Opozycja na rozmowach z premierem Morawieckim i ministrami. Fot. Twitter/Kancelaria Premiera
Opozycja na rozmowach z premierem Morawieckim i ministrami. Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Morawiecki spotkał się z opozycją. Tematem zmiany w prawie po zabójstwie Adamowicza

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 78

Zmiana ustawy o ochronie zdrowia psychicznego i kodeksu karnego - to główne tematy debaty między premierem, ministrami a politykami opozycji. Spotkanie z Mateuszem Morawieckim zbojkotował Ryszard Petru. 

- W jaki sposób zapobiegać takim przypadkom w przyszłości, gdy osoba, która jest chora psychicznie, jest przestępcą, wychodzi z więzienia? Minister zdrowia zaproponował rozwiązania w odniesieniu do takich sytuacji. Podobnie poprosił ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych o przekazanie kalendarium zdarzeń i koncepcji ws. zmian w prawie - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej tuż po spotkaniu z politykami opozycji. 

- Poprosiliśmy przedstawicieli opozycji, żeby zaproponowali swoich ekspertów, zaprosimy organizacje pozarządowe. Ta tematyka jest niezwykle wrażliwa społecznie, wypracowanie odpowiedniego konsensusu wokół traktowania osób po wyrokach, jest bardzo ważne. Wypracujemy razem z opozycją wspólną wersję odpowiednich regulacji prawnych - zapewnił premier. 

- Współuczestnicy spotkania zaproponowali swoje rozwiązania. Nie było tak, że zgodziliśmy się we wszystkich aspektach, ale chcę podkreślić dobrą atmosferę rozmów. Przecież konkurent polityczny to nie jest wróg. Trzeba umieć rozmawiać - stwierdził Morawiecki. 

- Wyszliśmy naprzeciw kilku postulatom opozycji - PO, Kukiz'15 czy PSL. To były np. postulaty takie jak wysłuchanie ws. zmian w prawie. Mam wrażenie, że to zostało zaakceptowane przez sposób reakcji i głosy w dyskusji - ujawnił szef rządu. - Służby dochowują staranności i śledztwo ws. śmierci Pawła Adamowicza jest pod specjalnym nadzorem - dodał Morawiecki. 

Innymi punktami wspólnymi PiS i opozycji są: dostęp do akt ze śledztwa dla rodziny i możliwość powołania oskarżyciela posiłkowego w postępowaniu po gdańskim zamachu. Propozycję wysunął poseł Sławomir Neumann z PO, a premier na nią przystał. 

- Klasa polityczna może porozumieć się ponad podziałami w sprawach ważnych dla społeczeństwa. Wyrażam wdzięczność, że wykonaliśmy krok w dobrym kierunku i chcę wyrazić życzenie, żebyśmy w przyszłości mogli rozmawiać, a temperatura sporu politycznego została obniżona. Taki postulat zgłosiła również opozycja - nie ukrywał Morawiecki. 


- Postulaty wybitnych polskich lekarzy psychiatrów spowodowały, ze ministerstwo wyszło inicjatywą zmiany ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, podobnie jak zmian w zakresie kodeksu karnego właśnie o tym, między innymi, rozmawialiśmy - mówił po spotkaniu z politykami opozycji minister Zbigniew Ziobro. 

Do Sejmu na rozmowy z premierem udały się delegacje PO-KO, Kukiz'15 i PSL: Sławomir Neumann, Tomasz Rzymkowski, Władysław Kosiniak-Kamysz i Piotr Zgorzelski. Z Morawieckim nie chciał się spotkać Ryszard Petru. Lider ugrupowania "Teraz!" podkreślił, że nie doszło do zmian w TVP, a Jacek Kurski nadal jest prezesem telewizji publicznej. Dopóki sytuacja się nie zmieni, Petru wykluczył dialog z premierem. 

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka