141 obserwujących
7253 notki
18829k odsłon
3363 odsłony

Polski sędzia zbojkotował spotkanie z Andrzejem Dudą w Holandii

Andrzej Duda i Chile Eboe-Osuji. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Andrzej Duda i Chile Eboe-Osuji. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Wykop Skomentuj96

Sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego prof. Piotr Hofmański odmówił udziału w spotkaniu z Andrzejem Dudą. Jak tłumaczy, nie akceptuje sytuacji politycznej w Polsce i podejścia rządzących do praworządności. 

Andrzej Duda gościł w Holandii z kilkudniową wizytą w związku z 75. rocznicą wyzwolenia Bredy przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Oprócz spotkań m.in. z królem Niderlandów Wilhelmem-Aleksandrem oraz premierem Markiem Rutte, prezydent rozmawiał z Chilem Eboe-Osujim - przewodniczącym Międzynarodowego Trybunału Karnego. Pierwszy Polak w historii, który zasiada w gronie wybitnych sędziów, zbojkotował wizytę Andrzeja Dudy. 

Bojkot prezydenta Dudy ze strony sędziego 


Prezydent RP nie rozumie idei państwa prawa, nie bardzo ideę niezawisłości sędziowskiej pojmuje.


- Składanie takiej wizyty przez Prezydenta RP, czy osobę, która nie rozumie idei państwa prawa, nie bardzo ideę niezawisłości sędziowskiej pojmuje, jest niestosowne w szacownej instytucji sądowniczej - wytłumaczył powód swojej decyzji prof. Piotr Hofmański. -  Nie szanuję postawy, którą reprezentuje głowa państwa. Uznałem, że mój udział, chociaż byłem zapraszany do udziału w spotkaniu, nie jest niezbędny - dodał prawnik. 

Hofmański jest poruszony zmianami w polskim sądownictwie, które akceptował Andrzej Duda. - Jestem sędzią międzynarodowym i sytuacja w moim kraju, sytuacja mojego środowiska jest rzeczą, która mnie boli i uważam, że są sytuacje, w których milczeć nie wolno - zadeklarował Hofmański. 

image
Delegacja z prezydentem Andrzejem Dudą w siedzibie Międzynarodowego Trybunału Karnego. PAP/Wojciech Olkuśnik

Kancelaria Prezydenta odpowiedziała na oświadczenie polskiego członka Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Według Błażeja Spychalskiego w tego typu rozmowach z głową państwa nie uczestniczą sędziowie, a przewodniczący. Poza tym, prof. Hofmański nie został oficjalnie zaproszony na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. 

Reakcja Kancelarii Prezydenta 

- Sytuacja jest zaskakująca. Pan prezydent odwiedził Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Był tam na zaproszenie Trybunału. Odbył spotkanie z przewodniczącym. Podczas wizyty przygotowawczej zostaliśmy poinformowani, że istnieją wewnętrzne zasady Międzynarodowego Trybunału Karnego, zgodnie z którymi nigdy nie odbywają się tam spotkania sędziów podczas wizyty przywódców państw. I tak było w tym wypadku. Dlatego stanowisko pana sędziego jest zaskakujące - Spychalski zdementował wersję prof. Hofmańskiego 

- Zgodnie z wewnętrznymi zasadami trybunału jest możliwe spotkanie przywódcy państwa z innymi pracownikami, natomiast nie ma możliwości, by brali w nim udział sędziowie. To nie my byliśmy organizatorami - odpowiedział dla wpolityce.pl rzecznik prezydenta Dudy. 

Na słowa prof. Hofmański zareagował również inny współpracownik głowy państwa, Marcin Kędryna. - Marzy mi się, że kiedyś przyjdą takie czasy, że dziennikarz zadzwoni w takiej sytuacji do rzecznika Trybunału i sprawdzi czy aby nie ma tam zasady, że w spotkaniach z głowami państw nie uczestniczy wyłącznie Przewodniczący Trybunału - napisał. 

Przewodniczący trybunału Chile Eboe-Osuji w rozmowie z Andrzejem Dudą wyraził nadzieję, że polskie władze uszanują wyroki TSUE. Szef MTK przedstawił prezydentowi również obawy o stan niezawisłości sędziowskiej w Polsce. 

Piotr Hofmański to przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. W grudniu 2014 r. został wybrany na stanowisko sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze na kadencję w latach 2015-2024. To pierwszy Polak w historii tej instytucji, która funkcjonuje od 2002 roku. 

GW

Wykop Skomentuj96
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka