382 obserwujących
1805 notek
4596k odsłon
  2983   0

Stadna odpowiedzialność. Słabość mocnych

Od kilku tygodni pochłonęło mnie zadanie, uniemożliwiające znalezienie czasu na kontakt z czytelnikami mojego bloga. Z powodu wydarzeń z ostatnich dni, na chwilę porzucam podjęte przez siebie obowiązki.

  Po pierwsze to pandemia. Europę dotknęła druga fala. Od wysp brytyjskich po południe Europy. Epidemiolodzy wiedzą dzisiaj znacznie więcej na temat przebiegu wirusa i wskaźników zakażeń, ale nadal nie mają skutecznego leku na powstrzymanie namnażania się wisusów, ani też nie znają dokładnie dróg zakażania. Z przeszłych pandemii wiedzą jedno: najskuteczniejszą obroną jest dystans społeczny, ograniczanie zakażeń przez zmniejszenie zakażeń drogą kropelkową (maseczki), mycie rąk.

W Chinach, skąd dotarł wirus, postępowano i postępuje się brutalnie. Odcina całe miasta przy najmniejszej liczbie zakażeń. Ani Ameryka, ani inne państwa na taki system sobie nie mogą pozwolić. Z wielu względów. Gospodarczych i ustrojowych.

W Polsce udało się wywłaszczyć poziom zakażeń dzięki lockdownowi. Po powrocie społeczeństwa do pełnej mobilności wystąpiła druga fala. Pandemia ”przyspieszyła”. Przybywa dziennie więcej zakażonych ( to bezpośredni wynik większej ilości testów), ale niestety wzrosły liczby osób wymagających leczenia szpitalnego. Co musi prowadzić do zaburzenia dostępu do leczenia innych schorzeń.

W sytuacji ogólnego zagrożenia, wszystkie gatunki ziemskich stworzeń, próbują stadnej obrony. Mobilizują w tym celu wszystkie siły. Świadomie nie używam innej interpretacji (moralnej, religijnej itp.) Z przerażeniem słucham i czytam o postawach ludzkich. Tu u nas, w Polsce. Ci sami, którzy przestrzegają, ze pandemia to sztuczna histeria-dzisiaj epatują zdjęciami kolejek karetek na SOR. Hejterzy żerujący na cząstkowej interpretacji wypowiedzi ministra Sasina – zdają się nie zauważać innych zjawisk, takich jak np. wypowiedzenie pracy przez 8 anestezjologów w Krakowie. Wiadomo, interes polityczny przede wszystkim. Na wiosnę niektórych przerażały śmiercionośne koperty, zmuszając do odłożenia wyborów prezydenckich, dzisiaj nawołują do ulicznych protestów z dowolnego powodu.
    Na gwałtowny przyrost ludzi wymagających hospitalizacji nie ma mocnych Nikt nie buduje szpitali z nadmierną ilością łóżek, ponad zwykłe potrzeby. We Francji np. już ponad połowa wszystkich łóżek zajęta jest przez chorych na Covid. Jest tak w wielu krajach. Najprawdopodobniej powstaną u nas „szpitale polowe”, jako izolatoria dla osób leczonych terapią tlenową. Pewnie innego wyjścia nie będzie. Damy radę, jeśli wszyscy zrozumiemy, łącznie ze służbą medyczną, co należy w sytuacji zagrożenia ogólnego, robić. A trzeba: porzucić partykularne interesy i interesiki, skupić się na współpracy, neutralizowaniu każdego objawu histerii.   Studenci ostatnich lat medycyny mogą spokojnie wspomóc zabiegi pielęgniarskie. Stażyści już podejmują pracę etatowych lekarzy. Gdzie są wolontariusze- ratownicy WOŚP?? Toż to już tysiące z nich było przeszkolonych za pieniądze Polaków do pomocy w sytuacjach masowych zagrożeń? Wszyscy musimy się zmobilizować do współpracy./ A nie do robienia zdjęć, dokumentujących naturalne konsekwencje każdej pandemii, w każdym kraju, który ona dotyka. Tylko tyle. 
   W warunkach wojennych, wszyscy ruszali do pomocy. Pielęgniarki, felczerzy, studenci medycyny, wolontariusze. Pandemia to wojna z wirusem i z możliwością odzyskania przez walkę –pełnej wolności. Komentarze w związku z aresztowaniem 12 osób, okrążanych o pranie pieniędzy (mowa o 92 mln. Z ze spółki giełdowej), w tym mecenasa Giertycha to kolejne kuriozum. Sprawa polityczna, nie wolno mecenasa aresztować, to zemsta za jego działania (bronił notorycznie każdego z oskarżanych w Polsce celebrytów, polityków itp.) Zawsze w grę wchodziły duże pieniądze. W 2013 roku mecenas zadał odszkodowania dla ministra Sławomira Nowaka za publikację Wprost. Raptem 30 mln…W 2014, żądał w imieniu pana Ryszarda Krauzego odszkodowania od miasta Warszawa 330 mln złotych. Silny facet, który zemdlał podczas przeszukania przez CBA swojego domu.  W 2018 przegrał kolejny proces z Wprost.” Sąd oddalił pozew, w którym mec. Roman Giertych żądał, w imieniu byłego ministra Sławomira Nowaka, opublikowania przeprosin za komentarze internautów zamieszczone pod artykułem „Nowak – złote dziecko Tuska”. Jeszcze kilka godzin wcześniej mecenas chwalił się na Twitterze… wygraną z „Wprost”.
   Komentarze znanych i mniej znanych publicystów, celebrytów, polityków opozycji, nawet RPO, zdają się odbierać prawo do zatrzymania ludzi ze świecznika, nawet, jeśli w tle są wielkie pieniądze. Dla mnie każdy podejrzany o kradzież (także „ w białych rękawiczkach”) musi być traktowany dokładnie tak samo. Bez względu na pozycję, jaką zajmuje. Co nie przesądza o winie. 
  Na TT krążą informacje o stanie posiadania pana mecenasa, niekoniecznie zgodnego z poziomem zarobków z oświadczeń majątkowych sprzed lat. Chodzi o posiadłość pod Rzymem za (podobno) 27 mln zł i w Polsce, w Józefowie, Za kilka milionów. Na pewno służby skarbowe prześwietlą deklaracje podatkowe pana mecenasa. I albo utną spekulacje, albo uwiarygodnią zarzuty stawiane dzisiaj. W interesie samego mecenasa leży, aby jak najszybciej te zarzuty, stawiane publicznie, wyjaśnił. Tym bardziej, że sam był zwolennikiem jawności dochodów. Wzywał 28 sty 2015 Oświadczenia majątkowe dla działaczy związkowych powinny zostać jak najszybciej wprowadzone. Może pozbieramy podpisy?  Zona pana Giertycha napisała na TT, ze mąż nie jest …zwykłym przestępcą. Niefortunnie. Ja bym zaprzeczyła, że jest. 
  O innych zatrzymanych się nie mówi. Może poza jednym. Za sprawą syna pana Krauzego. Chodzi o brutalne pobicie członka ekipy TVP przez syna biznesmena. Doszło do tego wczoraj wieczorem, w Gdyni. Ekipa filmowała wydarzenia sprzed domu pana Krauze, Taka praca. Jakoś nie słychać, aby pan Bodnar protestował przeciwko takiemu traktowaniu ludzi, wykonującymi swoje obowiązki służbowe. Mam nadzieję, że ten obowiązek spełni policja i prokuratura w Gdańsku.  

 P.S. Omdlenie p. Mecenasa i wizyta w szpitalu znacznie skróciły czas dozwolony na czynności w przypadku zatrzymania podejrzanego (48 godzin). Czasami służby mają pecha.

https://www.tvp.info/37136600/slawomir-nowak-reprezentowany-przez-mec-giertycha-przegrywa-z-wprost


Lubię to! Skomentuj164 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości