olafo olafo
511
BLOG

KPRM odmawia publikacji wyroku TK

olafo olafo Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 47

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odmówiła publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To rzecz bez precedensu w historii III RP. Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji:

Art. 190.

  1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

     

  2. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 podlegają niezwłocznemu ogłoszeniuw organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

 

Jak nazwać tak jawne naruszenie przepisów ustawy zasadniczej? Tu nie ma pola do interpretacji. Premier nie ma uprawnień do blokowania publikacji orzeczeń TK. Potwierdzają to również przepisy ustawy o ogłszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych:

Art. 9. 1. W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej „Dziennikiem Ustaw”, ogłasza się:
1) Konstytucję;
2) ustawy;
3) rozporządzenia z mocą ustawy wydane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
4) rozporządzenia wydane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Radę Ministrów, Prezesa Rady Ministrów, ministrów kierujących działami administracji rządowej, przewodniczących określonych w ustawach komitetów, będących członkami Rady Ministrów, oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji;
5) teksty jednolite aktów określonych w pkt 1–4;
6) orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aktów normatywnych ogłoszonych w Dzienniku Ustaw;

Proszę zwrócić uwagę na tryb oznajmujący tzn. "ogłasza się". Premier nie ma możliwości odmówić ogłoszenia aktu, który obowiązkowo podlega ogłoszeniu w dzienniku urzędowym.

Ciekaw jestem jaką linię obrony zaprezentują etatowi obrońcy prawnych poczynań PiSu na tym portalu. Bo naprawdę trudno obronić to co się dzieje w ostatnim czasie.

olafo
O mnie olafo

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka