Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
103 obserwujących 5663 notki 13512564 odsłony
Salon24 news, 14 września 2018 r.

Kukiz: Należy karać korporacje, których szczepionki doprowadziły do powikłań

1215 118 0 A A A
Sprawa obowiązkowych szczepień budzi wśród Polaków coraz większe kontrowersje.
Sprawa obowiązkowych szczepień budzi wśród Polaków coraz większe kontrowersje.

Posłowie Kukiz’15 wspólnie z kilkoma organizacjami pozarządowymi przygotowują projekt zmian w ustawie o prawach pacjenta i rzecznika praw pacjent, który wymusza na koncernach odpowiedzialność za powikłania poszczepienne.

Ustawa ma na celu powstanie funduszu odszkodowawczego tak, aby osoby, które zaszczepią dzieci na szczepienia obowiązkowe, a jednocześnie u dzieci wystąpią powikłania poszczepienne, w bardzo łatwy sposób dostały odszkodowanie za powstałe szkody. 

Należy karać finansowo wszystkie korporacje, których szczepionki doprowadziły do powikłań – uważa lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Podkreślił, że jest zwolennikiem rzeczowej dyskusji na temat szczepionek. Polityk został zapytany w RMF FM, czy jest za obowiązkowymi szczepieniami, czy za zniesieniem tego obowiązku. – Jestem zwolennikiem rzeczowej dyskusji na ten temat. Nie jestem za tym, czy za tamtym - ja się na tym nie znam – odparł polityk. 

Polecamy: Plany reformy służby zdrowia - NFZ będzie zlikwidowany

– Nie jestem ani Kaczyński, ani Tusk, że powiem: „tak wszyscy mamy się szczepić”, albo „tak, nie mamy się szczepić” – podkreślił Kukiz. Jak wskazał, jego ugrupowanie umożliwia dyskusję na różne, kontrowersyjne tematy, m.in. szczepień. Według polityka, należy karać finansowo wszystkie korporacje, których szczepionki doprowadziły do powikłań. 

image
Politycy są podzieleni w sprawie obowiązkowych szczepień. Fot. PAP/Tomasz Gzell

W Polsce odsetek osób szczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat liczba ta wzrosła blisko pięciokrotnie – od ponad 5 tys. w 2012 r. do ponad 23 tys. w 2016 r. oficjalnie odnotowanych odmów szczepień.

Zgodnie z przepisami, rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka w ciągu siedmiu dni. Jeśli nie reagują, można na nich nałożyć grzywnę w maksymalnej wysokości 10 tys. zł; może ona być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma grzywien nie może przekroczyć 50 tys. zł. Z reguły grzywny są jednak niższe – ok. 200-700 zł na jedno z rodziców, wysokość jest uzależniona m.in. od liczby niewykonanych szczepień.

Przed ryzykiem związanym z unikaniem szczepień od lat przestrzegają m.in. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz Polska Akademia Nauk. Zdaniem ekspertów, unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób. „Należy z całą mocą stwierdzić, że szczepionki są najlepiej sprawdzonymi preparatami farmaceutycznymi w Europie, a rygorystyczne badania naukowe ich jakości stanowią gwarancję bezpieczeństwa przyjmowania i skuteczności działania szczepionek” – oceniła PAN.

W ostatnich latach eksperci informowali o wzroście zachorowań na choroby zakaźne w niektórych regionach Europy, wskazywano m.in. na epidemię odry w Rumunii i we Włoszech, na przypadki błonicy na południu Europy oraz wzrost zachorowań na krztusiec. W połowie maja włoski rząd przyjął dekret wprowadzający obowiązkowe szczepienia jako warunek przyjęcia dzieci do żłobka, przedszkola i szkoły – mają nim być objęte dzieci do 6 lat.


Źródło: PAP

KW

 © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Rozmaitości