Episkopat: "Nie ma słów, by wyrazić nasz wstyd". Ważny apel do ofiar pedofilii księży

Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Fot. PAP/Piotr Nowak
Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Fot. PAP/Piotr Nowak

Hierarchia kościelna wydała oświadczenie ws. ochrony małoletnich przed pedofilią. Episkopat przeprosił wszystkie ofiary i wyraził wdzięczność twórcom filmu "Tylko nie mów nikomu".

W środę w Warszawie zgromadziła się Rada Stała Episkopatu Polski, która omówiła problem pedofilii w Kościele i reagowania na przypadki molestowania seksualnego dzieci przez duchownych.

- Rada Stała podjęła pracę nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych i na sytuację, którą w tej chwili przeżywamy, tej, której świadectwo otrzymaliśmy w filmie panów Sekielskich - tłumaczył prymas, abp Wojciech Polak.

Oświadczenie episkopatu ws. pedofilii w Kościele

- Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny - podkreślili polscy biskupi w oświadczeniu.

- Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom - biją się w pierś hierarchowie Kościoła katolickiego. W komunikacie episkopatu znalazły się nawiązania do filmu braci Sekielskich, "Tylko nie mów nikomu". Najbardziej biskupów zszokowały "wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych”.

- Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia - czytamy w komunikacie.

W przesłaniu episkopatu biskupi podziękowali ofiarom pedofilii, którzy po latach opowiadają o swojej traumie. - Każdy, kto jest wrażliwy, poznając losy osób pokrzywdzonych, odczuwa ból, wzruszenie i smutek wobec ich cierpienia. Dziękujemy wszystkim, którzy mieli odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żadne słowo nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali - zaznaczono.

- Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech - piszą najważniejsi duszpasterze.

Polski Kościół zamierza zwalczać proceder tuszowania wykorzystywania seksualnego dzieci. - Prosimy osoby pokrzywdzone przez duchownych, aby zgłaszały doznaną krzywdę do przełożonych kościelnych oraz do odpowiednich organów państwowych. W każdej diecezji i w wielu prowincjach zakonnych został wyznaczony delegat upoważniony do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną. Ma on też pomóc w otrzymaniu wsparcia psychologicznego, prawnego i duszpasterskiego. Chcemy wspierać pokrzywdzonych od początku tej drogi w podjęciu kroków potrzebnych do przezwyciężania skutków doznanej krzywdy - stwierdzili członkowie episkopatu.

Cały list ws. planowanych działań ze strony biskupów można przeczytać tutaj. Przesłanie zostanie odczytane we wszystkich parafiach podczas niedzielnych Mszy Św.

Episkopat reaguje ws. pedofilii w Kościele (TVN24/x-news)


Biskupi oglądali "Tylko nie mów nikomu"

Ksiądz Piotr Studnicki, obecny na konferencji prasowej prymasa Polski, mówił wprost o "kryzysie" Kościoła w kontekście pedofilii. - Na pewno pierwszą rzeczą, na jaką zwraca uwagę ten projekt, to kwestia udoskonalenia odpowiedzi Kościoła, jeśli chodzi o pomoc osobom pokrzywdzonym. Mamy dużo do zrobienia w tym temacie i film braci Sekielskich to bardzo jasno pokazał. To jest kwestia np. zbudowania profesjonalnego systemu zgłoszeń, żeby osoby pokrzywdzone rzeczywiście wiedziały, iż można zrobić to łatwo i to działa - wyjaśnił.

Rada Stała Episkopatu zamierza wprowadzić profesjonalny system szkoleń w seminariach i klasztorach. - Chodzi o to, żeby poprzez zmianę świadomości, edukację, informację, stwarzać coraz bardziej bezpieczne środowiska dla dzieci i młodzieży - mówił ks. Studnicki.

- Chcemy też jakoś usprawnić komunikację Kościoła. Jeden z bardzo mocnych nacisków ma paść również na lepszy przepływ informacji,  jeśli chodzi o wnętrze Kościoła. Taką potrzebę też pokazał film braci Sekielskich. Czasami jest tak, że ksiądz jest już usunięty z kapłaństwa, a podaje się za kapłana. Tak więc brakuje takiej jasnej, płynnej komunikacji z naszej strony i trzeba tu ulepszyć w kontakcie z wiernymi - relacjonował ustalenia biskupów duchowny.

Ksiądz pedofil złożył wniosek. Reakcja ks. Olejniczaka po filmie "Tylko nie mów nikomu"

Komunikat abp Gądeckiego: Przepraszamy ofiary pedofilii

Przeprosiny pod adresem ofiar księży pedofili wyraził arcybiskup Stanisław Gądecki. - Księża Biskupi wyrazili swój smutek z powodu cierpienia osób pokrzywdzonych przez niektórych duchownych, przepraszając wszystkich, których dotknął ten grzech i jednocześnie przestępstwo - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Sprawy te domagają się wystrzegania się jakichkolwiek zaniedbań i jeszcze większej wrażliwości na pomoc pokrzywdzonym. W słowie tym członkowie Rady odnoszą się zarówno do cierpień osób pokrzywdzonych, jak i do skutecznego sposobu naprawienia dotychczasowej praktyki traktowania tych spraw. Zwrócili uwagę na konieczność zgłoszenia doznanych krzywd do odpowiednich organów państwowych, podkreślili też rolę delegatów diecezjalnych upoważnionych do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich - zakomunikował arcybiskup Gądecki.


GW

Zobacz galerię zdjęć:

Prymas Polski, abp Wojciech Polak i ks. Piotr Studnicki. Fot. PAP/Piotr Nowak
Prymas Polski, abp Wojciech Polak i ks. Piotr Studnicki. Fot. PAP/Piotr Nowak Film Tomasza i Marka Sekielskich wywołał lawinę zmian w polskim Kościele.
Episkopat reaguje po filmie "Tylko nie mów nikomu"
Lubię to! Skomentuj169 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo