149 obserwujących
7748 notek
20408k odsłon
2982 odsłony

Dwa marsze 11 XI w Warszawie. "Marsz Niepodległości" oraz marsz "Za wolność Waszą i naszą"

Marsz Niepodległości z 2018 roku, fot. PAP wideo.
Marsz Niepodległości z 2018 roku, fot. PAP wideo.
Wykop Skomentuj101

11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, ulicami Warszawy przejdą dwa duże marsze. "Marsz Niepodległości", organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, oraz Marsz Antyfaszystowski przygotowywany przez organizacje lewicowe.

X "Marsz Niepodległości" w tym roku organizowany jest pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!" pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Jego organizatorzy podkreślają, że nasza tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką.

- Chcemy odwołać się do hasła właśnie patriotycznego, narodowego, ale i katolickiego, chrześcijańskiego i to chcemy podkreślać w marszu - że tożsamość narodowa jest nierozłączna z naszą wiarą katolicką, z chrześcijaństwem- powiedział członek zarządu stowarzyszenia Tomasz Kalinowski.

Marsz ruszy tradycyjnie z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia przy Stadionie Narodowym. Jak informują organizatorzy, po raz ósmy o bezpieczeństwo podczas manifestacji zadba straż Marszu Niepodległości. Organizatorzy nie mają na razie informacji o tym, by na tegoroczne wydarzenie były zaproszone zagraniczne organizacje.

Natomiast Marsz Antyfaszystowski "Za wolność Waszą i naszą!" organizowany przez Koalicję Antyfaszystowską, Akcję Demokrację, Antyfaszystowską Warszawę, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Studencki Komitet Antyfaszystowski oraz przestrzeń inicjatyw "Syrena" przejdzie z placu Unii Lubelskiej na plac Trzech Krzyży.

"Chcemy pokazać, że nasza wizja Święta Niepodległości jest inna niż środowisk nacjonalistycznych i faszystowskich. Co roku przechodzimy ulicami Warszawy, sprzeciwiając się hasłom pełnym nienawiści, nacjonalizmu i rasizmu" - przekazali organizatorzy wydarzenia.

"Naszą Ojczyzną jest Ziemia i Życie - z całą jego różnorodnością. 11 listopada robimy uliczną imprezę, taneczny pochód, w którym rytmami oporu pokażemy, że wybieramy wartości takie jak Wolność, Różnorodność i Solidarność. Docenimy codzienną odwagę i solidarność tych, które w tym kraju wciąż nie są wolne. Okażemy im wsparcie. Pójdziemy razem, po świat, jakiego chcemy: wolny, równy i sprawiedliwy" - podkreślają organizatorzy tego marszu.

Ogółem - włączając w to "Marsz Niepodległości" oraz Marsz Antyfaszystowski - warszawski ratusz zarejestrował dziesięć zgromadzeń, z czego większość jest małych - ma w nich wziąć udział od kilku do kilkudziesięciu osób - stacjonarnych, niepowodujących jakichkolwiek utrudnień. Takie informacje przekazała w czwartek dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza Ewa Gawor.

Według informacji przekazanych przez szefową Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego 11 listopada od rana odbędą się uroczystości państwowe w Świątyni Opaczności Bożej w Wilanowie. "Z tego, co wiem, z udziałem prezydenta RP i członków rządu. Również mają być posłowie i senatorowie. Będą tam modlitwy, śpiewanie pieśni patriotycznych i to wszystko będzie trwało do godziny 20" - powiedziała Gawor.

Natomiast al. Jana Pawła, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości (od Stawki do Rakowieckiej) pobiegną uczestnicy Biegu Niepodległości - zacznie się o godz. 11 a zakończy o 13. Ma w nim wziąć udział około 22 tys. osób. Dzień wcześniej, w niedzielę, na Placu Zamkowy warszawiacy będą mogli wziąć udział w Pikniku Historycznym.

Z kolei w południe na pl. Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart, a o 13.10 rozpocznie się przemarsz oddziałów do Muzeum Wojska Polskiego. W związku z tym zostaną wyłączone z ruchu Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. Poza tym na Krakowskim Przedmieściu od godz. 14 do 20 będzie trwał Festiwal Niepodległości.

ja

Wykop Skomentuj101
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka