149 obserwujących
7773 notki
20474k odsłony
2699 odsłon

Zmiany w immunitecie i ustawa dla dziennikarzy - kontrowersyjne punkty programu PiS

Państwo, o którym marzymy, to ma być państwo bez przywilejów - powiedział Jarosław Kaczyński, fot. PAP/Jan Karwowski
Państwo, o którym marzymy, to ma być państwo bez przywilejów - powiedział Jarosław Kaczyński, fot. PAP/Jan Karwowski
Wykop Skomentuj179

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu".  Najwięcej kontrowersji wzbudziły propozycje dotyczące zmiany w immunitecie parlamentarzystów czy prokuratorów oraz wprowadzenie ustawy regulującej status zawodu dziennikarza.

W programie PiS zaproponowano, aby poseł lub senator mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a także zatrzymany lub aresztowany decyzją podjętą na skierowany do Sądu Najwyższego wniosek Prokuratora Generalnego. 

Prokurator Generalny - według propozycji PiS - "przed podjęciem decyzji będzie miał obowiązek przedstawienia sprawy Prezydium Sejmu i Komisji Regulaminowej Sejmu".

Zgodnie z obowiązującym prawem poseł nie zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, nie może być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

Autorzy programu zapowiedzieli też zniesienie immunitetu sędziów i prokuratorów z zastrzeżeniem specjalnego trybu procedowania w razie wszczęcia postępowania karnego wobec sędziego lub prokuratora. Jak dodano, decyzję o wszczęciu postępowania podejmować będzie mógł prokurator generalny, a decyzje o tymczasowym aresztowaniu – Sąd Najwyższy.

W związku z tą propozycją podniosły się głosy, że PiS chce zrobić z Polski drugą Turcję albo Białoruś.


Kierowanie wniosków przez prokuratora generalnego to obecny stan. Zmiana ma dotyczyć tego kto wniosek rozpatrzy. Proponujemy aby nie byli to sami politycy (Sejm), ale Sąd Najwyższy - napisał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta na Twitterze w kwestii propozycji programowej PiS, dotyczącej pociągania do odpowiedzialności karnej posła lub senatora.

Podczas wystąpienia w Legnicy Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że trwa kampania przeciw tej propozycji, m.in. w internecie. - To jest szanowni państwo propozycja umiarkowana, z różnego rodzaju ograniczeniami. W oczywisty sposób musi pozostać immunitet poselski, tzw. materialny, dotyczący tego co robi poseł jako poseł, np. jak przemawia, czy jak głosuje, czy jak składa projekt ustawy. To w żaden sposób nie może być przedmiotem postępowań karnych, a się zdarzało że było - zaznaczył. Dodał, że sądy "już wiele lat temu łamały tę zasadę".

Tłumaczył, że sędzia nie może być chroniony, kiedy kradnie w supermarkecie, albo jeśli jest powiązany z miejscowymi mafiami, czy z miejscowym kryminalnym układem i wydaje wyroki z tym związane. - Nie proszę państwa, nie powinien być chroniony. Tak samo prokurator i tak samo poseł - podkreślił.

Kaczyński zastrzegł, że do wprowadzenia tej zmiany potrzebna jest zmiana konstytucji. Dodał, że być może w tej sprawie będzie referendum. "Być może zapytamy Polaków, ono nie będzie wiążące, bo takiej możliwości prawnej nie ma, ale chcemy w tym kierunku iść" - mówił.

Ustawa o zawodzie dziennikarza

PiS ma też nowe pomysły na regulacje dotyczące pracy dziennikarskiej, m.in. stworzenie zupełnie odrębnej ustawy regulującej status zawodu dziennikarza. Wprowadzałaby ona rozwiązania podobne do tych, jakie mają inne zawody zaufania publicznego, np. prawnicy lub lekarze. Głównym celem zmiany powinno być utworzenie samorządu, który dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa.

"Możliwe byłoby wtedy zlikwidowanie art. 212 kk, bo powstałaby gwarancja nienadużywania mechanizmów medialnych w sposób nieetyczny. Ustawa ta nie będzie jednak w żadnym stopniu ograniczać zasady otwartości zawodu dziennikarza" – czytamy w programie.
Program PiS

Na ponad 230 stronach dokumentu znalazły się zapowiedzi nowych oraz kontynuacji dotychczasowych reform. Na pierwszych stronach programu przypomniano szlagierowe programy i obietnice PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, modernizacja armii, "bez PiT dla młodych", obniżka CiT czy 13. emerytura.

Pierwszy rozdział poświęcony jest wartościom i zasadom partii, drugi rozdział zatytułowano: "Diagnoza. Od postkomunizmy do polskiego modelu nowoczesnego państwa dobrobytu". Główny i największy rozdział to Państwo, który jest podzielony na podrozdziały takie m.in. jak: polityka społeczna i ochrona zdrowia, rozwój - zrównoważony i autonomiczny z aktywną rolą państwa; przyszłość edukacji i sportu, troska o wieś i rolnictwo, ochrona środowiska, polityka zagraniczna i obronna. Czwarty rozdział to Wyzwania, czyli wolność, solidarność i godność, tożsamość.

ja

Wykop Skomentuj179
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka