Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa Andrzeja Dudy. Fot. PAP
Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa Andrzeja Dudy. Fot. PAP

Jest nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. PiS przyjęło ją oklaskami

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 53

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym. W jego ramach powstanie autonomiczna Izba Dyscyplinarna, w której będą też orzekać ławnicy.

Nowa ustawa to projekt prezydenta Andrzej Dudy. SN z prawników udziałem ławników badał skargi nadzwyczajne na prawomocne wyroki sądów od 1997 r. 

Zobacz także: Sejm: ostra dyskusja o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

Uchwalenie ustawy posłowie Prawa i Sprawiedliwości przyjęli oklaskami.

Za całością ustawy, wraz z przyjętymi poprawkami, głosowało 239 posłów, 171 było przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu. Wcześniej przyjęto wszystkie poprawki PiS i odrzucono poprawki opozycji (z jednym wyjątkiem) oraz jej wnioski mniejszości. 

W głosowaniach odrzucano wnioski mniejszości i poprawki opozycji – z jednym wyjątkiem. Jednogłośnie przyjęto poprawkę PO, skreślającą przepis przejściowy ws. dodatkowego zatrudnienia sędziów SN i sądów powszechnych. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Czytaj: Reforma KRS i SN pogrzebana? "Andrzej Duda zawetuje ustawy"

– Chcecie podporządkować SN władzy partyjnej, chcecie zdominować ten sąd – krytykował rządzącą partię Robert Kropiwnicki z Platformy  Obywatelskiej. Po zmianie SN „będzie miał tyle wspólnego z sądem, co demokracja ludowa z demokracją” – dowodził. 

– Ustawa narusza konstytucję, sądy przestaną być niezależne, a prezydent i minister sprawiedliwości uzyskają wpływ na sędziów – mówiła Barbara Dolniak z Nowoczesnej. – To, co proponujecie, to proteza reformy, stracona szansa na głęboką reformę – przekonywał Paweł Grabowski z Kukiz'15.

– Oczekujemy od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania uchwalonych w piątek przepisów dot. KRS i Sądu Najwyższego; nie może być tak, że głowa państwa bierze udział w łamaniu konstytucji w sposób, który prowadzi do odebrania sądom niezawisłości – stwierdził lider PO Grzegorz Schetyna.

– Żyjemy w państwie prawa, ale o nie trzeba dbać i to wymaga dobrych rozwiązań ustawowych. Ustawa o SN w przedłożonym kształcie, to jeden z filarów sprawiedliwej Polski – stwierdził poseł Daniel Milewski z PiS.

Przy badaniu skargi nadzwyczajnej SN mógłby zaskarżone orzeczenie sądu uchylić nie tylko w całości, ale i w części. Skargi nie można wnosić od orzeczeń sądów administracyjnych. Prezydent będzie określał regulamin SN, po zasięgnięciu opinii Kolegium SN,  która nie byłaby potrzebna przy wydawaniu pierwszego regulaminu – stanowią przyjęte poprawki PiS. 

Ławnicy będą dostawać nieco ponad 200 zł za dzień pełnienia obowiązków - stanowi inna przyjęta poprawka PiS.

Obok funkcjonujących obecnie w SN izb: Cywilnej, Karnej oraz - zmodyfikowanej - Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, powstaną dwie nowe izby: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna. W obu, po raz pierwszy w SN, obok sędziów mają orzekać ławnicy. Zlikwidowana będzie Izba Wojskowa, której sprawy przejmie Izba Karna.

Ustawa wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich dwudziestu lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje również przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to siedemdziesiąt lat).


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka