120 obserwujących
6258 notek
15650k odsłon
3565 odsłon

Program 500 plus czekają poprawki. Co może się zmienić?

Wykop Skomentuj26

500 plus do poprawy. Minister rodziny Elżbieta Rafalska chce "doprecyzować wiele przepisów, które nastręczają trudności interpretacyjnych". Co to oznacza?

Dokument podsumowujący pierwsze 12 miesięcy obowiązywania programu 500 plus już  w najbliższych dniach trafi na Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie do rządu i Sejmu. Zdaniem szefowej resortu rodziny, w połowie kwietnia powinien być on przedmiotem debaty parlamentarzystów. W przeglądzie systemu wsparcia rodzin mają się pojawić propozycje poprawek.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", chodzi o poprawki, które mają przede wszystkim zapobiec wyłudzaniu pieniędzy z rządowego programu. Zmienić miałyby się również przepisy dotyczące innych świadczeń rodzinnych.

Samotny rodzic

Pobieranie 500 plus miałoby być utrudnione osobom, które podają, że samotnie wychowują dzieci, a tak naprawdę pozostają w nieformalnych związkach. Wtedy jeden z rodziców ubiega się o wsparcie, występując jako samotny opiekun. Dzięki temu pomija dochód partnera, a tym samym łatwiej mu uzyskać świadczenie na pierwsze dziecko. Resort chce sprawdzać, czy "samotny" rodzic wystąpił o alimenty wobec drugiego. Jeżeli tego nie zrobi, jego wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko zostanie odrzucony.

Zmniejszanie dochodu i ryczałtowcy

Ministerstwo chciałoby też  zatrzymać proceder, w którym ktoś zwalnia się z pracy, tylko po to żeby zaraz zatrudnić się u tego samego pracodawcy, ale za niższe wynagrodzenie, aby dzięki zaniżaniu dochodu uzyskać środki z 500 plus. Resort chce nałożyć ograniczenie w takich przypadkach, jednak  nie byłoby ograniczenie bezwzględne, a obowiązywałoby na przykład przez kilka miesięcy.

Kolejna z propozycji zakłada doprecyzowanie dochodu przy ryczałtowcach. Resort rodziny chce wprowadzić zasadę "jest przychód, są dochody" dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu. Minister Rafalska przyznała, że jest pewien problem z deklarowaniem dochodu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o ryczałt, które wykazują, że nie mają dochodu albo ten dochód jest znikomy.

Terminy i waloryzacja świadczeń

Minister Rafalska proponuje ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenie rodzinne i wychowawcze. Obecnie w pierwszym przypadku okres zasiłkowy trwa od 1 listopada do 31 października, w drugim - od 1 października do 30 września.

Zmianie ma ulec także zapis dotyczący waloryzacji innych świadczeń rodzinnych. Zastosowany ma zostać mechanizm znany z programu 500 plus. Obecnie weryfikacja wysokości wsparcia jest przeprowadzana na podstawie danych Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Niezbędne są również konsultacje z Radą Dialogu Społecznego. Po zmianach o wysokości świadczenia decydowałby jednak arbitralnie rząd.

KJ

Źródło: PAP,  Dziennik Gazeta Prawna, TVN24 BiS

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo