149 obserwujących
7790 notek
20511k odsłon
885 odsłon

Kaleta: Stołeczny ratusz sprzeciwia się wypłacie odszkodowań dla lokatorów

Członkowie komisji ds. stołecznej reprywatyzacji: Jan Mosiński (L) i Sebastian Kaleta (P). Fot. PAP/Jacek Turczyk
Członkowie komisji ds. stołecznej reprywatyzacji: Jan Mosiński (L) i Sebastian Kaleta (P). Fot. PAP/Jacek Turczyk
Wykop Skomentuj63

Stołeczny ratusz sprzeciwia się wypłacie odszkodowań przyznanych przez komisję weryfikacyjną lokatorom zreprywatyzowanych nieruchomości; ponadto miasto zażądało od mieszkańców zwrotu kosztów za prace prawników – poinformował wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. 

W maju komisja weryfikacyjna przyznała pierwsze odszkodowania lokatorom zreprywatyzowanych nieruchomości przy ul. Nabielaka 9, Nowogrodzkiej 6A, Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Suma przyznanych odszkodowań wyniosła ponad 216 tys. zł. 

– Komisja otrzymała z miasta osiem sprzeciwów od wszystkich decyzji przyznających odszkodowania, zadośćuczynienia, przyznane przez komisję w maju – powiedział wiceszef komisji weryfikacyjnej.

Polecamy: Afera reprywatyzacyjna. Komisja uchyliła decyzję ws. adresu Chmielna 70

Komisja zgromadziła kilka milionów złotych na rachunkach miejskich, które mają służyć wypłacie odszkodowań i zadośćuczynień mieszkańcom. – A mimo to prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała, że żaden z lokatorów nie otrzyma zadośćuczynienia lub odszkodowania, w tym córka Jolanty Brzeskiej – powiedział Kaleta. 

Po sprzeciwie miasta, sprawy odszkodowań będą analizowane przez sąd cywilny, który będzie oceniał roszczenia mieszkańców w nowym postępowaniu.

 

image
Członkowie stołecznej komisji reprywatyzacyjnej reprezentujący PiS. Fot. PAP/Jacek Turczyk

– Miasto zawnioskowało, żeby wszyscy mieszkańcy po pierwsze nie otrzymali tych odszkodowań, zadośćuczynień, również przed sądem, jak również miasto zażądało od wszystkich tych mieszkańców zwrotu kosztów prawników, którzy zostali wskazani przez miasto do prowadzenia tych postępowań – powiedział Kaleta. 

Ocenił, że „jest to na wielu poziomach skandaliczne, niezrozumiałe, wręcz można powiedzieć, bardzo niskie zachowanie prezydent m.st. Warszawy”. 

Zobacz: Nowa formuła komisji reprywatyzacyjnej. HGW znowu odmawia zeznań

– Hanna Gronkiewicz-Waltz żąda, żeby ci mieszkańcy ponosili dodatkowe koszty, związane z tym, że ona tych odszkodowań nie chce im wypłacić. Dodatkowo, co jest bardzo bulwersujące, Hanna Gronkiewicz-Waltz twierdzi, że córce Jolanty Brzeskiej w ogóle nie należy się jakiekolwiek odszkodowanie, kwestionuje jej wniosek do komisji, co do zasady – powiedział Kaleta. 

Członkowie komisji weryfikacyjnej mówili również, że kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski nie określił się, czy jako ewentualny prezydent stolicy wycofałby sprzeciwy wobec wypłaty odszkodowań. A ponadto – jak mówił Kaleta – „nie sposób spotkać ze strony Trzaskowskiego ani jednego słowa krytykującego” zachowanie Gronkiewicz-Waltz. 

– Można domniemywać w związku z tym, że takie jest jego stanowisko w tym zakresie, że również podziela stanowisko Hanny Gronkiewicz-Waltz, że ci mieszkańcy nie powinni otrzymać odszkodowań – przekonywał Kaleta.

Przyznane lokatorom odszkodowania wynoszą od 7 tys. zł do ponad 29 tys. zł. Ponadto komisja przyznała zadośćuczynienie w kwocie 100 tys. zł córce Jolanty Brzeskiej.

  

Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj63
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka