162 obserwujących
8912 notek
23575k odsłon
964 odsłony

Czaputowicz o zatrzymaniu Ihora Mazura: Porozumienie Interpolu bywa nadużywane

Kobieta z transparentem: Ukraińscy więźniowie polityczni wciąż siedzą w rosyjskich więzieniach. Moskwa, listopad 2019. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Kobieta z transparentem: Ukraińscy więźniowie polityczni wciąż siedzą w rosyjskich więzieniach. Moskwa, listopad 2019. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Wykop Skomentuj27

Strony porozumienia Interpolu czasami go nadużywają - ocenił szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, komentując zatrzymanie przez polską straż graniczną Ihora Mazura, weterana wojny w Donbasie i współpracownika sekretariatu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy. 

Decyzja została podjęta przez straż graniczną, która nie ma wiedzy o tym, jaką funkcję sprawuje osoba, która znajduje się na liście Interpolu. Zarówno Ukraina, jak i Rosja są stronami porozumienia Interpolu i jest obowiązkiem służby straży granicznej zatrzymanie takiej osoby - mówił szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z dziennikarzami w Berlinie. 

Zapewnił też, że polskie władze konsularne wyjaśniają ze stroną ukraińską powody wpisania przez Rosję Mazura na listę. 

– Zdarza się, że czasami strony porozumienia Interpolu nadużywają możliwości wpisania na listę. Myślę, że te kwestie będą analizowane, badane, odpowiednie decyzje przez odpowiednie organy polskie będą podjęte zgodnie z prawem międzynarodowym – przekonywał polski minister. 

Polecamy: Kijów. Protest przed ambasadą Polski przeciw zatrzymaniu Ihora Mazura

Zatrzymanie Mazura skomentowała również Agnieszka Romaszewska, szefowa Biełsatu: „Polskie służby zatrzymujące na granicy i pakujące do aresztu, w wyniku listu gończego zgłoszonego przez Rosję do Interpolu, weterana wojny w Donbasie. (…) Faceta, który jest przyjacielem Polski, w 2017 r w geście solidarności z Polakami składał kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Warszawie, a dla portalu Kresy24 mówił: 

– Zacznijmy działać we wspólnym interesie – wtedy będziemy silni, a Moskwa będzie się nas obawiać tak, jak to miało miejsce w XV, XVI i XVII wieku. Chodzi o to, aby odnowiła się nasza wspólna, równoprawna Rzeczpospolita”.

 

Romaszewska dodala: „ Za poprzedniego rządu, o ile pamiętam, zdołaliśmy wyprawić do kryminału na 3 lata, w duchu europejskiej legalności i miłości do prawa, białoruskiego obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego. 

Nóż się w kieszeni otwiera. Ja rozumiem, że Rosja stosuje ten manewr z Interpolem (też ciekawe, jak oni tam w Interpolu na to idą?) nie pierwszy raz, ale jednak my powinniśmy być mądrzejsi w tej kwestii od Hiszpanów... Po pierwsze facet powinien zostać niezwłocznie wypuszczony i do sądu stawić się z wolnej stopy!”.  

Ihor Mazur, weteran walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie, członek skrajnie prawicowej organizacji UNA-UNSO i współpracownik sekretariatu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy, został zatrzymany na przejściu granicznym w Dorohusku.

Prorosyjscy separatyści Donieck
Konflikt na Ukrainie, okolice Doniecka, prorosyjscy saparatyści. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

Do zatrzymania doszło w odpowiedzi na wniosek Rosji, która rozesłała za Mazurem list gończy w Interpolu.

Polska zgodnie z obowiązującymi przepisami po informacji z Interpolu była zobowiązana do zatrzymania obywatela Ukrainy. O losie Ukraińca zdecyduje sąd w Chełmie, który 11 listopada ma rozpatrzyć wniosek o wydanie Mazura Rosji.

KW

Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka