Patryk Jaki na posiedzeniu komisji ds. reprywatyzacji, fot. PAP/Marcin Obara
Patryk Jaki na posiedzeniu komisji ds. reprywatyzacji, fot. PAP/Marcin Obara

PiS po sondażach zmieniło zdanie - Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 190

To Patryk Jaki, a nie Michał Dworczyk ma być kandydatem PiS na prezydenta Warszawy - dowiedziało się nieoficjalnie radio RMF FM.

Jaki czy Dworczyk - który lepszy?

Tych dwóch kandydatów od początku pojawiało się wśród typów do fotela prezydenta stolicy. Jeszcze miesiąc temu Jarosław Kaczyński mówił, że według niego PiS raczej postawi na Michała Dworczyka, obecnego szefa KPRM, ponieważ lepiej wypada w sondażach wewnątrzpartyjnych i miałby duże szanse, aby poszerzyć w stolicy elektorat Prawa i Sprawiedliwości.

Przeczytaj: Kaczyński wyjawił, kto ma większe szanse na walkę z PO o Warszawę. Dworczyk czy Jaki?

Patryk Jaki, który zasłynął jako szef komisji weryfikacyjnej badającej sprawę reprywatyzacji ma sporo zwolenników, ale i przeciwników. Ponadto partyjnie przynależy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, a nie do PiS, którego członkiem z kolei jest Dworczyk.

Sondaż prezydencki w Warszawie

Sondaże wskazały jednak wyraźną przewagę Jakiego. Na początku kwietnia Kantar Millward Brown przeprowadził badanie w dwóch wariantach kandydatów PiS. Patryk Jaki otrzymał 23%, Michał Dworczyk 18%. Wyższe poparcie dla Jakiego w hipotetycznej pierwszej turze pochodzi głownie z większej niż w przypadku kandydatury Dworczyka, mobilizacji wyborców PiS i kilkukrotnie wyższemu poparciu wyborców Kukiza, a w drugiej – także z wyższej frekwencji - podaje portal 300polityka.pl. Jakiego popiera 72% wyborców PiS, Dworczyka 60%.

Rafał Trzaskowski liderem

Źle dla Prawa i Sprawiedliwości wróży jednak to, że w każdym z wariantów kandydata PiS zdecydowanie pokonuje kandydat PO Rafał Trzaskowski. Z zestawieniu z Patrykiem Jakim – słabiej, ale dalej mocno: 60:34. Z Michałem Dworczykiem zwycięstwo Trzaskowskiego jest wyraźniejsze 66:28.

image
Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy. Fot. YouTube 

Zobacz: PO dogadała się z Nowoczesną w sprawie wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy

Nie ma decyzji PiS

Ostateczną decyzję ma podjąć Komitet Polityczny PiS. - Nie potwierdzam tej informacji. W grze są wciąż dwie kandydatury - szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka i wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Patryka Jakiego - powiedziała rzecznik PiS Beata Mazurek. - Jeśli decyzja w tej sprawie zapadnie, zakomunikujemy ją oficjalnie - dodała.

Decyzja w sprawie wyboru kandydata partii może zapaść jeszcze w tym tygodniu. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany w radiu RMF FM o kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, powiedział, że zarówno Patryk Jaki, jak i Michał Dworczyk to "bardzo dobrzy kandydaci". - Są młodzi, bardzo aktywni, zdolni, już doświadczeni politycy, więc uważam, że jeden i drugi jest bardzo dobrym kandydatem - ocenił.

Również Jarosław Gowin powiedział, że decyzje personalne, jeżeli chodzi o kandydatów w wyborach na prezydentów miast jeszcze nie zapadły. - Ale proszę się spodziewać tych decyzji dosłownie w najbliższych dniach - zaznaczył.

image
Michał Dworczyk i Jarosław Kaczyński. Fot. dworczyk.pl

Będzie rywalizacja w terenie

O Jakim i Dworczyku powiedział, że "obydwaj należą do grona najzdolniejszych polityków nie tylko obozu Zjednoczonej Prawicy, ale najzdolniejszych polityków młodego pokolenia". Zapewnił, że "którykolwiek z nich zostanie ostatecznie namaszczony przez radę koalicji, radę obozu Zjednoczonej Prawicy na pewno cała koalicja udzieli mu jednoznacznego poparcia".

- Będziemy z wielkim zaangażowaniem rywalizować z kontrkandydatami na trudnym terenie, bo doskonale sobie zdajemy sprawę, że nie tylko Warszawa, ale także wszystkie pozostałe duże miasta dla nas, dla obozu Zjednoczonej Prawicy, są trudnym obszarem rywalizacji wyborczej. Tutaj każde zwycięstwo naszego kandydata w wyborach prezydenckich będzie sukcesem - powiedział wicepremier.

Kiedy wybory samorządowe?

Tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się 21 października, 28 października bądź 4 listopada (pierwsza tura), w konsekwencji druga tura wyborów może być 4 listopada, 11 listopada albo 18 listopada.

źródło: RMF FM, 300polityka.pl, PAP

ja


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka