Biskup polowy WP Józef Guzdek (L). Fot. Kancelaria Senatu RP/CC BY-SA 3.0 pl
Biskup polowy WP Józef Guzdek (L). Fot. Kancelaria Senatu RP/CC BY-SA 3.0 pl

Biskup polowy Guzdek o „krzywdzeniu młodych”. „Nie tolerujemy zmowy milczenia”

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 70

Nie ma w naszych szeregach kapelańskich miejsca dla tych, którzy krzywdzą młodych, praktykują podwójne życie lub nie zachowują stylu życia właściwego dla uczniów Chrystusa – podkreślił bp polowy WP Józef Guzdek. Nie tolerujemy ani zmowy milczenia, ani ochrony winnych nadużyć – dodał. 

Bp Guzdek napisał list do kapłanów Ordynariatu Polowego „wobec nasilającej się krytyki, a nawet agresji w stosunku do osób duchownych” i wskazał zarówno na zagrożenia, jak i znaczenie powołania kapłańskiego. 

Polecamy: Księży nie ma w rejestrze pedofilów. "Wyborcza": szukajcie przestępców na własną rękę

„Z bólem myślę o tych grzechach, które bardzo mocno obciążają kapłańskie sumienia i stają się źródłem upokorzenia oraz wstydu dla całej wspólnoty wierzących. Nie ma w naszych szeregach kapelańskich miejsca dla tych, którzy krzywdzą młodych, praktykują podwójne życie lub nie zachowują stylu życia właściwego dla uczniów Chrystusa” – podkreślił bp Guzdek. 

„Dzięki bliskości Jezusa również krytykę możemy przeżyć jako wynagrodzenie za ciężkie niewierności i przestępstwa niektórych duchownych, zwłaszcza za wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży oraz za nasze własne słabości i grzechy” – napisał bp Guzdek w liście datowanym na 14 września. 

Zwrócił uwagę, że „sens życia i radość posługi kapłana wypływają z przyjaźni z Jezusem”. „Naturalną odpowiedzią na tę przyjaźń jest troska każdego z nas o czystość serca. To szczególnie do nas skierowane jest błogosławieństwo z Kazania na Górze: »Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą«. Najpierw sami musimy »Boga oglądać«, aby następnie ukazywać Go innym” - zaznaczył hierarcha wojskowy. 

image
Obrady biskupów Europy w Poznaniu. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Przypomniał także o zasadzie „zero tolerancji” dla postępowania sprzecznego z zasadami moralnymi. „A szczególnie dla przestępstw, których ofiarami byliby wierni powierzeni naszej pieczy. Nie są to tylko słowa. Nie tolerujemy ani zmowy milczenia, ani ochrony winnych nadużyć” – podkreślił.

Czytaj: Szokujący raport o pedofilii w Kościele w Pensylwanii. Papież wyraża skruchę

„Wszystkie znane mi sprawy zostały rozwiązane zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej i we współpracy z odpowiednimi watykańskimi kongregacjami oraz z organami państwa. Winni najcięższych przestępstw zostali karnie wydaleni ze stanu duchownego. Ofiarom nadużyć została udzielona pomoc psychologiczna oraz duszpasterska i nadal istnieje możliwość takiego wsparcia” – zapewnił hierarcha. 

Zwrócił także uwagę na to, że w ostatnich latach, „przy współpracy całego prezbiterium i osób świeckich”, wypracowane zostały standardy, które należy zachowywać w pracy duszpasterskiej, mające na celu ochronę dzieci i młodzieży oraz ich integralny rozwój. 

„Pragnę Wam podziękować za wprowadzanie tych zaleceń w życie. Wdzięczny jestem za to, że pomimo dezawuowania Waszej posługi nadal podejmujecie pracę duszpasterską z dziećmi i młodzieżą. Prowadzicie grupy ministrantów i lektorów, schole parafialne, organizujecie wakacyjny wypoczynek, pielgrzymki i różnego rodzaju spotkania” – napisał biskup. 

Zobacz: Kościół ma zapłacić ofierze księdza-pedofila milion złotych

Jak dodał, za czyny duchownych, w tym „za zaniedbania i czyny niektórych przełożonych kościelnych, które dały powód do krytyki i potępienia, podejmujemy pokutę i modlitwę”. „Było tak 3 marca 2017 roku, kiedy w katedrze polowej została odprawiona Droga krzyżowa oraz Msza Święta w intencji ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Na pewno w Wielkim Poście 2019 roku także podejmiemy wezwanie papieża Franciszka do modlitwy i pokuty” – podkreślił bp Guzdek. 


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo