Mohort Mohort
1976
BLOG

5 Professoren und Wahrheit, du bist verloren (+ IX-XII.1946)

Mohort Mohort Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

 

 

Zanim przejdę do tradycyjnego podsumowania, powracam do sprawy ustanowienia Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian, ponieważ temat ten ma dalszy ciąg. Jak pisałem wcześniej, uchwała Sejmu w tej sprawie została utrącona przez marszałka Schetynę, u którego lobbował ukraiński nacjonalista Czolij. Warto przytoczyć, czym Czolij, wielbiciel OUN, UPA i Bandery, straszył Schetynę:

„to [uchwała – przyp. Mohort] zaostrzy stosunki pomiędzy narodami ukraińskim i polskim oraz wywoła szereg odpowiedzi z Ukrainy odnośnie krzywd zadanych ukraińskiemu narodowi ze strony Polski.”

Był to oczywiście bluff, ponieważ podobna (aczkolwiek połowiczna) uchwała Sejmu z 2009 roku nie wywołała na Ukrainie praktycznie żadnej reakcji. Ukraińscy nacjonaliści cieszą się dużym poparciem tylko na dawnych galicyjskich ziemiach, gdzie urządzają sobie „Banderland”, lecz uwielbiają pozować na przedstawicieli całego narodu. Niestety w Polsce bierze się tę bufonadę na poważnie. Podkreślam szokujący kontekst tej sprawy: rzecznik morderców odwiódł polskie władze od upamiętniania ofiar zbrodni.

Sprawa ma dalszy ciąg. Jako że Uchwała jest niejako w „zamrażarce”, aby utrącić wciąż wiszącą „groźbę” jej przyjęcia, grupa osób zwanych intelektualistami (Adam Daniel Rotfeld, Adolf Juzwenko, Hubert Łaszkiewicz, Zdzisław Najder, Jan Akser) wraz z ukraińskimi kolegami (tzw. polsko-ukraińskie forum partnerstwa) wezwała do przyjęcia przez parlamenty ukraiński i polski alternatywnej uchwały o ustanowieniu „dnia pamięci i pojednania Ukraińców i Polaków”, jak się można domyślać, 11 lipca, w dniu który był kulminacją ludobójstwa UPA, gdy jednocześnie wymordowano ponad 100 polskich wiosek na Wołyniu.

Jest to propozycja niebywała. Ciekawe, co czuliby Żydzi, gdyby np. padła propozycja uchwalenia „dnia pojednania żydowsko-niemieckiego” w rocznicę powstania w getcie warszawskim. Albo gdyby dzień masakry w Srebrenicy (notabene także 11 lipca) ogłosić dniem „pojednania bośniacko-serbskiego”.

Nie wierzę w dobre intencje „intelektualistów”. W swojej propozycji posługują się mową, która „od złego pochodzi”. Padają określenia o „tragicznych wydarzeniach na Wołyniu i w innych miejscach (sic!)”, „tragedii”, „trudnych latach 40-tych”. Jak niegdyś napisał Wojciech Wencel, chce się upamiętnić trzęsienie ziemi na Wołyniu, albo jego zatonięcie niczym drugiej Atlantydy. Nie ma mowy o sprawcach, są tylko „niewinne ofiary” jakiegoś kataklizmu (a które ofiary szanowni intelektualiści uważają za winne, chciałoby sie zapytać). Polsko-ukraińscy myśliciele w swoim tekście rezonują także pogróżki Czolija o pogorszeniu stosunków. Panowie ci dają do zrozumienia (nie pisząc wprost, o co chodzi), że projekt uchwały, który był zaakceptowany przez wszystkie kluby parlamentarne, to „tendencyjny dokument” będący dziełem „niektórych polityków”.

Chciałbym zapytać, jak ma się zła mowa osób zwanych intelektualistami do uchwały Sejmu z 2009 roku, która mówi, że „tragedia Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej winna być przywrócona pamięci historycznej współczesnych pokoleń”? Jak ich niedomówienia mają się do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, która wyraźnie daje do zrozumienia, że gloryfikacja Bandery (a co za tym idzie całego jego zbrodniczego ruchu) stoi w sprzeczności z wartościami europejskimi? Czy tylko rzekomo zagrożone stosunki polsko-ukraińskie chcą ochronić ci panowie? A może dbają o coś lub o kogoś innego?

Jeszcze raz podkreślam: nie wierzę w dobre intencje „intelektualistów”. Pierwszy z nich (Rotfeld) powiedział mojej znajomej 16 czerwca 2011 r. na publicznym spotkaniu w obecności ok. 100 osób, że „w interesie ogółu Polaków jest nie mówienie o tej zbrodni”. Oto jest prawdziwe motto działań tych, pożal się Boże, mędrców.

________________________________________________

Podsumowanie okresu wrzesień-grudzień 1946:

Polskim badaczom ludobójstwa OUN-UPA udało się ustalić, że w miesiącach wrzesień-grudzień 1946 r. z rąk członków tych organizacji zginęło 283 osób cywilnych (odpowiednio w miesiącach: wrzesień - 77, październik - 77, listopad - 57, grudzień - 72). Ponadto w tym czasie bojownicy OUN-UPA zabili 58 przedstawicieli formacji zbrojnych Polski Ludowej (odpowiednio w miesiącach: wrzesień - 22, październik - 13, listopad - 13, grudzień - 10). Jak widać, terror UPA nie ustawał; upowcy przygotowywali się do przetrzymania zimy w bunkrach, rabując i gromadząc zapasy.

Podział zabitych według przedwojennych województw:

- lwowskie: 318 osób (zdecydowana większość zabitych w powojennych granicach Polski).

- lubelskie: 18 osoby

- tarnopolskie: 4 osoby

- wołyńskie: 1 osoba

Największe zbrodnie OUN-UPA w tym czasie:

W nocy z 10 na 11.09.1946 UPA napadła na Hłomczę i Łodzinę (pow. Sanok), zabiła 11 mężczyzn i 2 kobiety, spaliła 152 budynki.

W nocy z 20 na 21.10.1946 sotnie „Chrina” i „Stacha” napadły na Prusiek i Niebieszczany (pow. Sanok) zabijając 6-12 osób, paląc 70 budynków i rabując inwentaż. Straty UPA – 3 zabitych.

7.11.1946 – łapanka w wykonaniu banderowców w Cisowej (pow. Lubaczów). Złapano 28 cywilów i 1 milicjanta. Po porwanych ślad zaginął.

W nocy z 1 na 2.12.1946 sotnia „Burłaki” zabiła w Wołkowyi (pow. Lesko) 15 osób, głównie kobiet i dzieci.

Połowa grudnia – napad na Hutę Brzuską i zabicie 21 mieszkańców.

OUN-UPA vs Polska Ludowa (istotniejsze wydarzenia):

1.09.1946 w walce z UPA w Jamnej Górnej (pow. Dobromil) poległo 5 żołnierzy WP.

5.10.1946 – atak UPA w sile ok.150 ludzi na Waręż (pow. Sokal). Zniszczono budynki wojskowe i MO, zabito 4 milicjantów i 2 żołnierzy WP, raniono 4. Rannych było także 9 cywilów. Spalono 67 domów, ponad 70 stajen, 28 obór i 60 stodół. Inne źródło mówi o 5 ofiarach śmiertelnych tego napadu, w tym 4 cywilnych (2 z nich miały być członkami PPR i GRN).

W październiku 1946 żołnierze 34 i 32 pułku piechoty WP zlikwidowali obóz „Chrina” na Chryszczatej w Bieszczadach, pozbawiając sotnię części zapasów.

11.12.1946 – odkrycie przez WP bunkra UPA we wsi Młyny. Przez wydrążoną dziurę napchano do bunkra słomę, oblano benzyną i podpalono. Duszący się upowcy w liczbie 10 podobno popełnili samobójstwo.

W październiku 1946 ppłk Jan Gerhard zapisał w pamiętniku: „nasza Dywizja nauczyła się bić bandy (...) obecnie można śmiało mówić o tym, że ostatnia godzina bandytów wybiła...”.

OUN-UPA vs Sowieci (ważniejsze wydarzenia):

1.11.1946 w bunkrze k. wsi Łypa w rejonie Bolechowa wysadził się wraz z żoną i 7 innymi banderowcami osaczony przez MWD prowidnik OUN-B Kraju Karpaty Jarosław Melnyk „Robert”.

7.11.1946 – obława na bojówkę OUN w Truskawcu, Sowieci zlikwidowali 7 banderowców.

9.12.1946 upowcy koło Sarn (Wołyń) napadli na transport drzewa, zabili ochronę i kierowcę, uprowadzili 5 osób. Zrabowali sprzęt i 13 koni.

Niemal całkowite rozbicie nacjonalistycznego podziemia w zachodniej części USRR powodowało, że w okresie wrzesień-grudzień 1946 antysowieckich akcji OUN-UPA było coraz mniej. Trwało tropienie ostatnich upowców. W październiku KGB stworzyło specjalne grupy po 70 ludzi, z których każda miała za zadanie polowanie na jedną ze znaczniejszych figur w UPA: Szuchewycza, Kuka, Krawczuka, Arsenycza i Hasyna. Także w tym miesiącu minister spraw wewnętrznych Strokacz nakazał oficerom założenie „osobistych kont”, na których miano rachować zabitych i złapanych banderowców.

W całym 1946 roku Sowieci przeprowadzając prawie 98 tysięcy operacji (około 270 dziennie!) rozbili około 100 dużych bojówek OUN i UPA, zabili 10 774 „bandytów”, aresztowali 9 541. Poddało się ich (ujawniło) 6 120.

________________________________________________

Źródła:

G. Motyka, “Ukraińska partyzantka 1942-1960”,

G. Motyka, „W kręgu >>Łun w Bieszczadach<<”

Sz. Siekierka, H. Komański, K. Bulzacki, “Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim 1939-1947”,

H. Komański, S. Siekierka, „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939-1946”. Wrocław 2006.

W. Siemaszko, E. Siemaszko, “Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”, Warszawa 2000

Z. Konieczny (red.), „Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności cywilnej w południowo-wschodniej Polsce (1942-1947)”, Przemyśl 2001

S. Jastrzębski, „Ludobójstwo nacjonalistów ukraińskich na Polakach na Lubelszczyźnie w latach 1939-1947”, Wrocław 2007

Strona internetowa http://kresy-ludobojstwo.pl/kalendarium/1946.html

Strona internetowa http://www.roztocze.horyniec.net/Roztocze/Fh04/takbylo.htm

Mohort
O mnie Mohort

Mohort Wypromuj również swoją stronę Ten blog powstał w 2008 roku z myślą o tych Polakach, którzy nic nie wiedzą o ludobójstwie OUN-UPA. Postawiłem sobie za cel opisanie tych tragicznych wydarzeń w porządku chronologicznym, w ich 65-tą rocznicę. Liczby: Wołyń: 60 tys. zabitych Tarnopolskie: 28 tys. zabitych Lwowskie: 25 tys. zabitych Stanisławowskie: 18 tys. zabitych Lubelskie: 3 tys. zabitych Polesie: ? tys. zabitych (są to szacunki polskich ofiar OUN i UPA wg Ewy Siemaszko) Kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców zabitych przez OUN i UPA. 10-15 tys. Ukraińców zabitych w polskich akcjach odwetowych i walkach (wg dr. G. Motyki). Wg prof. W. Filara było to 5,7 tys.) ___________ Powstanie tego blogu sprowokowała inicjatywa prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki. Komentujących uprasza się o zachowanie szacunku dla narodu ukraińskiego. Autor bloga uważa, że UPA była wrzodem na ciele tego narodu i nie można jej winami obciążać ogółu Ukraińców. Z tego powodu nie domagam się żadnych przeprosin od przedstawicieli państwa ukraińskiego. Nie jestem historykiem, raczej miłośnikiem historii. Nowym czytelnikom zalecam czytanie notek po kolei zaczynając od najstarszej. Tekst bloga (do maja 2009) jest dostępny w 4 plikach PDF: część I, część II, część III, część IV Potrzebującym informacji "w pigułce" proponuję kliknięcie tagu podsumowania. Moje notki: LUTY 2008: 1. 9.02.1943. Parośla - krwawe preludium. 2. II RP - surowa macocha 3. Śmierć, śmierć, Lachom śmierć! 4. Dlaczego Wołyń? 5. Karty MARZEC 2008: 6. Ni Lacha, ni Żyda 7. Patrioci, kolaboranci czy zdrajcy? 8. Powstanie, ale jakie? 9. Krzyż 10. 26.03.1943. Masakra w Lipnikach 11. Kto tu był bohaterem, Wiktorze Juszczenko? KWIECIEŃ 2008: 12. Wołyń na początku 1943r. Spóźniony wstęp. 13. Polnische Schutzmannschaften - w służbie III Rzeszy i Polaków 14. Zagłada. Trzy historie. 15. Polska samoobrona na Wołyniu 16. Świece ofiarne w Janowej Dolinie 17. Wielki tekst Rafała Ziemkiewicza 18. Dwie prawdy 19. Wołyń - kwiecień 1943 MAJ 2008 20. Trzeciomajowe zwycięstwo 21. Co widać przez pomarańczowe okulary 22. Boh żywe 23. Pszenica i kąkol 24. "Jutro" Kłyma Sawura 25. O złych i dobrych esesmanach 26. Chłopi vs. burżuje czyli walka klas? 27. Prawdziwi bohaterowie 28. Wołyń - maj 1943 CZERWIEC 2008 29. 2. czerwca - zemsta za... 30. Moja Rywingate 31. Czerwone Zielone Święta 32. "Ukraińcy mają potężną pracę do wykonania" - frapujący wywiad z Krzesimirem Dębskim 33. Skandal z prezydentem Kaczyńskim w tle 34. Rozkaz numer 1 35. Sprawa Martynowśkiego 36. O najpiękniejszej dziewczynie w Koszowie 37. Wołyń - czerwiec 1943 LIPIEC 2008: 38. 4-5 lipca 1943 - pierwsza bitwa o Przebraże 39. Nie zapomnij Ty o nas, o, święta! 40. Konferencja o ludobójstwie OUN-UPA: zaproszenie ŚZŻAK i IPN 41. Wołyń i Galicja Katyniem współczesnej Polski 42. „Wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego...” 43. 14.07.1943 - słońce zachodzi nad Kołodnem 44. O tym, jak Ukrainiec Szopiak robił użytek ze swojej kosy 45. Upadek Huty Stepańskiej 46. Politycy ręce precz od historii! 47. Mysterium iniquitatis - czy w człowieku drzemie Demon? 48. Bitwa o chleb 49. Wołyń - lipiec 1943 SIERPIEŃ 2008 50. Pułkownik Niewiński wciąż walczy 51. Przystanek Bandera 52. Bulba-Boroweć pisze list 53. Remanenty - przegląd prasy ukraińskiej 54. Sprawiedliwość "Muchy" 55. O buncie /grzesiowi dedykuję/ 56. Wniebowzięcie 57. 30.08.1943 - Wola Ostrowiecka i Ostrówki 58. Trzecia bitwa o Przebraże czyli wojna, której nie było 59. Wołyń/Galicja Wsch. - sierpień 1943 WRZESIEŃ 2008 60. Dekonstrukcja mitu 61. Konstrukcja mitu, czyli bezpieka i IPN prawdę ci powiedzą 62. Nigdy nikogo życia nie pozbawi... 63. Wołyń/Galicja Wsch. - wrzesień 1943 PAŹDZIERNIK 2008: 64. Święte słowa Johna-Paula Himki 65. Retrospekcje: wojna polsko-ukraińska 1918-1919 66. Zastraszyć księdza 67. Wołyń/Galicja Wsch. - październik 1943 LISTOPAD 2008: 68. W telewizji pokazali 69. Ocalić od zapomnienia 70. 16.11.1943 - zwycięstwo "Bomby" 71. Wiktor Poliszczuk (1925-2008) 72. Wojciechowski, podejdź no do płota! 73. Wołyń/Galicja Wsch. - listopad 1943 GRUDZIEŃ 2008: 74. "Brutalny, bezrefleksyjny, fanatyczny" - ks. Isakowicz-Zaleski 75. Angela Merkel: Niemcy wybaczają Polakom Auschwitz 76. Męczennik o. Ludwik Wrodarczyk 77. Prawdziwi bohaterowie (2) 78. Wigilia A.D. 1943 79. Wołyń/Galicja Wsch. - grudzień 1943 STYCZEŃ 2009: 80. Stepan Bandera - ukraiński bin Laden 81. Czarna sukienka czyli o leśnikach 82. Odsiecz Ołyki 83. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK 84. Gdzie są mężczyźni? 85. Wołyń/Galicja/Lubelszczyzna - styczeń 1944 LUTY 2009: 86. Hanaczów stawia opór 87. Czy na Ukrainie będą burzyć polskie pomniki? 88. Retrospekcje: Galicja 89. Szlachta 90. Inaczej 91. Ratunku, Polacy mnie biją! 92. Czerwone noce w powiecie rohatyńskim 93. Po Wołyniu była Galicja  94. Przypadek 95. Huta Pieniacka - największa zbrodnia na wsi polskiej 96. Wołyń/Galicja/Lubelszczyzna - luty 1944 MARZEC 2009: 97. Retrospekcje: Zamojszczyzna 98. Obraz zbliżony do prawdy i prawda 99. Odwet 100. Legenda – nie legenda 101. Prawdziwi bohaterowie (3) 102. Jaja po wołyńsku – z książki kucharskiej redaktora W. 103. Historia z perspektywy żaby 104. Wierszem 105. Szok 106. Wołyń/Galicja/Lubelszczyzna - marzec 1944 KWIECIEŃ 2009: 107. Drugie życie... morderców 108. Ostatnia niedziela 109. Prawdziwi bohaterowie (4) 110. Pomóżmy Wiktorowi Juszczence! 111. Kto dziś pamięta o Ormianach? 112. Bitwa pod Hurbami 113. Wołyń/Galicja/Lubelszczyzna – kwiecień 1944 MAJ 2009: 114. Rektorowi KUL pro memoria 115. Zapomniane wypędzenia 116. O pomnikach, profanacjach, polityce i piłce (nożnej) 117. ”Gonił nas człowiek z siekierą”, ale to nie było tak, jak myślicie 118. Wielka Polska o nich zapomniała! 119. Galicja/Lubelszczyzna/Wołyń - maj 1944 CZERWIEC 2009: 120. Bratni naród na Kresach 121. Jeszcze o Ziemkiewiczu 122. Nie-Cała prawda 123. Negacjonista 124. Bajka 125. Galicja/Lubelszczyzna/Wołyń - czerwiec 1944 LIPIEC 2009: 126. Dishonoris causa 127. Jak to było z piłami na Wołyniu 128. Chcemy innej historii! 129. Polska samoobrona we Wschodniej Galicji 130. Galicja/Lubelszczyzna/Wołyń - lipiec 1944 SIERPIEŃ 2009: 131. Alternatywna trasa rajdu Bandery 132. Krakowskimi śladami Stepana Bandery 133. Kolejny ważny tekst Wołodymyra Pawliwa 134. Galicja/Lubelszczyzna/Wołyń - sierpień 1944 WRZESIEŃ 2009: 135. Istriebitielnyje Bataliony - w służbie NKWD i Polaków 136. Galicja/Wołyń - wrzesień 1944 (+ Legnica!) PAŹDZIERNIK 2009: 137. SB – fałszywi bohaterowie 138. Galicja/Wołyń - październik 1944 (+ Legnica bis) LISTOPAD 2009: 139. Karta się odwraca 140. Galicja/Wołyń – listopad 1944 GRUDZIEŃ 2009: 141. Tylko we Lwowie 142. Ihrowicka kolęda 143. Galicja/Lubelszczyzna/Wołyń - grudzień 1944 STYCZEŃ 2010: 144. Niezwykła historia jakich było wiele 145. Wikipedia pod specjalnym nadzorem 146. Galicja/Lubelszczyzna/Wołyń - styczeń 1945 LUTY 2010: 147. Juszczenko przegiął 148. Ludobójcy i ludzie 149. Śmierć kata 150. Мила моя, што-то буде з нами? (kresowe mity, nie-mity) 151. Galicja/Wołyń - luty 1945 MARZEC 2010: 152. Spirala odwetu 153. Warto rozmawiać? 154. Koniec 155. Galicja/Lubelszczyzna - marzec 1945 + bojkot zbiórki na KUL KWIECIEŃ 2010: 156. Wyprawa kijowska AD 2010 157. Galicja/Lubelszczyzna - kwiecień 1945 MAJ 2010: 158. Galicja/Lubelszczyzna - maj 1945 CZERWIEC 2010: 159. Galicja/Lubelszczyzna - czerwiec 1945 LIPIEC-SIERPIEŃ 2010: 160. 67. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu 161. Galicja/Lubelszczyzna - lipiec-sierpień 1945 WRZESIEŃ 2010: 162. Komu Andrzej Kunert zamierza stawiać pomniki? 163. Galicja/Wołyń/Lubelszczyzna - wrzesień 1945 PAŹDZIERNIK 2010: 164. Nienawiść w polityce 165. Galicja/Lubelszczyzna/Wołyń - październik 1945 LISTOPAD 2010: 166. Ze szczerej piersi się wyrwało... 167. Galicja/Lubelszczyzna - listopad 1945 GRUDZIEŃ 2010-STYCZEŃ 2011: 168. Krwawe świętowanie 169. Skandal w Przemyślu + podsumowanie 12.1945-01.1946 LUTY 2011: 170. Dlaczego dr Motyka nie powinien zasiadać w Radzie IPN 171. Luty 1946 - podsumowanie MARZEC-KWIECIEŃ 2011: 172. Łuny w Bieszczadach 173. Światowe autorytety przypominają o polskich ofiarach Wołynia 174. Marzec-kwiecień 1946 – podsumowanie MAJ-CZERWIEC 2011: 175. Czy Bronisław Komorowski potępi Armię Krajową? 176. Maj-czerwiec 1946 - podsumowanie LIPIEC-SIERPIEŃ 2011: 177. "To my znamy prawdę..." - 68 rocznica rzezi wołyńskich 178. Lipiec-sierpień 1946 - podsumowanie WRZESIEŃ-GRUDZIEŃ 2011: 179. Za co bierze pieniądze radca ambasady RP w Kijowie, p. Hnatiuk? 180. Jak to się robi w Warszawie 181. Ale palma czyli GW vs. Ziemkiewicz, odcinek 1943 182. 5 Professoren und Wahrheit, du bist verloren (+ IX-XII.1946) STYCZEŃ-LUTY 2012: 183. Skandal na Ukrainie + podsumowanie 01-02.1947 MARZEC 2012: 184. Podsumowanie marca 1947 (śmierć gen. Świerczewskiego) KWIECIEŃ-GRUDZIEŃ 2012: 185. Genocidum atrox 186. Awantura o akcję "Wisła" (+podsumowanie) ROK 2013: 187. Walczymy o Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian 188. Elity III RP: nacjonalizm jest OK, byle ukraiński 189. Eksperci – po owocach ich poznacie 190. A ile ofiar zadowoliłoby p. Szeptyckiego? 191. Michnik stoi tam, gdzie OUN ______________________________ "Wychowanie w niepamięci, świadome ukrywanie, czy fałszowanie faktów, stawianie zbrodniarzom pomników to najbardziej podła rzecz, jaka może się wydarzyć cywilizowanym narodom..." Stanisław Srokowski,"Nienawiść" "W interesie naszych narodów leży znormalizowanie naszych stosunków, co wymaga powiedzenia sobie w oczy całej prawdy - ale tylko prawdy." - Jerzy Giedroyć Kontakt: dymitr.mohort[małpa]interia.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura