149 obserwujących
7773 notki
20475k odsłon
4220 odsłon

Onet: Na kontrakcie z PFN zarabia rodzina prof. Chodakiewicza. Gliński: To propaganda

Prof. Marek Chodakiewicz. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Prof. Marek Chodakiewicz. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Wykop Skomentuj253

Członkowie rodziny prof. Marka Chodakiewicza mieli pracować na rzecz amerykańskiej firmy PR-owej White House Writers Group, która nawiązała współpracę z Polską Fundacją Narodową - informuje Onet.pl.  

Prof. Marek Chodakiewicz, historyka pełni m.in. funkcję członka rady programowej Muzeum II Wojny Światowej – to decyzja resortu kultury. Chodakiewicz to bliski znajomy wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej Macieja Świrskiego – pisze Onet.pl. 

W White House Writers Group zatrudniona jest Anna Wellisz, siostra Marka Chodakiewicza. Zarabia 120 tys. dolarów rocznie, do tego od maja do października 2018 r. PFN miała zwrócić firmie 23 tys. dolarów za przeloty, noclegi i wydatki na jedzenie. Wellisz miała zajmować się m.in. pisaniem e-maili do ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

Na liście płac amerykańskiej firmy PR-owej była również żona historyka - Monika Jabłońska, która zarobiła łącznie 23 tys. dolarów. Do jej obowiązków należało współorganizowanie ubiegłorocznej konferencji „Ronald Reagan i papież Jan Paweł II: partnerstwo, które zmieniło świat”. Sam Chodakiewicz otrzymał za udział w konferencji tysiąc dolarów.  

Gliński: Wszystkie poważne kraje walczą o wizerunek 

Tezy w publikacjach o działalności Polskiej Fundacji Narodowej są czysto propagandowe. Wszyscy inwestują nie miliony, a miliardy dolarów w promocję swojego kraju - powiedział w środę minister kultury Piotr Gliński komentując doniesienia portalu Onet o działalności PFN. 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński był w środę w radiowej Trójce pytany o publikacje Onetu na temat działalności Polskiej Fundacji Narodowej. 

Ocenił, że tezy stawiane przez Onet są czysto propagandowe. 

– Jeżeli medium ma interes w tym, by podważać sensowność działań państwa polskiego w jego interesie, to trudno to komentować. Wszystkie poważne kraje na świecie, walczą o swój wizerunek, pozycję – powiedział minister. 

Stwierdził, że wiele krajów używa do tego m.in. wynajętych firm PR-owskich. 

Piotr Gliński: Tezy stawiane przez Onet są czysto propagandowe
Piotr Gliński: Tezy stawiane przez Onet są czysto propagandowe. Fot. PAP/Marek Kliński

– Wszyscy inwestują nawet nie miliony, a miliardy dolarów w promocję swojego kraju, bo to się później przekłada na sukcesy gospodarcze, polityczne, na wyższy poziom życia, dobrobyt w tych krajach. To jest normalna działalność" - powiedział Gliński. 

– Dziennikarze opierają się głównie na dostępnych ogólnie raportach, bo przecież działalność takich firm jest transparentna. Natomiast te dane tak naprawdę nic nie mówią, bo często ta działalność jest nieopisywalna, nieuchwytna. Jeżeli się buduje pewną atmosferę wsparcia dla działań, to trudno ją opisać w sensie formalnym – dodał minister. 

We wtorek Onet napisał, że „Polska Fundacja Narodowa zapłaciła w ciągu kilkunastu miesięcy ponad 5,5 mln dol. — czyli ponad 20 mln zł — amerykańskiej firmie PR-owskiej za wypromowanie naszego kraju w USA. Amerykanie wzięli pieniądze m.in. za stworzenie w mediach społecznościowych profili o Polsce, które na całym świecie obserwuje po kilkanaście czy kilkadziesiąt osób”. 

Oświadczenie PFN 

Polska Fundacja Narodowa we wtorkowym komunikacie podała: „PFN została założona właśnie w celu tworzenia, pielęgnacji i obrony wizerunku naszego kraju – wzmocnienia marki narodowej. Instynktownie wiadomo, że kraj postrzegany pozytywnie jest bardziej bezpieczny, jego sojusze pewniejsze. Wszyscy więc wiemy czego chcemy, do jakiego rezultatu dążymy budując nasz narodowy +kapitał wizerunkowy+, ale mniej jasny jest sam proces, a więc zgoda co do tego jak ten rezultat osiągnąć”. 

Jak informuje fundacja - promując Polskę, polską kulturę, tradycję, historię i polską rację stanu poza granicami kraju codziennie uczymy się co jest bardziej a co mniej skuteczne i co sprawia, że nasz przekaz i nasza narracja są poza krajem słyszane. „Innym językiem mówi Polska, a innym reszta świata. Nie oznacza to jednak, że wystarczy polski przekaz przetłumaczyć na język obcy. Prowadząc od ponad roku projekt wizerunkowy w USA w partnerstwie z firmą White House Writers Group, obserwujemy, że tłumaczenia wymagają nie tylko słowa, ale również cała nasza kultura, historia, nasze symbole i punkty odniesienia” - napisała fundacja w oświadczeniu. 

„Oczywiście wszystkie aspekty projektu amerykańskiego, przede wszystkim jego skuteczność i finanse, podlegają kontroli i ewaluacji, podobnie jak cała działalność Fundacji. Zgodnie z procedurami i standardem działań realizowanych przez Fundację, dokonujemy bieżącej ewaluacji ex ante, on-going, ex post prac WHWG i w zależności od rezultatów podejmujemy decyzje o kontynuacji w kolejnych interwałach. Praca, rozliczenia i finanse projektu są regularnie oceniane i nadzorowane przez Biuro Finansów i Administracji Polskiej Fundacji Narodowej, Biuro Audytu i Kontroli Polskiej Fundacji Narodowej zarówno z Warszawy jak i na miejscu, w biurze White House Writers Group w Waszyngtonie, gdzie przeprowadzane są regularne kontrole. Wszystkie rozliczenia związane z projektem są częścią oceny formalnej i merytorycznej” - dodała PFN. 

KW

Wykop Skomentuj253
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka