155 obserwujących
8156 notek
21517k odsłon
6070 odsłon

Exit poll IPSOS: PiS wygrywa wybory parlamentarne 2019

Jarosław Kaczyński na finiszu kampanii wyborczej. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Jarosław Kaczyński na finiszu kampanii wyborczej. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wykop Skomentuj429

PiS uzyskało najlepszy wynik ze wszystkich partii w wyborach parlamentarnych - 43,6 proc. W sondażu exit poll pracowni IPSOS dalsze pozycje zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,4 proc. oraz Lewica, Koalicja Polska i Konfederacja.

Jeśli wyniki niedzielnego sondażu IPSOS się potwierdzą, wówczas mandaty do Sejmu zdobędą cztery ugrupowania. Największą reprezentację będzie miało PiS z wynikiem 43,6 proc. Koalicja Obywatelska uzyskała 27,4 proc głosów i prawdopodobnie drugi raz z rzędu będzie zasiadać w opozycji. 

Niezły wynik uzyskała Lewica - na ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga zagłosowało 11,9 proc. respondentów. Koalicja Polska, czyli sojusz PSL z Paweł Kukizem może liczyć na 9,6 proc., natomiast Konfederacja 6,4 proc. Narodowcy i Janusz Korwin-Mikke będą zasiadać w Sejmie. 

Rozkład mandatów według IPSOS wygląda następująco: 239 miejsc w parlamencie dla PiS, 130 dla KO, 43 - SLD, 34 - PSL i 13 dla Konfederacji.

Marcin Palade jeszcze w czasie ciszy wyborczej pisał, by z dystansem podchodzić do pierwszych wyników sondażowych, zatem exit poll firmy IPSOS. 

- Zwracam uwagę, że dzisiejszy exit-poll przed lokalami realizuje "renomowana" firma IPSOS, która zaliczyła znaczące wpadki w wyborach do sejmików (2018) i w eurowyborach (2019). Z ust przedstawicieli tej firmy do dziś nie doczekaliśmy się, jako konsumenci, słowa "przepraszam" - stwierdził politolog. 

Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych była rekordowa w historii III RP i wyniosła 61,1 proc.

GW

Wykop Skomentuj429
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka