Narodziny kolejnego Royal Baby przebiegły w cieniu tragedii chłopca skazanego przez sądy na eutanazję. fot. PAP/EPA, Instagram
Narodziny kolejnego Royal Baby przebiegły w cieniu tragedii chłopca skazanego przez sądy na eutanazję. fot. PAP/EPA, Instagram

Dwuletni Alfie Evans walczy o życie. Żyje wbrew diagnozie lekarzy

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 188

Alfie Evans to chłopiec skazany przez sądy wbrew woli rodziców na eutanazję. Lekarze odłączyli śmiertelnie chorego Alfiego od aparatury, o jego życie walczy papież Franciszek.

Papież Franciszek za pośrednictwem Twittera apeluje o ocalenie życia dwuletniego Alfiego Evansa.

Trwa batalia w sądach, które przyznają rację lekarzom argumentującym, że nie ma ratunku dla dziecka. Stwierdzono u niego między innymi poważne uszkodzenie mózgu. Choruje od 7 miesiąca życia. Zdaniem lekarzy Alfie żył tylko dzięki podłączeniu do specjalistycznej aparatury medycznej. W poniedziałek po południu brytyjskie prawo zezwoliło na odłączenie go od tego systemu. Wieczorem lekarze szpitala dziecięcego Alder Hey odłączyli aparaturę wspomagającą oddychanie chłopca.



Thomas Evans, ojciec dwulatka, poinformował, że Alfie oddycha sam, ale „traci kolory”. Chce, żeby lekarze podawali jego synowi tlen, ale szpital odmawia. Chłopiec wbrew prognozom lekarzy, że nie przeżyje bez aparatury dużej niż kilka minut, oddycha samodzielnie już kilkanaście godzin.


Brytyjczycy są podzieleni. Podczas, gdy jedni cieszyli się z narodzin nowego członka rodziny królewskiej, drudzy jako "Armia Alfiego"  protestowali przeciwko eutanazji małego Evansa.

Włochy przyznały obywatelstwo ciężko choremu Alfiemu

W środę papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji ojca Alfiego - Thomasa, który zabiega o możliwość kontynuowania terapii. Papież, jak poinformował watykański portal informacyjny Vatican News, polecił uczynić wszystko, by sprowadzić chłopca do szpitala pediatrycznego Bambino Gesu w Rzymie. Zadanie podjęcia takich starań otrzymał watykański Sekretariat Stanu.

W działania te włączył się też szef włoskiego MSZ Angelino Alfano, który zaapelował do brytyjskiego ministra spraw wewnętrznych Borisa Johnsona o wyrażenie zgody na przewiezienie dziecka do Wiecznego Miasta i spełnienie pragnienia jego rodziców.

Dyrekcja watykańskiego szpitala oświadczyła, że gotowa jest przyjąć Alfiego Evansa. Podczas spotkania z ojcem chłopca przedstawiono plan terapii, przewidujący dalszą diagnostykę oraz wspomaganie oddychania i odżywiania.

W poniedziałek MSZ w Rzymie ogłosiło oficjalnie, że przyznaje dziecku włoskie obywatelstwo.

image
Alfie Evans. fot. Instagram

Sprawa Alfiego Evansa

Alfie Evans trafił do szpitala w grudniu 2016 r. Zdiagnozowano u niego chorobę zwyrodnieniową mózgu. Lekarze w Liverpoolu stwierdzili, że nie da się go uratować i chcieli odłączyć go od aparatury. Na to z kolei nie godzili się rodzice dziecka.

Procesy sądowe doprowadziły sprawę aż do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który ostatecznie przychylił się do opinii lekarzy i potwierdził, że eutanazja dziecka wbrew woli rodziców nie narusza Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Brytyjskie szpitale miały więc prawo do tego, by odłączyć aparaturę podtrzymującą życie Alfiego Evansa.

W czwartek wieczorem kilkaset osób zgromadziło się pod szpitalem Alder Hey. Skandowali oni imię chłopca, trzymali także baner z napisem „Armia Afiego”.


Rodzice chcieli przenieść dziecko do związanego ze Stolicą Apostolską szpitala dziecięcego Bambino Gesu w Rzymie. Na to jednak nie chcą się zgodzić lekarze i sąd.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo