Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
64 obserwujących 3407 notek 7653722 odsłony
Salon24 news, 19 maja 2017 r.

Prezydent Duda o relokacji uchodźców: Nie dla przetrzymywania ludzi siłą

1062 122 0 A A A
Andrzej Duda, Frank-Walter Steinmeier. fot.PAP/Jacek Turczyk
Andrzej Duda, Frank-Walter Steinmeier. fot.PAP/Jacek Turczyk

Z wizytą do Polski przyjechał nowy prezydent Niemiec. Tematami jego rozmów z prezydentem Dudą były  m.in. przyszłość UE, migracje, prawa Polaków w Niemczech i relacje transatlantyckie.

Duda i Steinmeier rozmawiali też o migracji w Europie, polityki wschodniej i konfliktu na Ukrainie, relacji pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi, przyszłości NATO oraz sytuacji niemieckiej Polonii.

Prezydent Duda o relokacji uchodźców

Polska jest otwarta na tych, którzy chcą do Polski przyjechać i na tych, którzy będą od Polski potrzebowali pomocy, jest i była zawsze otwarta. Ale nie wyobrażam sobie sytuacji, że ktoś jest przywożony do Polski siłą i w Polsce przetrzymywany - powiedział prezydent na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Kto chce i potrzebuje, może do Polski przyjechać, kto chce i potrzebuje, to pomoc w Polsce uzyska, natomiast nikt nie będzie, mam nadzieję, w Polsce nikogo siłą zatrzymywał, zwłaszcza jeżeli ten ktoś w żaden sposób nie narusza prawa - mówił prezydent, pytany o to, czy jest za przyjmowaniem w Polsce uchodźców.

Kiedy słyszę o jakimś przymusowym przemieszczaniu ludzi, przymusowym przywożeniu ludzi do Polski, to mówię zdecydowanie nie, chociażby dlatego, że jest to zwykłe naruszenie praw człowieka - podkreślił Duda.

Rozmowy na temat Polonii w Niemczech

Steinmeier pytany był o kwestię opieki nad Polonią w Niemczech oraz o to, czy są postępy, w sprawie przyznania statusu mniejszości narodowej potomkom przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech. - Prowadziliśmy rozmowę na ten temat i bardzo cieszę się, że rozmowy przy okrągłym stole będą na ten temat kontynuowane - powiedział Steinmeier. - Ale bez względu na to, jaki jest stan rozmów przy okrągłym stole, chodzi też o to, żeby wyrazić uznanie wobec tych ludzi, którzy żyją w Niemczech pochodzenia polskiego - dodał Steinmeier.

Jak poinformował, z tego powodu w zeszłym roku, jeszcze pełniąc funkcję ministra spraw zagranicznych, zorganizował spotkanie z Polakami mieszkającymi w różnych regionach Niemiec. - To mogliby powiedzieć również reprezentanci Polski, że było to bardzo udane spotkanie i ucieszę się, jeżeli ono będzie powtarzane - oświadczył Steinmeier.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Polityka