154 obserwujących
7979 notek
21045k odsłon
2777 odsłon

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu 12 listopada. Znamy nazwiska marszałków seniorów

Poseł PO Iwona Śledzińska-Katarasińska prawdopodobnie będzie marszałkiem seniorem Sejmu IX kadencji. Fot. PAP/ Leszek Szymański
Poseł PO Iwona Śledzińska-Katarasińska prawdopodobnie będzie marszałkiem seniorem Sejmu IX kadencji. Fot. PAP/ Leszek Szymański
Wykop Skomentuj83

Inauguracyjne posiedzenie Sejmu i Senatu odbędzie się 12 listopada 2019 r. - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Prezydent Andrzej Duda zdecydował o wyborze marszałków seniorów.

Marszałkiem seniorem Sejmu zostanie prawdopodobnie posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska, a marszałkiem seniorem Senatu - senator PO Barbara Borys-Damięcka - powiedział dziś rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w radiu RMF.  

Marszałkowie seniorowie są wybierani przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów i senatorów. Otwierają pierwsze, inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu po wyborach.  

- Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami. I obie z opozycji - podkreślił rzecznik prezydenta. Barbara Borys-Damięcka (ur. 1937 r.) jest reżyserem, w PRL i do 1993 r. pracowała w Telewizji Polskiej. Jest senatorem od VII kadencji tej izby. Iwona Śledzińska-Katarasińska (ur. 1941 r.) w PRL była dziennikarką, w latach 80. wystąpiła z PZPR i działała w opozycji. Posłem jest nieprzerwanie od 1991 r. 

Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu; tradycyjnie prezydent może wygłosić orędzie. Marszałek senior Sejmu przeprowadza ślubowanie poselskiego. Po odczytaniu roty każdy poseł wypowiada słowo "ślubuję", może dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg". 

Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad; Sejm w uchwale ustala liczbę wicemarszałków. 

Sejm IX kadencji , Senat X kadencji

Zgodnie z konstytucją prezydent ma 30 dni od dnia wyborów na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu. Czteroletnia kadencja Sejmu obecnej - IX kadencji - będzie trwała od 12 listopada 2019 r. do 11 listopada 2023 r. Nowa kadencja Senatu będzie X.

W czasie pierwszego posiedzenia Sejmu dymisję rządu składa premier. Kolejnego premiera desygnuje prezydent i powołuje go wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu. W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 

Pierwsze posiedzenie Senatu otwiera prezydent lub najstarszy wiekiem senator - marszałek senior. Marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie, przeprowadza także wybór marszałka Senatu i wicemarszałków. 

W wyborach do Sejmu z 13 października 2019 r. PiS uzyskało 43,59 proc. i 235 mandatów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc. i 134 mandaty, SLD - 12,56 proc. i 49 mandatów, PSL - 8,55 proc. i 30 mandatów, a Konfederacja - 6,81 proc. i 11 mandatów. 1 mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej. W wyborach do Senatu kandydaci popierani przez opozycję zdobyli większość - 51 mandatów.


BG


Wykop Skomentuj83
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka