377 obserwujących
1776 notek
4503k odsłony
3108 odsłon

Salomonowy werdykt PKW

Wykop Skomentuj284

  Orzeczenie PKW zdaje się być werdyktem Salomonowym. Dlaczego tak sądzę? Wyłuszczę mój osąd w punktach.

1. Przerywa gierkę o obstrukcję terminu wyboru prezydenta. Zakreśla ramy czasowe.

2. Wskazuje na utrzymanie listy kandydatów, zgłoszonych na termin 10 maja. Rozsądne. Zbierać dzisiaj 100 tys. podpisów- niebezpieczna. Mam nadzieję, że Komitety Wyborcze będą wdzięczne za taką interpretację. No, może poza jednym…. Ten Komitet ma problem, bo kandydatka jakby ani w te, ani we wte”…niby kandyduje, ale stawia warunki, co do terminu i sposobu…jedynym wyjściem pewnie byłoby mariaż z innym Komitetem na etapie wyborczym i wystawienie jednego kandydata. Z rezygnacją wiadomego. W zasadzie tylko jeden z obecnie kandydujących może być brany pod rozwagę- Kosiniak Kamysz. To jego wskazywał Donald Tusk i w tym kierunku mogą pójść. Hołownia raczej odpada.

3. Karty wyborcze mogą być utrzymane. Wykreślić kogoś zawsze można. Pytanie czy PKW zaakceptuje już wydrukowane listy? Skoro powiedziała A ( podjęła decyzję bez udziału SN) pewnie pójdzie w tym kierunku. Kandydaci ci sami, wzory kart dla zagranicy i innych były podane już w lutym 2020. Przy wyborach prezydenckich są proste. Oczywiście zawsze może stanąć w pozycji opozycji, tylko oznaczałoby to wydruk nowych kart i nowe wydatki. Podchodząc zdroworozsądkowo po prostu zaakceptuje już gotowe. Skoro racjonalnie podeszli do terminu mogą podejść racjonalnie do gotowych kart do głosowania.

4. Opis Pakietu wyborczego do głosowania korespondencyjnego jest na stronie PKW*. Z informacji podawanych niedawno w ogłoszeniach rządowych wynika, że jest on zbieżny z wzorem dla niepełnosprawnych. Różnica polega na formie przekazania- w przypadku istniejącego przepisu wyborca odsyła pakiet pocztą, a przypadku proponowanym obecnie- należy wrzucić do specjalnej skrzynki. Oczywiście forma korzystania z przesyłki pocztowej w przypadku niepełnosprawnych nigdy nie była kontestowana jako brak tajności wyborów….Cóż, niepełnosprawni mają w Polsce inne prawa… do PRAWA stanowionego? A może ich głos się dla niektórych nie liczy, może są gorszego sortu i oni mogą głosować korespondencyjnie (czyt. nieubezpieczenie), a ci lepsi, zdrowsi już nie? Takie wrażenie mam słuchając opinii o zagrożeniach wynikających z tej formy głosowania – od opozycji. Paradoksalnie PiS nie był fanem tego typu formy wyborów, ale z proponowanych w 2015 roku się wycofał. Dzisiaj mamy zamianę ról. Pora teraz na wycofanie się z zastrzeżeń przez opozycje.

5. Jeśli mowa o stole kanciastym okrągłym czy jakimkolwiek, to w interesie wszystkich nas jest konsensus: jego najdalej posunięta forma to forma wyborów mieszana. Widząc jednak obstrukcyjne intencje opozycji w organizacji wyborów – może być nie do przeprowadzenia. Wtedy pozostanie ustawa o powszechnych wyborach korespondencyjnych. Bo obecna dla niepełnosprawnych nie zawiera zapisów o formie głosowania ludzi na kwarantannach oraz należałoby rozszerzyć katalog upragnionych. itp. A to oznaczałoby konieczność zmian w ustawie, procedowanie w Sejmie i Senacie, Skutek łatwy do przewidzenia. Obstrukcja. Niestety, pigułek na obstrukcję opozycji w Senacie – nie ma. Na podejście w interesie szarych obywateli szans nie widzę. Obym była ślepa.

Tyle o terminie i sposobie. Teraz pora na odczytanie intencji stron.

Strona rządowa: musi pilnować terminów prawnych (Konstytucyjnych), bo grozi jej za ich niedotrzymanie odpowiedzialność przed TS.  

Opozycja: chce doprowadzić do niemożliwości wyborów w tym terminie. Na wszelkie sposoby. Z tych samych powodów, które wyłuszczyłam powyżej. Dlatego raz nie chciała głosowania w terminie ogłoszonym w lutym tego roku, a teraz oskarża o to, że się odbyć nie mogły. Negocjacje przy okrągłym czy innym stole mogą stać się kolejnym elementem gry politycznej.

Obie strony grają możliwość kontynuacji w jednym przypadku, a w drugim o przejęcie- władzy w Państwie.

W interesie zwykłych obywateli jest wyjście z tego chaosu. Mamy trudną sytuację epidemiologiczną, skutkującą załamaniem gospodarki. Potrzebujemy szybkich i pilnych działań administracji rządowej dla zmniejszania skutków tych okoliczności. Do tego potrzebny jest stabilny rząd i wybór Prezydenta RP. Nie zasługujemy na pogorszenie sytuacji, wynikające z gierek politycznych. Nikt. Ani prawa, ani lewa strona ani ktokolwiek. Mamy wolność wyboru od wielu lat. Możemy zgłaszać się jako obserwatorzy do KW. Możemy być bardziej zadowoleni lub mniej z wyników wyborów, w zależności od upodobań.  Możemy spierać się ostro lub mniej o skutki tych wyborów. Z argumentacji i sposobów działania, widocznych od wielu lat widać jasno- zatraciliśmy instynkt samozachowawczy przedkładając upodobania nad racjonalność działania.  

Wykop Skomentuj284
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka