108 obserwujących
5796 notek
13907k odsłon
2444 odsłony

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok ws. Puszczy Białowieskiej. Porażka rządu

Ekolodzy protestowali ws. wycinki Puszczy Białowieskiej. Fot. Grzegorz Broniatowski/Greenpeace
Ekolodzy protestowali ws. wycinki Puszczy Białowieskiej. Fot. Grzegorz Broniatowski/Greenpeace
Wykop Skomentuj357

Decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Sędziowie wskazali, że nieuzasadnione jest tłumaczenie szkodami, spowodowanymi przez kornika drukarza.

Zgodnie za zapowiedzią dostosujemy się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej - podkreślił rzecznik resortu środowiska, Aleksander Brzózka. Trybunał orzekł, że zwiększona wycinka Puszczy Białowieskiej naruszyła prawo UE.

Wyrok, który kończy spór, ciągnący się od 2016 r., został wydany przez Wielką Izbę Trybunału składającą się z 15 sędziów. Od orzeczenia nie ma odwołania. Trybunał uznał, że Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z dyrektyw siedliskowej i ptasiej. To właśnie zgodnie z dyrektywą siedliskową w 2007 roku Komisja Europejska zatwierdziła wyznaczenie obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Stanowi on również "obszar specjalnej ochrony" ptaków.

Wyrok nie wiąże się z żadnymi karami finansowymi, bo Polska wycofała ciężki sprzęt z Puszczy Białowieskiej. Gdyby jednak doszło do wznowienia wycinki, wówczas Komisja mogłaby wnioskować o sankcje finansowe. Mowa nawet o 100 tys. euro za dzień prac na terenie Puszczy. Polska musi zwrócić jednak koszty postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Posłuchaj fragmentu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE

Źródło: TVN24/x-news

Minister środowiska, Henryk Kowalczyk, zapowiadał przed ogłoszeniem wyroku, że dostosuje się do unijnych restrykcji ws. wycinki w Białowieży. - Spodziewam się wyroku europejskiego Trybunału Sprawiedliwości mniej więcej w duchu takim, w jakim była rekomendacja tego wyroku, która została opublikowana, a więc, że nastąpiło naruszenie prawa europejskiego i ten wyrok będziemy szanować - stwierdził.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj357
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości