Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5520 notek 12973206 odsłon
Salon24 news, 12 lutego 2018 r.

Akcja CBA ws. prywatyzacji CIECH-u. Zatrzymany wiceminister skarbu z rządu PO-PSL

2292 117 0 A A A
Fot. cba.gov.pl
Fot. cba.gov.pl

Wrocławska delegatura CBA zatrzymała 6 osób, powiązanych z prywatyzacją CIECH S.A. Najbardziej znaną postacią w tym kręgu jest Paweł T., były wiceminister skarbu i szef Giełdy Papierów Wartościowych.

Jak informuje CBA, agenci biura zatrzymali "wiceministra skarbu z lat 2012-2014 nadzorującego tą prywatyzację, ówczesnych: radcę ministra, dyrektora i głównego specjalistę z ministerstwa skarbu oraz 2 ekspertów firmy finansowej, która sporządzała wycenę prywatyzowanej spółki. Śledztwo dotyczy m.in. nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wyrządzenia państwu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach".

- Agenci CBA zatrzymali podejrzanych m.in. w Warszawie, w Łodzi i w Krakowie. Czynności trwają - poinformował Piotr Kaczorek z biura prasowego biura.
Zobacz: CBA sprawdza sprzedaż Ciechu przez rząd Tuska

Śledztwo ws. prywatyzacji CIECH-u wszczęto w 2015 roku - wszystko za sprawą nagrań z tzw. afery taśmowej. W Pałacu Sobańskich Jan Kulczyk rozmawiał z lobbystą Piotrem Wawrzynowiczem, znajomym ministra Sławomira Nowaka. Milioner chwalił się, że nikt mu nie przeszkodzi w kupnie CIECH-u. - Tam trzeba wziąć skoncentrować, zrobić koncern chemiczny, ku..a, który zawalczy o Ukrainę, ku...a o Afrykę - mówił dawniej najbogatszy Polak, nagrany przez kelnerów w restauracji. Kulczyk sondował również wiceministra skarbu, Pawła T., który dzisiaj został zatrzymany.

Nie przegap: CBA w firmach Kulczyka. Na celowniku prywatyzacja CIECH-u

Paweł T. nadzorował prywatyzację CIECH-u. W kwietniu 2016 r. - na polecenie prokuratury - agenci CBA weszli do firm Kulczyk Holding i Ciech oraz do mieszkań b. prezesa i wiceprezesa Ciech-u. Do prywatyzacji CIECH-u doszło w czerwcu 2014 r. KI Chemistry była jedyną firmą, uczestniczącą w przetargu. Rząd sprzedał ok. 20 mln akcji (37,9 proc. kapitału CIECH-u), każda po 31 zł, o łącznej wartości 619,16 mln zł. Kulczyk zarobił na transakcji w ciągu roku ok. 800 mln złotych. Biznesmen zmarł w wyniku komplikacji po operacji w Wiedniu w lipcu 2015 roku.

Źródło: cba.gov.pl

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka