Premier Beata Szydło przed spotkaniem z PAD. Fot. PAP/ Radek Pietruszka
Premier Beata Szydło przed spotkaniem z PAD. Fot. PAP/ Radek Pietruszka

Rzecznik PAD: Decyzja o wetach niewzruszona

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 70

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premier i marszałkami Sejmu i Senatu nie zmieniło jego decyzji ws. zawetowanych ustaw o SN i KRS - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Będą nowe, prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS.

Po południu w Belwederze Andrzej Duda spotkał się z premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. - Pan prezydent ogłosił swoją decyzję publicznie, wszyscy to widzieli i słyszeli. Prezydent tej decyzji się trzyma - powiedział Łapiński w TVN24. Jak dodał, prezydent jeszcze nie podpisał swoich decyzji i nie skierował ich do Sejmu, wymagają one bowiem uzasadnienia, któe będą gotowe za kilka dni.

Pytany przez dziennikarzy, czy prezydenckie weta będą przyczyną konfliktu między Pałacem Prezydenckim a Nowogrodzką, rzecznik prezydenta odparł: - Wierzę, że to są dwa weta, które ewentualnie dadzą też do myślenia Sejmowi, żeby procedował nad ustawami w spokojniejszej atmosferze. Natomiast liczę i mam głęboką nadzieję, że nie dojdzie do rozejścia się obozu rządowego z prezydentem.

- Polska potrzebuje zgodnej współpracy i prezydenta i rządu i parlamentu i dobrych zmian i wiele dobrych zmian wspólnie obecny rząd z prezydentem wprowadzili - mówił Łapiński, wymieniając m.in. program 500 plus czy obniżenie wieku emerytalnego. Jego zdaniem, ustawa o ustroju sądów powszechnych wprowadza wiele dobrych rozwiązań i dlatego prezydent ją podpisze.

Łapiński zapowiedział, że ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS wyjdą z Kancelarii Prezydenta; to będą prezydenckie projekty ustaw. Jak dodał na etapie ich przygotowania Andrzej Duda może zasięgnąć opinii i przeprowadzić konsultacje.

- Na etapie przygotowania (projektów) prezydent może zasięgnąć opinii, konsultacji, dopraszać do rozmów różne stowarzyszenia, różne instytucje. (...) Konsultacje polegają na tym, że ktoś zgłasza swoje opinie, propozycje, ale za całość ustawy będzie odpowiadał prezydent. Skoro on ten projekt podpisze, to musi mieć także świadomość, że to jest zgodne z jego poglądami na te sprawy - podkreślił minister Łapiński.

Jego zdaniem w konsultacje mogłoby się zaangażować "całe spektrum sceny politycznej w jakiś sposób". - Ale to dopiero przed nami - dodał. - Prezydent dopiero to przedstawi, w jaki sposób widziałby udział osób, nie tylko prawników Kancelarii - zaznaczył Łapiński.

Prezydent Andrzej Duda poinformował dziś, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Jak argumentował, nie ma tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN. Dodał, że przygotuje nowe ustawy w tej sprawie.

źródło: PAP

BG

Uwaga! © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka