112 obserwujących
6010 notek
14712k odsłon
1030 odsłon

Brytyjscy posłowie głosują za opóźnieniem brexitu. Sprawa Irlandii kością niezgody

Theresa May śmieje się razem z ministrami i posłami po głosowaniu w Izbie Gmin, fot. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT
Theresa May śmieje się razem z ministrami i posłami po głosowaniu w Izbie Gmin, fot. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT
Wykop Skomentuj18

Brytyjska Izba Gmin przyjęła rządową uchwałę otwierającą drogę do opóźnienia brexitu co najmniej do 30 czerwca br. w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE, lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.

Co jest w uchwale Izby Gmin?

Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską 29 marca br. Decyzja Izby Gmin zmniejsza prawdopodobieństwo takiego scenariusza. Ostateczna zmiana terminu wymaga jednak wcześniejszego uzyskania jednogłośnej zgody ze strony 27 państw członkowskich UE i zmiany zapisów brytyjskiej ustawy o wyjściu z UE, do czego konieczne byłoby kolejne głosowanie w Izbie Gmin. Wniosek zatem jak najszybciej rozpatrzyć Rada Europejska.

Brytyjscy posłowie mają czas do 20 marca na przyjęcie jakiejś formy projektu porozumienia z UE ws. warunków opuszczenia Wspólnoty. Jeśli poparliby do tego czasu jakąś formę umowy z UE ws. warunków wyjścia - albo prezentowaną przez rząd, którą dotychczas dwukrotnie odrzucili, albo jakąkolwiek alternatywę - to rząd zwróciłby się wówczas do pozostałych 27 państw członkowskich z prośbą o krótkie, trzymiesięczne techniczne wydłużenie procesu wyjścia z UE w celu przegłosowania niezbędnej legislacji wtórnej.

Tekst uchwały mówi także, że w razie nieprzyjęcia żadnej umowy i dalszej chęci parlamentu do uniknięcia bezumownego brexitu Rada Europejska będzie oczekiwała od rządu w Londynie przedstawienia "jasnego powodu dla wydłużenia procesu", a także odnotowuje, że "opóźnienie (brexitu) wybiegające poza 30 czerwca 2019 roku będzie wymagało od Wielkiej Brytanii zorganizowania wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku".

To miało uświadomić parlamentarzystom, że liderzy pozostałych 27 państw członkowskich mogą nie być chętni, aby zgodzić się na przedłużenie procesu wyjścia W. Brytanii z UE bez realnego planu dalszego postępowania lub wręcz - co byłoby nieakceptowalne dla eurosceptycznych posłów w Izbie Gmin - warunkować swoje poparcie dla takiego wniosku od wpływu na kształt przyszłych relacji ze Wspólnotą.

Polska będzie wspierać brytyjski wniosek

Wiceszef MSZ Konrad Szymański zapewnił, że Polska konstruktywnie przeanalizuje brytyjski wniosek o przesuniecie daty brexitu wraz z jego uzasadnieniem. - Jesteśmy przekonani, że brexit bez umowy oznacza straty dla gospodarki brytyjskiej, ale jest tez szkodliwy dla interesów gospodarczych UE - podkreślił.

Zaznaczył, że "bezumowny, chaotyczny brexit zatruje relacje polityczne UK z UE". - Dlatego jestem przekonany, że wszyscy - w Brukseli i w Londynie - powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by tego szkodliwego scenariusza uniknąć. Przesunięcie daty brexitu może być tu pomocne - ocenił wiceszef MSZ.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział z kolei w rozmowie z TVP, że "Polska będzie wspierać ten wniosek brytyjski". - Musimy szukać porozumienia, troszkę te ambicje schować, po obu stronach. I jednak doprowadzić do porozumienia, rozmawiać ze sobą. Jest to trudna sytuacja, ale my jesteśmy za tym, żeby tutaj wykazać pewna empatię dla Brytyjczyków i spróbować znaleźć rozwiązanie - stwierdził.

Czaputowicz wyjaśnił też dlaczego jego zdaniem bezumowny brexit szkodzi Polsce. - Wówczas te prawa, które istnieją w tym porozumieniu dla Polaków, one by ciągle były, ale na podstawie umowy dwustronnej, a nie prawa unijnego. Relacje dla naszych przedsiębiorców nie byłyby oczywiste. Poza tym Wieka Brytania mogłaby się odwrócić od UE, a nam zależy na współpracy, nawet po brexitcie - powiedział szef MSZ.

Jak podkreślił, obecna współpraca Polski z Wielką Brytanią jest "ważna w dziedzinie bezpieczeństwa", bo "Wielka Brytania jest ważnym, i będzie, sojusznikiem w NATO". Czaputowicz ocenił też, że wyjście bez umowy Wielkiej Brytanii z UE osłabi wzrost gospodarczy "po obu stronach". "Im większy rynek, tym większy wzrost" - dodał. W jego ocenie w takiej sytuacji spadnie tempo wzrostu gospodarczego w Irlandii, w Polsce i w całej Unii.

Sprawa irlandzka powodem impasu

Główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier twierdzi, że kwestia irlandzka jest powodem impasu w Izbie Gmin oraz powodem, dla którego umowa nie została zatwierdzona przez brytyjski parlament.

Kontrowersyjny mechanizm awaryjny dotyczący Irlandii (ang. backstop) zakłada, że w razie braku porozumienia z UE Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku, aby nie dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią Płn. a pozostającą w UE Irlandią, co mogłoby zagrozić procesowi pokojowemu na wyspie.

Barnier podkreślił przy tym, że kwestia granicy nie jest teoretyczna i nie jest to kwestia dogmatów. "W Irlandii chodzi o pokój, o stabilność całej wyspy" – wskazał unijny negocjator. Dodał, że pozostająca w UE Irlandia i Irlandia Północna od 20 lat starają się odbudować pokój, co wymaga intensywnej pracy, dlatego nie może tam ponownie powstać granica.

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka