Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
85 obserwujących 4807 notek 10944533 odsłony
Salon24 news, 11 sierpnia 2017 r.

Ciąg dalszy sprawy "Tigera". Radni PiS składają doniesienie do prokuratury

1118 81 0 A A A
Warszawscy radni PiS Jacek Ozdoba (L) i Jakub Banaszek (P) podczas konferencji prasowej w sprawie reklamy firmy Tiger Energy Drink o Powstaniu Warszawskim, fot. PAP/Rafał Guz
Warszawscy radni PiS Jacek Ozdoba (L) i Jakub Banaszek (P) podczas konferencji prasowej w sprawie reklamy firmy Tiger Energy Drink o Powstaniu Warszawskim, fot. PAP/Rafał Guz

Warszawscy radni PiS Jacek Ozdoba i Jakub Banaszek składają do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i złamaniu artykułu 133 Kodeksu karnego przez producenta napoju energetycznego "Tiger".

Chodzi o kontrowersyjną kampanię internetową marki i zamieszczenie w internecie reklam na 1 sierpnia i 10 kwietnia, które budziły skojarzenia słowne z Powstaniem Warszawskim i katastrofą smoleńską.Według radnych mogło dojść "do popełnienia przestępstwa w zakresie znieważania narodu polskiego".

- Dzisiaj chcemy zaapelować o wyciągnięcie konsekwencji prawnych wobec podmiotu, który wypuścił tę reklamę w mediach społecznościowych oraz zwrócić uwagę, że ta reklama nie dotyczyła tylko 1 sierpnia, ale również 10 kwietnia i 15 czerwca, czyli Święta Bożego Ciała - mówił radny PiS z dzielnicy Warszawa-Ochota Jakub Banaszek.

Według niego, "jeżeli my nie będziemy pamiętać o naszej historii, nie będziemy o nią dbać - to obywatele innych krajów będą prowadzić negatywną kampanię wobec nas", podając jako przykład sprawę "polskich obozów koncentracyjnych".

Radny PiS z dzielnicy Warszawa-Mokotów Jacek Ozdoba zwrócił uwagę na konsekwencje prawne dla producentów napoju. - Według nas, firma dopuściła się przestępstwa polegającego na artykule 133 Kodeksu karnego, który mówi o godności narodu polskiego. Uważamy, że ten czyn, czyli ta forma reklamy (...) wypełnia znamiona tego czynu zabronionego - mówił Ozdoba.

Ozdoba zapowiedział, że "zaapeluje do parlamentarzystów o ewentualną penalizację, czyli dodanie do artykułu 133 dodatkowego paragrafu związanego z funkcjonowaniem takich reklam czy agencji piarowskich, które naruszają warstwę godności narodu polskiego, wykorzystują symbole narodowe w celach zysku".

- W mojej opinii to nie była pomyłka piarowska - tylko to było celowe zagranie w celu zysku dla firmy.
Chciałbym wiedzieć, czy np. ze sprzedaży tego energetyka zyski dla firmy nie będą o wiele większe niż kwota, którą wpłacono na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli tych 500 tys. zł - zastanawiał się głośno radny PiS z Mokotowa.

W ramach zadośćuczynienia za umieszczenie w Internecie obraźliwej dla Powstańców Warszawskich grafiki, producent napoju firma Maspex przelała na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pół miliona zł na pomoc kombatantom. Rozwiązała także współpracę z agencją J. Walter Thompson Group, która odpowiadała za obsługę marki "Tiger" w social mediach. Firma oprócz przeprosin poinformowała, że zwolniła dwie osoby, które zamieściły obraźliwą grafikę, a Maspex pousuwał profile "Tigera" z Twittera i Instagrama.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka