Sąd Najwyższy. fot. PAP/Jakub Kamiński
Sąd Najwyższy. fot. PAP/Jakub Kamiński

Sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. Sąd Najwyższy je unieważni?

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 302

Jak informują media prezes TK, Julia Przyłębska chce zablokować kasację w sprawie Mariusza Kamińskiego, która ma zostać rozpatrzona niedługo przez Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy złamał prawo, nie zawieszając postępowania w sprawie Mariusza Kamińskiego - powiedziała w TVP Info prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłębska.

Dodatkowe posiedzenie SN

Sąd Najwyższy postanowił zebrać się 1 sierpnia, aby zbadać wniosek Prokuratora Generalnego o zawieszenie sprawy kasacyjnej ws. Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA - z powodu badania przez TK sporu kompetencyjnego między prezydentem a SN co do prawa łaski. Według rzecznika SN takiego sporu nie ma.

Jak donoszą media do ponownego rozpatrzenia sprawy nie chce dopuścić prezes TK. Do Sądu Najwyższego miały wpłynąć dwa pisma od prezes TK z żądaniem zawieszenia sprawy Kamińskiego.

Co zrobi SN w sprawie Kamińskiego?

Kasacja w sprawie Mariusza Kamińskiego rozpatrzona zostać ma przez Sąd Najwyższy 9 sierpnia 2017 r. SN może sprawę odesłać do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie, w celu zbadania odwołania złożonego w 2015 r. Ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński skazany został wtedy 3 lata więzienia i 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych za prowokację wymierzoną w Andrzeja Leppera. Karę orzeczono również w stosunku do zastępcy Kamińskiego Macieja Wąsika oraz dwóch innych agentów Biura. Skazani złożyli apelację od wyroku, jednak po objęciu prezydentury przez Andrzeja Dudę, ten ułaskawił byłego szefa CBA i jego współpracowników. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że nie może rozpoznać apelacji skazanych i umorzył sprawę. Kasację do SN w tej sprawie złożyli byli poszkodowani działacze Samoobrony, a sam Kamiński został mianowany następnie na koordynatora służb specjalnych w rządzie PiS.

31 maja siedmioro sędziów Sądu Najwyższego - w odpowiedzi na pytanie prawne związane z ułaskawieniem w 2015 r. byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Kamińskiego i innych członków kierownictwa CBA przez prezydenta Andrzeja Dudę - uznało, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych. Tym samym - według nich - ułaskawienie b. szefa i członków kierownictwa CBA "nie wywołuje skutków procesowych".

źródło: PAP

KJ

Uwaga! © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



1 sierpnia ma się odbyć dodatkowe posiedzenie Sądu Najwyższego, by rozpatrzeć dwa wnioski o zawieszenie postępowania kasacyjnego ws. Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA. Ich ułaskawienie siedmioro sędziów SN uznało w maju za "niewywołujące skutków procesowych".

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-sprawa-mariusza-kaminskiego-dodatkowe-posiedzenie-sadu-najwy,nId,2421919#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox




Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo