19 obserwujących
147 notek
209k odsłon
2515 odsłon

„ Pomoc społeczna” naszego rządu a moda w Polsce.

kolekcja Hugo Bossa
kolekcja Hugo Bossa
Wykop Skomentuj88

Rząd posługując się rozmaitymi instrumentami finansowymi, chce, aby rachunki za prąd pozostały na ubiegłorocznym poziomie. I to jest dobre, i piękne, chyba, że ktoś chce płacić znacznie więcej. Ale to byłby wybór z rodzaju, czy chcesz być młody, zdrowy, bogaty? Czy też na odwrót? I co zdumiewające, natychmiast pojawiły się głosy krytykujące rząd. Wynika to chyba z tego, że wielu jest w Polsce takich, którzy chcą być starzy, chorzy i biedni, aby tylko dowalić PISowi.

W owej krytyce pojawia się pojęcie „ Pomocy społecznej „ regulowanej specjalnymi rozporządzeniami UE. W „ Pomocy” a w zasadzie regulowaniu owej pomocy, tkwi jakaś racjonalna idea, z którą nie w sposób się nie zgodzić. Tą idee można opisać tak. Wszystkie podmioty na rynku, krajowym, ale także rynku Europejskim, muszą mieć równe szanse. Żaden podmiot nie może być, w ten, czy inny sposób faworyzowany. Jednakże ta zasada nie działa w sposób bezwzględny, od tej zasady są liczne wyjątki. Np.

• pomoc na przedsiębiorczość kobiet,

• pomoc na ochronę środowiska,

• pomoc na usługi doradcze dla małych i średnich przedsiębiorstw

• pomoc w formie kapitału podwyższonego ryzyka,

• pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną

Wymieniłem dla przykładu tylko 5, a jest ich ponad 20, aby uzmysłowić, gdzie ta „ Pomoc społeczna” państwa jest prawnie możliwa a nawet wskazana. Jednakże jest to teoria. Pusta idea. Ponieważ zawsze na rynku istnieją bogaci i biedni. Firmy z wieloletnim doświadczeniem i kapitałem. I firmy bez doświadczenia. Liczonego dziesiątkami lat…


image


A teraz cofnijmy się do początku lat 30. Hugo Boss zakłada szwalnie, coś tam sobie szyje, lub jak się mówi – cienko przedzie, ale do czasu, gdy wstępuje do NSDAP, i dopiero wtedy uzyskuje wielkie zamówienie na mundury. Takie jasne, piaskowe, dla SA i całkowicie ciemne dla SS. Potem jak wiadomo. Była ‘ Noc długich noży” i, Hugo skupił się tylko na mundurach SS. Plus szył inne mundury, bo wtedy Niemcy, mieli po prostu hopla na punkcie rozmaitych mundurów. W mundurach chciał chodzić prawie każdy Niemiec. A trzeba przyznać, ze rasa nordycka, jasnowłosa, niebieskooka, bardzo ładnie prezentowała się w takich ciemnych mundurach. Nie wiem tylko, kto szył te długie skórzane płaszcze, a także skórzane rękawiczki? A pewnie jakiś rękawicznik wstąpił do NSDAP i natychmiast dostał zamówienie na milion czarnych rękawiczek. A każdy musi przyznać, że gest - Heil Hitler, czyli czynności polegającej na podniesieniu wyprostowanego prawego ramienia, ale koniecznie powyżej wysokości ramion, lepiej się prezentuje, gdy dłoń przyodziana jest w czarną rękawiczkę. Pewnie to przewidział Hugo Boss, i do każdego czarnego płaszcza dodawał owe czarne skórzane rękawiczki. Ale tego nie jestem pewien. Lecz z pewnością musiał rozwiązać kwestie szwu. Szew w takim płaszczu – biorąc pod uwagę, wysokość uniesionej ręki, a także częstotliwość gestu, musiał być wykonany bardzo starannie, może nawet ze specjalnej nici. Ale to już wiedza samego Hugo Bossa i jego firmy. To wiedza pozyskana w wieloletnim doświadczeniu, przekazywana z pokolenia na pokolenie. I pewnie nasza „ Moda Polska ( nie wiem czy jeszcze istnieje) ma zerowe doświadczenie w tej kwestii.  

Drobna dygresja, a raczej pretensja do samego Charlie Chaplina, że w swoim, satyrycznym - Dyktatorze, co prawda zabawnie parodiuje Hitlera, wykonując gest hajlowania, ale robi to w jakimś letnim mundurku… W zasadzie nie wiadomo jakim, pewnie uszytym przez garderobianą z Hollywood. Lecz dlaczego nie zrobił tego w czarnym, pięknie uszytym gestapowskim mundurze?        A jeszcze lepiej w skórzanym płaszczu? W rękawice? Pewnie, dlatego, że biedny Charlie nie miał takiego munduru, a Hugo Boss,    nie wyeksportował swojej kolekcji do USA. Skupił się tylko na rynku wewnętrznym.

Ile uszyto takich mundurów? Pewnie miliony. W tym oczywiście mundury dla Wermachtu, i dla Krigsmarine, które są także, że tak powiem seksi – pięknie podkreślają sylwetkę młodych mężczyzn. Nie wiem tylko, kto jest właścicielem naszywki ( swoistego logo) SS. To te dwie niby – błyskawice. Jeżeli podobno logo – Coca Coli, warte jest mld dolarów, to kto dziś ma prawo do tego logo SS i czy czerpie z tego jakieś profity? Czy ma firma Hugo Boss? Może… Jedno, co jest pewne, że ma sieć sklepów w Polsce. Ile jest takich sklepów, tego nie wiem, ale pewnie powyżej setk i… Dziś Hugo Boss Poland, nie sprzedaje już czarnych mundurów, ale naprawdę eleganckie garnituru i inne modne dodatki. I wielu, wielu, Polaków, ale i też Europejczyków ubranych w te modne garnitury, tłumaczy nam wszystkim, którzy chcieliby płacić jak najmniejsze rachunki za prąd, co to jest” Pomoc społeczna” i dlaczego ta pomoc, nam się nie należy.

Ale co tam… gotów jestem zrezygnować z tej pomocy, lecz pod warunkiem, że Hugo Boss i inne firmy niemieckie, które pozyskały w trakcie wojny, tak wielką akumulacje kapitału, zapłacą nam powiedzmy - 1000 dolarów od jednego uszytego munduru. I - 500 baksów od hełmu. Chociaż ten czarny, gestapowski, plus ten skórzany płaszcz i, te rękawiczki, trudne są do wyceny. Tak trudne, że nie odważę się zaproponować prowizorycznej wyceny.


Wykop Skomentuj88
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka