nowelizacja zabrania sędziom TK prowadzenia działalności publicznej, która byłaby sprzeczna z pojęciem niezawisłości i niezależności sędziowskiej.

Opozycja podczas debaty sejmowej mocno krytykowała projekt autorstwa PiS. Według PO i Nowoczesnej, większość sejmowa w ekspresowym tempie niszczy standardy prawa, a chodzi tylko i wyłącznie o obsadzenie funkcji prezesa TK zaufanym sędzią dla Jarosława Kaczyńskiego.

Mandat prezesa Andrzeja Rzeplińskiego wygaśnie w grudniu. W myśl nowych przepisów, zastąpi go tymczasowo członek TK o najdłuższym stażu w zawodzie - będzie to Julia Przyłębska, wybrana w obecnej kadencji Sejmu. Nowelizację ustawy o Trybunale poparło 228 posłów, przeciw głosowało 189, wstrzymało się 9.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka