120 obserwujących
6248 notek
15621k odsłon
1251 odsłon

Kukiz: Należy karać korporacje, których szczepionki doprowadziły do powikłań

Sprawa obowiązkowych szczepień budzi wśród Polaków coraz większe kontrowersje.
Sprawa obowiązkowych szczepień budzi wśród Polaków coraz większe kontrowersje.
Wykop Skomentuj118

Posłowie Kukiz’15 wspólnie z kilkoma organizacjami pozarządowymi przygotowują projekt zmian w ustawie o prawach pacjenta i rzecznika praw pacjent, który wymusza na koncernach odpowiedzialność za powikłania poszczepienne.

Ustawa ma na celu powstanie funduszu odszkodowawczego tak, aby osoby, które zaszczepią dzieci na szczepienia obowiązkowe, a jednocześnie u dzieci wystąpią powikłania poszczepienne, w bardzo łatwy sposób dostały odszkodowanie za powstałe szkody. 

Należy karać finansowo wszystkie korporacje, których szczepionki doprowadziły do powikłań – uważa lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Podkreślił, że jest zwolennikiem rzeczowej dyskusji na temat szczepionek. Polityk został zapytany w RMF FM, czy jest za obowiązkowymi szczepieniami, czy za zniesieniem tego obowiązku. – Jestem zwolennikiem rzeczowej dyskusji na ten temat. Nie jestem za tym, czy za tamtym - ja się na tym nie znam – odparł polityk. 

Polecamy: Plany reformy służby zdrowia - NFZ będzie zlikwidowany

– Nie jestem ani Kaczyński, ani Tusk, że powiem: „tak wszyscy mamy się szczepić”, albo „tak, nie mamy się szczepić” – podkreślił Kukiz. Jak wskazał, jego ugrupowanie umożliwia dyskusję na różne, kontrowersyjne tematy, m.in. szczepień. Według polityka, należy karać finansowo wszystkie korporacje, których szczepionki doprowadziły do powikłań. 

image
Politycy są podzieleni w sprawie obowiązkowych szczepień. Fot. PAP/Tomasz Gzell

W Polsce odsetek osób szczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat liczba ta wzrosła blisko pięciokrotnie – od ponad 5 tys. w 2012 r. do ponad 23 tys. w 2016 r. oficjalnie odnotowanych odmów szczepień.

Zgodnie z przepisami, rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka w ciągu siedmiu dni. Jeśli nie reagują, można na nich nałożyć grzywnę w maksymalnej wysokości 10 tys. zł; może ona być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma grzywien nie może przekroczyć 50 tys. zł. Z reguły grzywny są jednak niższe – ok. 200-700 zł na jedno z rodziców, wysokość jest uzależniona m.in. od liczby niewykonanych szczepień.

Przed ryzykiem związanym z unikaniem szczepień od lat przestrzegają m.in. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz Polska Akademia Nauk. Zdaniem ekspertów, unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób. „Należy z całą mocą stwierdzić, że szczepionki są najlepiej sprawdzonymi preparatami farmaceutycznymi w Europie, a rygorystyczne badania naukowe ich jakości stanowią gwarancję bezpieczeństwa przyjmowania i skuteczności działania szczepionek” – oceniła PAN.

W ostatnich latach eksperci informowali o wzroście zachorowań na choroby zakaźne w niektórych regionach Europy, wskazywano m.in. na epidemię odry w Rumunii i we Włoszech, na przypadki błonicy na południu Europy oraz wzrost zachorowań na krztusiec. W połowie maja włoski rząd przyjął dekret wprowadzający obowiązkowe szczepienia jako warunek przyjęcia dzieci do żłobka, przedszkola i szkoły – mają nim być objęte dzieci do 6 lat.


Źródło: PAP

KW

 © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj118
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości