49 obserwujących
196 notek
649k odsłon
  21750   0

Stepan Bandera - ukraiński bin Laden

Bandera stał się dla Polaków „symbolem zbrodni i okrucieństwa”. To z jego imieniem na ustach fanatyczne hordy nacjonalistów ukraińskich wyrzynały kresowe wsie. Jedna z ich pieśni mówiła:

Lachiw rizaty UPA jde,
Bandery duch UPA wede

Jak inaczej mógł się w pamięci kresowiaków człowiek, w imię którego dokonywano niewyobrażalnych zbrodni. Mówi się np. o dziecku, któremu kazano jeść mięso upieczonych rodziców i pozwolono żyć „na chwałę Stepana Bandery”.

Uwięzienie to pozwoliło przedstawiać Banderę jako ofiarę nazizmu i męczennika sprawy narodowej. Często zestawia się go z „Grotem”-Roweckim, który w tym samym czasie był więziony w Zellenbau w Sachsenhausen. Różnica, bardzo znamienna, o której się już nie wspomina, jest taka, że niemal w tym samym czasie Niemcy Roweckiego rozstrzelali a Banderę... wypuścili na wolność. W 1944 roku doszło bowiem do ponownego zbliżenia OUN-B z Niemcami. Wypuszczony Bandera włączył się w organizację Ukraińskiej Armii Narodowej tworzonej z niedobitków SS-Galizien.

Po zakończeniu II wojny światowej Stepan Bandera osiadł w Monachium, skąd wciąż kierował działalnością OUN.

Bandera z dziećmi

Zginął w zamachu przeprowadzonym w 1959r. przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

________

Cieszy się dzisiaj Bandera na Zachodniej Ukrainie nieprawdopodobnym kultem. Jak grzyby po deszczu powstają tam jego pomniki i muzea, poczta wydaje koperty z jego podobizną, organizuje się festiwale jego imienia.

 Pomnik S.Bandery we Lwowie. Ma się do niego dobudować 30-metrowy łuk triumfalny. Foto ze strony www.kresy.pl

Wczoraj w nocy wielbiciele „ukraińskiego Prometeusza” na szczycie najwyższej góry Ukrainy oczekiwali nadejścia 100 rocznicy jego urodzin. Prezydent Juszczenko wygłosił kolejną ze swoich górnolotnych fraz: „Dzisiaj wyrażamy szacunek jednemu z liderów ukraińskiego ruchu wyzwoleńczego, który w czas śmiertelnej walki przeistoczył w stal ducha naszego narodu.”
Dochodzi nawet do tego, że przykładem Bandery zachęca się ludność do kasowania biletów komunikacji miejskiej (patrz poniższa ulotka).


 

 "Zdrada Ukrainy zaczyna się od nieopłaconego przejazdu" - tytuł ulotki (źródło)

Pozornie jest Bandera świetnym kandydatem na ukraińskiego bohatera narodowego – wystarczy pokazywać, że przeciwstawiał się i Polakom i Niemcom i Sowietom, od nich cierpiał prześladowania. Jest to jednak obraz wysoce wyidealizowany, wypreparowany, niepełny i przez to sztuczny. Na postaci Bandery kładą się długie cienie i kto wie, może jeszcze przyjdzie czas, że zaczną zawadzać jego pomniki na Ukrainie.

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura