156 obserwujących
8383 notki
22048k odsłon
3253 odsłony

Ujawniono, gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy. Czy to dobra decyzja?

Wykop Skomentuj127

Rekomendujemy, aby inwestycja miała miejsce w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów - poinformował we wtorek Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jesteśmy w dialogu z jednostkami samorządu terytorialnego, ponieważ zależy nam na tym, aby ta inwestycja była wzorcowym przykładem pogodzenia interesu ogólnego i interesu mieszkańców okolicznych miejscowości - podkreślił.

Jak dodał, w najbliższym czasie szczegóły koncepcji zostaną przedstawione na oddzielnej konferencji. Port lotniczy ma nosić imię "Solidarności".

Premier Beata Szydło dodała, że "Rada Ministrów przyjęła koncepcję, która została przedstawiona przez pełnomocnika". - W przyszłym tygodniu pan minister został zobowiązany do przedstawienia uchwały, w której zostanie wskazana lokalizacja, kalendarium i harmonogram realizacji największej planowanej przez nas inwestycji - podkreśliła.

Lokalizacja superlotniska

Stanisławów to wieś leżąca w gminie Baranów - około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, koło Grodziska Mazowieckiego w województwie mazowieckim. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa.

image

Pod koniec czerwca Mikołaj Wild deklarował, że Centralny Port Komunikacyjny powinien powstać niedaleko miasta, wymieniając dwa konkretne: - Lotnisko ma być położone między Warszawą a Łodzią - to jest jedno z podstawowych założeń. (...) lokowanie lotnisk w większej odległości niż 50 km od centrum aglomeracji jest obarczone zbyt dużym ryzykiem. Trudno jest zachęcić pasażerów, żeby podróżowali więcej niż 50 km z portu lotniczego do centrum miasta - wskazywał pełnomocnik rządu.

Jak zaznaczył, trwają prace inicjujące projekt. Sama budowa może potrwać 5-6 lat, a rozpocząć się w ciągu najbliższych 3-4.


Centralny Port Komunikacyjny powstanie w Stanisławowie (TVN24/x-news)


Zobacz też: Poczta Polska wybuduje hub do obsługi e-commerce


źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj127
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka